Rimdagi Kvirinal saroyida 8-iyun kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Italiya prezidenti Serjo Mattarellaning muzokaralari bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar qildi.
Davlat rahbarlari iqtisodiy hamkorlik masalalarini ko‘rib chiqdilar. Prezidentlar kuni kecha yakunida umumiy qiymati 9 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan kelishuv va shartnomalarning salmoqli to‘plami imzolangan biznes-forum natijalarini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
Gumanitar aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston va Italiyaning madaniy-tarixiy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma tashkil etishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, ta’lim, arxeologiya, ekologik xatarlarga qarshi kurashish sohalarida hamkorlik qilish istiqbollari muhokama qilindi.
Toshkentda Turin va Piza universitetlarining filiallari muvaffaqiyatli ishlamoqda. Ketma-ket uch yil O‘zbekiston Venetsiyadagi Xalqaro biyennaleda ishtirok etib kelmoqda.
Yil boshidan mamlakatimizga kelayotgan italiyalik sayyohlar soni 5 karra ko‘paydi. Joriy yil aprel oyidan boshlab Toshkent va Milan o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar yo‘lga qo‘yilgani turistlar oqimining oshishiga xizmat qiladi.
Yetakchilar mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar, eng avvalo, Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan ham fikr almashdilar. Afg‘on xalqiga manzilli gumanitar yordamni davom ettirish hamda maxsus vakillarning maslahatlashuvlarini muntazam o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 июня провёл переговоры с президентом Италии Серджо Маттареллой в Квиринальском дворце в Риме. Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Главы государств рассмотрели вопросы экономического сотрудничества. Они приветствовали результаты прошедшего накануне бизнес-форума, по итогам которого подписан пакет соглашений и контрактов на сумму свыше 9 млрд евро.
Отдельное внимание было уделено развитию гуманитарных связей. Достигнута договорённость о проведении выставки культурно-исторического наследия Узбекистана в Италии.
Обсуждались также перспективы сотрудничества в области образования, археологии, взаимодействия в сфере экологических вызовов.
Отмечалось, что с начала года число итальянских туристов в Узбекистан возросло в пять раз. Стороны выразили уверенность, что запуск с апреля прямых авиарейсов между Ташкентом и Миланом приведёт к ещё большему росту туристического потока.
Президенты также обменялись мнениями по региональной и международной тематике, прежде всего ситуации в Афганистане. Была подчёркнута важность продолжения адресной гуманитарной помощи афганскому народу, а также проведения регулярных консультаций спецпредставителей.
Шавкат Мирзиёев находится в Италии с официальным визитом. На 9 июня намечена поездка президента Узбекистана в Милан.