Hisobot xulosalariga ko‘ra, Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida (YeMO) 2022-yilda o‘sish keskin pasayib, 1,2 foizni tashkil etgan, bu dunyoning oltita shakllanayotgan bozori va rivojlanayotgan iqtisodiyoti (EMDE) mintaqalari ichida eng past ko‘rsatkich hisoblanadi. Hatto Rossiya va Ukrainani hisobga olmaganda ham 2022-yilda EMO mintaqasida o‘sish 4,8 foizgacha pasaygan.
Sekinlashuv deyarli umumiy holat bo‘lib, mintaqaning aksariyat iqtisodiyotlarida kuzatildi va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi, biznes hamda iste’molchilar ishonchining pasayishi, inflyatsiyaning o‘sishi, davlat regulyatorlari tomonidan pul-kredit siyosatining sezilarli qattiqlashuvi va energiya ta’minotidagi uzilishlar natijasida yuzaga kelgan tartibsizliklarni aks ettirdi.
Sharqiy Yevropada ishlab chiqarish 20,2 foizga kamaydi, asosan, Ukrainada. Biroq, pasayish mintaqaning qolgan qismida ham kuzatildi. Yevropa Ittifoqining global ishlab chiqarish-ta’minot zanjirlariga kuchliroq integratsiyalashgan Markaziy Yevropa va G‘arbiy Bolqon mamlakatlarida energiya narxlarining oshishi, energiya ta’minotidagi uzilishlar va pul-kredit siyosatining qattiqlashuvi natijasida o‘sish sekinlashdi.
Bundan farqli o‘laroq, Turkiya va Janubiy Kavkaz mamlakatlarida o‘sish Markaziy Osiyoda bo‘lgani kabi savdo oqimining ortishi, shuningdek, Rossiya va Ukrainadan migrantlar va moliya oqimining oshishi hisobiga tezlashdi. Jahon bozorida xom ashyo narxlarining o‘sishi Rossiyadan boshqa xom ashyo eksport qiluvchi mamlakatlarda iqtisodiy faollikning pasayishini yumshatdi.
YeMO mintaqasida, ayniqsa Turkiyada, inflyatsiya yuqori darajada davom etmoqda. Nominal ish haqining o‘sishi umumiy ma’noda narxlar o‘sishidan orqada qolgan bir vaqtda, Sharqiy Yevropada real ish haqi 2022-yilning birinchi yarmida 3,3 foizga kamaydi. Biroq, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz davlatlari bu qoidadan istisno hisoblanadi.
Yillik inflyatsiyaning so‘nggi paytlarda bir qator YeMO mamlakatlarida kuzatilgan sekinlashuvi belgilarini yuqori baza ta’siri, shuningdek, o‘tgan yilgi yuqori ko‘rsatkichlarga nisbatan energiya narxining pastligi bilan bog‘lash mumkin. Biroq, bazaviy inflyatsiya darajasi yuqoriligicha qolmoqda. Targetdan yuqori inflyatsiya darajasini pasaytirish uchun mintaqadagi 17 ta markaziy bank 2022-yilda asosiy stavkalarni oshirdi, 6 ta markaziy bank esa 2023-yilning o‘tgan oylarida asosiy stavkani qayta ko‘tardi.
жаҳон banki, жаҳон iqtisodiyotining o‘sish istiqbollari, prognoz
Prognoz
Prognozlarga ko‘ra, 2023-yilda YeMO mintaqasida iqtisodiy o‘sish surati ozgina tezlashib, 1,4 foizgacha yetadi. Biroq, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi va uning oqibatlari tufayli o‘sish istiqbollari juda noaniqligicha qolmoqda. Rossiya va Ukrainani hisobga olmaganda, 2023-yilda YeMO mintaqasida kutilayotgan o‘sish sur’ati 2,4 foizni tashkil qiladi, ya’ni deyarli 2 barobarga kam. Umuman olganda, mintaqa bo‘yicha yanvar oyi prognozining 1,3 foiz punktiga o‘sishi, asosan, Rossiya uchun prognoz o‘sish tomonga qayta ko‘rib chiqilganligi bilan bog‘liq.
Tojikiston va O‘zbekiston 2023-yilda YeMO mintaqasidagi 23 ta iqtisodiyot orasida YAIMning eng yuqori o‘sishini ko‘rsatishi kutilmoqda — mos ravishda 6,5 foiz va 5,1 foiz. Ulardan keyingi o‘rinlarda bu yil 4,4 foizlik o‘sish bilan Armaniston va Gruziya bormoqda.
Eslatib o‘tamiz, Jahon banki yanvar oyidagi hisobotida O‘zbekiston YAIMi joriy yilda 4,9 foizga o‘sishini prognoz qilgan edi.
Yangi hisobotda O‘zbekistonning 2024 va 2025-yillardagi iqtisodiy o‘sishi prognozi mos ravishda 5,4 foiz (prognoz 0,3 foiz punktga yaxshilangan) va 5,8 foizni tashkil etadi.
2024−2025-yillarda mintaqada yillik o‘sish sur’atlari 2,7 foizga ko‘tarilishi kutilmoqda, bunga esa so‘nggi iqtisodiy shoklarning ta’siri asta-sekin yumshashi fonida kuchli tashqi va ichki talab qo‘llab-quvvatlanishi, shuningdek, inflyatsiya va fiskal siyosatning normallashishi ta’sir o‘tkazadi. Rossiyadan migrantlar va kapital oqimining kamayishi va Yevropa Ittifoqida iqtisodiy faollik kuchayishi bilan mintaqa bo‘ylab o‘sish tafovutlari qisqarishi kerak.
COVID-19 pandemiyasi va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi bergan ikki tomonlama zarba YeMO mintaqasidagi iqtisodiy o‘sishga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi, bu esa keyingi uch yil ichida kreditlashning qattiqroq shartlari va ko‘plab mamlakatlarda bosqichma-bosqich konsolidatsiya sababli iqtisodiy o‘sish potensialdan past darajada bo‘lishi kutilmoqda.
Risklar
Mintaqaviy prognoz uchun risklar Ukrainada yanada intensiv yoki davomli mojaro, inflyatsiyaning tezlashishi va davlatlar regulyatorlari tomonidan pul-kredit siyosatining yanada qattiqlashtirilishi va moliya sektoridagi tartibsizlik ehtimoli sabab salbiy tomonga siljigan.
Yevrohududda iqtisodiy faollikning keskin (prognozga nisbatan) sekinlashishi ham Markaziy Yevropa va G‘arbiy Bolqon mamlakatlari uchun tashqi talabning yanada zaiflashishiga olib keladi.
Bundan tashqari, joriy yilda Rossiyadagi mehnat muhojirlarining pul o‘tkazmalari hajmi, ayniqsa, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlarida kutilganidan sekinroq o‘sishi mumkin.
Ukrainadagi mojaroning kuchayishi energiya xavfsizligi sohasida xavfni oshirishi mumkin, chunki YeMO mintaqasidagi davlatlar ta’minot uzilishlari va Rossiyaga qaramlik sharoitiga bog‘liqligicha qolmoqda.
Salbiy tomonga o‘zgarayotgan risklar, shuningdek, YeMO mintaqasining boshqa qismlarida ortib borayotgan geosiyosiy tanglikni va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq noqulay ob-havo hodisalari sodir bo‘lgan taqdirda boshqa hududlarga ko‘chishning kuchayishini o‘z ichiga oladi.

The World Bank published its latest Global Economic Prospects report (published twice a year — in January and June). It examines developments, risks, and prospects related to the global, regional, and domestic economies.
According to the report, in 2022, growth in Europe and Central Asia (ECA) plummeted to 1.2 percent-the slowest growth among the six EMDE regions. Excluding Russia and Ukraine, growth in ECA still weakened to 4.8 percent in 2022.
The slowing of growth was broad-based, including most of the region’s economies, reflecting disruptions from the Russian Federation’s invasion of Ukraine, reduced business and consumer confidence, a surge in inflation, marked monetary tightening, and energy supply disruptions.
Output fell by 20.2 percent in Eastern Europe, with contractions mainly in Ukraine, but also elsewhere in the subregion. In Central Europe and the Western Balkans, which are more closely integrated into European Union (EU) value chains, growth was dampened by steep energy price increases, energy supply disruptions, and monetary policy tightening.
In contrast, growth was more rapid in the South Caucasus and Türkiye, amid inflows of trade, migrants, and finance from Russia and Ukraine-factors that also supported growth in Central Asia. The slowdown in commodity exporters other than Russia was limited by higher global commodity prices.
Inflation remains particularly high in ECA, especially in Türkiye. While nominal wage increases have generally lagged behind price inflation, real wages dropped as much as 3.3 percent in Eastern Europe in the first half of 2022, with Central Asia and South Caucasus the exceptions.
Recent signs of deceleration in 12-month inflation rates in some ECA countries can be attributed to base effects and because of the decline in energy prices from last year’s record highs. However, core inflation remains elevated. To combat above-target inflation, 17 central banks in the region raised rates in 2022, and six have raised them further so far in 2023.
gdp, gep, world bank
Forecast
Growth in ECA is projected to edge up slightly in 2023, to 1.4 percent; however, the outlook remains particularly uncertain owing to Russia’s invasion of Ukraine and its repercussions. Excluding Russia and Ukraine, growth in ECA is projected to nearly halve to 2.4 percent in 2023. The 1.3 percentage points forecast upgrade since January for the region is mainly because of an upward revision for Russia.
Tajikistan and Uzbekistan are expected to show the highest GDP growth in 2023 among the 23 economies across the ECA region, at 6.5 percent and 5.1 percent, respectively. They are followed by Armenia and Georgia with 4.4 percent of growth this year.
Recall that in a January report, the World Bank predicted that Uzbekistan’s GDP growth of 4.9% this year.
The forecast of economic growth in Uzbekistan for 2024 and 2025 in the new report is 5.4% (a 0.3 percentage point improvement in the forecast) and 5.8%, respectively.
Regional growth is projected to rebound to 2.7 percent a year in 2024−2025, driven by stronger external and domestic demand, in a context of fading adverse growth shocks. Divergences in growth rates within the region should fade as migrant and capital flows from Russia ease, and economic growth improves in the EU.
The dual shocks of the COVID-19 pandemic and Russia’s invasion had a significant impact on the growth in the region, which is expected to remain below its potential rate in the next three years, dampened by tighter financial conditions and gradual fiscal consolidation in many countries.
Risks
Risks to the regional outlook remain tilted to the downside and include the possibility of a more intense or prolonged Russia’s invasion of Ukraine, higher inflation with tighter monetary policies, and financial sector stress.
A steeper-than-expected slowdown in the euro area would also further dampen external demand for Central Europe and the Western Balkans.
In addition, this year the volume of remittances of labor migrants coming from Russia may grow slower than projected, especially in the countries of Central Asia and the South Caucasus.
An escalation of the invasion of Ukraine could increase the risk of energy insecurity, as the region continues to be vulnerable to supply disruptions and its dependency on Russia.
Intensification of geopolitical tensions in other parts of the region, as well as greater dislocations from adverse weather events associated with climate change, are also downside risks.