Shavkat Mirziyoyev Italiyaga rasmiy tashrifning birinchi kunida BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ofisiga tashrif buyurdi va uning bosh direktori Syuy Dun’yuy bilan uchrashuv o‘tkazdi, deya xabar bermoqda davlat rahbarining matbuot xizmati.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan ushbu muhim ixtisoslashtirilgan xalqaro institut o‘rtasidagi hamkorlikni, eng avvalo, agrar tarmoqni modernizatsiya qilish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash kabi yo‘nalishlarda kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Oxirgi bir necha yilda hamkorlik portfeli uch barobar kengaydi va bugungi kunda yer va suvdan foydalanish, agrosanoat majmui, o‘rmon xo‘jaligi, ekologiya, chorvachilik va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan.
фао, шавкат мирзиёев
Oziq-ovqat xavfsizligi, fundamental ilmiy tadqiqotlar, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, Orolbo‘yining ekologik muammolarini hal qilish va boshqa sohalarda aniq loyiha va tadbirlarni amalga oshirishni nazarda tutadigan 2030-yilga qadar hamkorlik bo‘yicha yangi keng ko‘lamli dasturni ishlab chiqish ustuvor yo‘nalish sifatida belgilab olindi.
FAO shafeligida Samarqandda o‘tkaziladigan yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaga tayrgarlik masalalari ham muhokama qilindi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках официального визита в Италию посетил офис Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и провёл встречу с ее генеральным директором Цюй Дунъюем. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
На встрече обсуждалось расширение сотрудничества Узбекистана с ФАО, прежде всего по направлениям модернизации аграрного комплекса и обеспечения продовольственной безопасности.
За последние несколько лет портфель проектов ФАО в Узбекистане увеличился в три раза. Сегодня он охватывает такие направления, как земле- и водопользование, агропромышленный комплекс, лесное хозяйство, экология, животноводство и многие другие.
фао, шавкат мирзиёев
В числе приоритетных направлений сотрудничества была обозначена разработка новой полномасштабной Программы сотрудничества до 2030 года. Она должна предусмотреть проекты и мероприятия в области продовольственной безопасности, фундаментальных научных исследований, цифровизации сельского хозяйства, содействия решению экологических проблем Приаралья и других сферах.
Были также обсуждены вопросы подготовки к предстоящей Международной конференции высокого уровня под эгидой ФАО в Самарканде.