May oyidan beri Qirg‘iziston poytaxtida ichimlik suvi ta’minotida muammolar yuzaga kelmoqda. Bishkekning bir qator tumanlarida vaqtinchalik cheklovlar joriy etildi. “Gazeta.uz” bugungi vaziyat haqida nimalar ma’lumligini o‘rgandi.
“Majburiy chora”
Issiq mavsum boshlanishi bilan Bishkekda ichimlik suvi tanqisligi bilan bog‘liq vaziyat yanada og‘irlashdi. May oyi o‘rtalarida poytaxt meriyasi kunduzi shahar atrofidagi yetti qishloqqa, shuningdek, Bishkek chetidagi Archa-Beshik turar-joy massiviga suv berishni chekladi. Iyun oyi boshida cheklovlar “vaziyat yaxshilanmaguncha” uzaytirildi. Shahar hukumati buni “xususiy sektorda yashil maydonlarni ichimlik suvi bilan sug‘orish holatlari va irrigatsiya tizimining yo‘qligi” bilan izohladi.
Bir vaqtning o‘zida meriya vakillari kommunal xizmatlar bilan birgalikda suvdan noratsional foydalanish holatlarini aniqlash maqsadida reydlar o‘tkazishga kirishdi. Tekshiruv natijasida mutasaddi idoralar tomonidan ko‘p miqdorda suv iste’mol qiladigan xususiy hammomlar, avtomobil yuvish shoxobchalari va basseynlar vaqtincha yopildi. Keyinroq alohida sog‘lomlashtirish majmualari hamda gilam va momiq mahsulotlarini yuvish punktlari ham yopildi.
6-iyundan boshlab munitsipalitet Bishkekning janubiy mikrorayonlariga tungi vaqtlarda suv berishni to‘xtatdi. “Bishkekvodokanal” bu qaror shahardagi “ichimlik suvi ta’minotidagi murakkab vaziyat” bilan izohladi.
“Bu majburiy chora, chunki poytaxtni barqaror suv bilan ta’minlash uchun suv havzalarini to‘ldirish zarur”, — deyiladi korxona xabarida.
7-iyun kuni mahalliy OAV “Archa-Beshik” aholisi suv yo‘qligidan norozilik bildirib, magistral yo‘lga chiqqani haqida xabar berdi. Taxminan 35 kishi yo‘lning bir qatorini to‘sib qo‘ygan. Ertasi kuni Bishkek meriyasi massiv aholisi suv bilan ta’minlanganini bildirdi.
Rasmiylar nima deydi?
Bishkek meriyasi ichimlik suvi tanqisligini poytaxtda aholi sonining ko‘payishi, ko‘kalamzorlashtirish va tomorqalarni sug‘orishda suv resurslaridan oqilona foydalanmaslik, shuningdek, suv omborlarini oziqlantiradigan daryolarda suv sathining pastligi bilan izohladi.
“Bu, birinchi navbatda, suv iste’molining ortishi bilan bog‘liq, chunki har yili yozda suv bilan bog‘liq muammo yuzaga keladi. Ayrim xususiy uylar ichimlik suvidan tomorqa va yashil maydonlarini sug‘orish uchun foydalanishni boshlaydi. Bu normadan oshib ketishiga olib keladi. Bir kishi uchun me’yor 170 litr bo‘lishiga qaramasdan, hozirgi holatda [bu ko‘rsatkich]500 litr atrofida ekanini kuzatmoqdamiz. Shuningdek, aholi, abonentlar soni ortib borayotganini ham ko‘ryapmiz. Bularning barchasi suv ta’minoti tizimiga ta’sir qiladi”, — dedi Bishkek merining uy-joy kommunal xo‘jaligi bo‘yicha o‘rinbosari Jirgalbek Shamiraliyev.
Shamiraliyevning so‘zlariga ko‘ra, Bishkekliklarning atigi 12 foizida suv hisoblagichlari o‘rnatilgan, suv yo‘qotishlari esa limitdan 70 foizga oshadi. Suv quvurlarining eskirishi 70−80 foizni tashkil qiladi.
Bishkek suv ta’minotining asosiy manbai ichimlik suvining 40 foizdan ortig‘ini yetkazib berayotgan Orto-Alish suv inshooti (vodozabor) hisoblanadi. Muzliklarning sekin erishi, Ala-Archa daryosi va Chon-Alish kanali yuzasida suvning yo‘qligi yetishmasligi tufayli vodozaborni to‘ldiruvchi ko‘llarning suv sathi pasaygan. Hozirda shahar hokimiyati Chon-Alish kanali orqali 600 litrgacha suv o‘tkazib, bu pardoz ko‘llarni to‘ldirishga harakat qilmoqda.
Hokimlik reydlarni davom ettirish niyatida va tez orada ichimlik suvi uchun differensial tarif joriy etish rejasini e’lon qildi.
“Agar bir kishi belgilangan me’yor doirasida — kuniga bir kishi uchun 170 litr suv iste’mol qilsa, tarif o‘zgarmaydi. Agar ko‘proq bo‘lsa, u holda stavka oshishi mumkin. Elektr energiyasi bilan bo‘lgani kabi. Agar abonent 700 kilovattgacha iste’mol qilsa, u holda tarif bitta, agar ko‘p bo‘lsa — boshqasi. Mavjud suv iste’moli darajasi uni maishiy ehtiyojlar uchun ishlatish uchun yetarli. Lekin noratsional foydalanishni ko‘ryapmiz, odamlar uni shunchaki ochib, tomorqasini sug‘ormoqda”, — dedi Shamiraliyev.
Shuningdek, hukumat aholiga ichimlik suvidan oqilona foydalanish iltimosi bilan murojaat qildi.
Ostonada suv yetishmasligi
Qozog‘iston poytaxtida ham ichimlik suvi ta’minoti bilan bog‘liq muammolar kuzatilmoqda. 6-iyun kuni kechqurun Ostonadagi bir nechta turar-joy majmualari aholisi suv yo‘qligi sababli ko‘chani to‘sib qo‘ydi. Aholi: “Suv bering!” deya baqirgancha sakkizinchi kundan beri suvsiz yashayotganliklarini ta’kidlashdi.
Poytaxt hokimi Jenis Qasimbek fuqarolarga videomurojaat yo‘llab, bir oy ichida “shahardagi suv taqchilligi bilan bog‘liq barcha masalalar hal etilishiga” va’da berdi.
“Yiliga shahar aholisining o‘sishi 60−70 ming kishini tashkil etadi, bu esa qo‘shimcha suv hajmini talab qiladi. Qolaversa, hozir yuqori harorat tufayli sug‘orish ishlari faol olib borilmoqda”, — deya tushuntirdi u.
Avvalroq Ostonada BI Group uyi muqimlari suv yo‘qligi sababli yo‘lni to‘sib qo‘ygan edi. O‘shanda ham shahar hokimligi suv ta’minotining beqarorligi “shahar aholisining o‘sishi va jadal qurilishlar” bilan bog‘liqligini ta’kidlagan edi.

В столице Кыргызстана с мая наблюдаются проблемы с подачей питьевой воды. В ряде районов Бишкека введены временные ограничения. «Газета.uz» рассказывает, что известно о ситуации на сегодня.
«Вынужденная мера»
Ситуация с нехваткой питьевой воды в Бишкеке обострилась с наступлением жаркого периода. В середине мая мэрия столицы ограничила подачу воды в семь пригородных сел в дневное время, а также в жилой массив «Арча-Бешик» на окраине Бишкека. В начале июня ограничения продлили «до улучшения ситуации». Городские власти объяснили это «поливом зелёных насаждений питьевой водой в частном секторе и отсутствием ирригационной системы».
Одновременно представители мэрии совместно с коммунальными службами начали проводить рейды по выявлению нерационального использования воды. По результатам проверки власти временно закрыли частные бани, автомойки и бассейны, которые расходуют большой объём воды. Позже были закрыты отдельные оздоровительные комплексы и пункты по мытью ковровых и пуховых изделий.
С 6 июня муниципалитет прекратил подачу воды в южные микрорайоны Бишкека в ночное время. В «Бишкекводоканале» такое решение объяснили «сложной ситуацией с питьевым водоснабжением» в городе.
«Это вынужденная мера, так как необходимо заполнять резервуары воды для стабильного водоснабжения столицы», — говорится в сообщении предприятия.
7 июня в местных СМИ появились сообщения о том, что жители «Арча-Бешика» вышли на магистраль, протестуя из-за отсутствия воды. Около 35 человек перекрыли одну из полос дороги. На следующий день мэрия Бишкека сообщила, что жильцам массива организовали подвоз воды.
Что говорят власти
В мэрии Бишкека дефицит питьевой воды объясняют увеличением её потребления в связи с ростом населения в столице, нерациональным использованием водных ресурсов на полив зелёных насаждений и приусадебных участков, а также низким уровнем воды в реках, питающих водохранилища.
«Это связано в первую очередь с увеличением потребления воды, потому что каждый год в летнее время у нас возникает проблема с водой. Определённые частные дома начинают использовать питьевую воду для полива огорода и зелёных насаждений. Это приводит к увеличению выше нормы. В данном случае мы наблюдаем около 500 литров на человека, когда норма составляет 170 литров. Также наблюдаем увеличение населения, абонентов. Это всё влияет на систему водоснабжения», — сказал вице-мэр Бишкека по вопросам жилищно-коммунального хозяйства Жыргалбек Шамыралиев.
По словам Шамыралиева, счётчики воды установлены только у 12% жителей Бишкека, а водопотери превышают лимит на 70%. Изношенность водопроводных труб составляет 70−80%.
Основным источником водоснабжения Бишкека является Орто-Алышский водозабор, подающий более 40% питьевой воды. Из-за медленного таяния ледников и отсутствия поверхностной воды на реке Ала-Арча и канале Чон-Алыш упал уровень воды в подпитывающих озёрах водозабора. Сейчас городские власти пытаются заполнить эти подпиточные озера, пуская до 600 литров воды по каналу Чон-Алыш.
В мэрии намерены продолжить рейды и объявили о планах в скором времени ввести дифференцированный тариф на питьевую воду.
«Если человек будет потреблять воду в пределах установленной нормы — 170 литров в сутки на человека, то тариф не изменится. Если больше, то и тариф может увеличиться. Как со светом. Если абонент потребляет до 700 киловатт, то тариф один, если свыше — то другой. Существующая норма потребления воды достаточна для использования её на бытовые нужды. Но мы видим нерациональное использование, люди просто включают её и поливают огороды», — заявил Шамыралиев.
Муниципалитет также обратился к горожанам с просьбой рационально использовать питьевую воду.
Нехватка воды в Астане
Проблемы с подачей питьевой воды наблюдаются также и в столице Казахстана. Вечером 6 июня жители нескольких жилых комплексов в Астане перекрыли улицу из-за отсутствия воды. Они скандировали: «Дайте воду!», отмечая, что живут без неё уже восьмой день.
Аким столицы Женис Касымбек записал видеообращение к горожанам и пообещал, что в течение месяца «все вопросы, связанные с дефицитом воды в городе, будут решены».
«Ежегодно рост населения города составляет 60−70 тысяч человек, это требует дополнительных объёмов воды. Кроме того, именно сейчас идут активно поливные работы, связанные с высокой температурой», — объяснил он.
Ранее в Астане из-за отсутствия воды дорогу перекрывали жильцы дома от BI Group. Городской акимат тогда заявил, что нестабильная подача воды связана с «ростом населения города и интенсивной застройкой».