Hisobot xulosalariga ko‘ra, Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida (YeMO) 2022-yilda o‘sish keskin pasayib, 1,2 foizni tashkil etgan, bu dunyoning oltita shakllanayotgan bozori va rivojlanayotgan iqtisodiyoti (EMDE) mintaqalari ichida eng past ko‘rsatkich hisoblanadi. Hatto Rossiya va Ukrainani hisobga olmaganda ham 2022-yilda EMO mintaqasida o‘sish 4,8 foizgacha pasaygan.
Sekinlashuv deyarli umumiy holat bo‘lib, mintaqaning aksariyat iqtisodiyotlarida kuzatildi va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi, biznes hamda iste’molchilar ishonchining pasayishi, inflyatsiyaning o‘sishi, davlat regulyatorlari tomonidan pul-kredit siyosatining sezilarli qattiqlashuvi va energiya ta’minotidagi uzilishlar natijasida yuzaga kelgan tartibsizliklarni aks ettirdi.
Sharqiy Yevropada ishlab chiqarish 20,2 foizga kamaydi, asosan, Ukrainada. Biroq, pasayish mintaqaning qolgan qismida ham kuzatildi. Yevropa Ittifoqining global ishlab chiqarish-ta’minot zanjirlariga kuchliroq integratsiyalashgan Markaziy Yevropa va G‘arbiy Bolqon mamlakatlarida energiya narxlarining oshishi, energiya ta’minotidagi uzilishlar va pul-kredit siyosatining qattiqlashuvi natijasida o‘sish sekinlashdi.
Bundan farqli o‘laroq, Turkiya va Janubiy Kavkaz mamlakatlarida o‘sish Markaziy Osiyoda bo‘lgani kabi savdo oqimining ortishi, shuningdek, Rossiya va Ukrainadan migrantlar va moliya oqimining oshishi hisobiga tezlashdi. Jahon bozorida xom ashyo narxlarining o‘sishi Rossiyadan boshqa xom ashyo eksport qiluvchi mamlakatlarda iqtisodiy faollikning pasayishini yumshatdi.
YeMO mintaqasida, ayniqsa Turkiyada, inflyatsiya yuqori darajada davom etmoqda. Nominal ish haqining o‘sishi umumiy ma’noda narxlar o‘sishidan orqada qolgan bir vaqtda, Sharqiy Yevropada real ish haqi 2022-yilning birinchi yarmida 3,3 foizga kamaydi. Biroq, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz davlatlari bu qoidadan istisno hisoblanadi.
Yillik inflyatsiyaning so‘nggi paytlarda bir qator YeMO mamlakatlarida kuzatilgan sekinlashuvi belgilarini yuqori baza ta’siri, shuningdek, o‘tgan yilgi yuqori ko‘rsatkichlarga nisbatan energiya narxining pastligi bilan bog‘lash mumkin. Biroq, bazaviy inflyatsiya darajasi yuqoriligicha qolmoqda. Targetdan yuqori inflyatsiya darajasini pasaytirish uchun mintaqadagi 17 ta markaziy bank 2022-yilda asosiy stavkalarni oshirdi, 6 ta markaziy bank esa 2023-yilning o‘tgan oylarida asosiy stavkani qayta ko‘tardi.
жаҳон banki, жаҳон iqtisodiyotining o‘sish istiqbollari, prognoz
Prognoz
Prognozlarga ko‘ra, 2023-yilda YeMO mintaqasida iqtisodiy o‘sish surati ozgina tezlashib, 1,4 foizgacha yetadi. Biroq, Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi va uning oqibatlari tufayli o‘sish istiqbollari juda noaniqligicha qolmoqda. Rossiya va Ukrainani hisobga olmaganda, 2023-yilda YeMO mintaqasida kutilayotgan o‘sish sur’ati 2,4 foizni tashkil qiladi, ya’ni deyarli 2 barobarga kam. Umuman olganda, mintaqa bo‘yicha yanvar oyi prognozining 1,3 foiz punktiga o‘sishi, asosan, Rossiya uchun prognoz o‘sish tomonga qayta ko‘rib chiqilganligi bilan bog‘liq.
Tojikiston va O‘zbekiston 2023-yilda YeMO mintaqasidagi 23 ta iqtisodiyot orasida YAIMning eng yuqori o‘sishini ko‘rsatishi kutilmoqda — mos ravishda 6,5 foiz va 5,1 foiz. Ulardan keyingi o‘rinlarda bu yil 4,4 foizlik o‘sish bilan Armaniston va Gruziya bormoqda.
Eslatib o‘tamiz, Jahon banki yanvar oyidagi hisobotida O‘zbekiston YAIMi joriy yilda 4,9 foizga o‘sishini prognoz qilgan edi.
Yangi hisobotda O‘zbekistonning 2024 va 2025-yillardagi iqtisodiy o‘sishi prognozi mos ravishda 5,4 foiz (prognoz 0,3 foiz punktga yaxshilangan) va 5,8 foizni tashkil etadi.
2024−2025-yillarda mintaqada yillik o‘sish sur’atlari 2,7 foizga ko‘tarilishi kutilmoqda, bunga esa so‘nggi iqtisodiy shoklarning ta’siri asta-sekin yumshashi fonida kuchli tashqi va ichki talab qo‘llab-quvvatlanishi, shuningdek, inflyatsiya va fiskal siyosatning normallashishi ta’sir o‘tkazadi. Rossiyadan migrantlar va kapital oqimining kamayishi va Yevropa Ittifoqida iqtisodiy faollik kuchayishi bilan mintaqa bo‘ylab o‘sish tafovutlari qisqarishi kerak.
COVID-19 pandemiyasi va Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi bergan ikki tomonlama zarba YeMO mintaqasidagi iqtisodiy o‘sishga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi, bu esa keyingi uch yil ichida kreditlashning qattiqroq shartlari va ko‘plab mamlakatlarda bosqichma-bosqich konsolidatsiya sababli iqtisodiy o‘sish potensialdan past darajada bo‘lishi kutilmoqda.
Risklar
Mintaqaviy prognoz uchun risklar Ukrainada yanada intensiv yoki davomli mojaro, inflyatsiyaning tezlashishi va davlatlar regulyatorlari tomonidan pul-kredit siyosatining yanada qattiqlashtirilishi va moliya sektoridagi tartibsizlik ehtimoli sabab salbiy tomonga siljigan.
Yevrohududda iqtisodiy faollikning keskin (prognozga nisbatan) sekinlashishi ham Markaziy Yevropa va G‘arbiy Bolqon mamlakatlari uchun tashqi talabning yanada zaiflashishiga olib keladi.
Bundan tashqari, joriy yilda Rossiyadagi mehnat muhojirlarining pul o‘tkazmalari hajmi, ayniqsa, Markaziy Osiyo va Janubiy Kavkaz mamlakatlarida kutilganidan sekinroq o‘sishi mumkin.
Ukrainadagi mojaroning kuchayishi energiya xavfsizligi sohasida xavfni oshirishi mumkin, chunki YeMO mintaqasidagi davlatlar ta’minot uzilishlari va Rossiyaga qaramlik sharoitiga bog‘liqligicha qolmoqda.
Salbiy tomonga o‘zgarayotgan risklar, shuningdek, YeMO mintaqasining boshqa qismlarida ortib borayotgan geosiyosiy tanglikni va iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq noqulay ob-havo hodisalari sodir bo‘lgan taqdirda boshqa hududlarga ko‘chishning kuchayishini o‘z ichiga oladi.

Всемирный банк опубликовал очередной доклад «Перспективы развития мировой экономики» (издаётся два раза в год — в январе и июне). В нём освещаются текущие тенденции, риски и прогнозы развития глобальной, региональных и национальных экономик.
Согласно выводам доклада, в 2022 году экономический рост в регионе Европы и Центральной Азии (ЕЦА) резко замедлился и составил 1,2% — это самый низкий показатель среди шести регионов мира, где расположены страны с формирующимся рынком и развивающиеся экономики (EMDE). Даже без учёта России и Украины темпы роста в регионе ЕЦА снизились в 2022 году до 4,8%.
Замедление было практически повсеместным и наблюдалось в большинстве экономик региона, что стало отражением потрясений, вызванных вторжением России в Украину, снижения уровня доверия предпринимателей и потребителей, скачка инфляции, заметного ужесточения денежно-кредитной политики со стороны государственных регуляторов и перебоев в поставках энергоресурсов.
В Восточной Европе объём производства сократился на 20,2% — в основном, в Украине. Однако сокращение отмечалось и на остальной территории региона. В странах Центральной Европы и Западных Балкан, которые более тесно интегрированы в глобальные производственно-сбытовые цепочки Европейского союза, темпы роста замедлились в результате резкого скачка цен на энергоресурсы, перебоев в поставках энергоносителей и ужесточения денежно-кредитной политики.
В отличие от этого, в странах Южного Кавказа и Турции отмечалось ускорение экономического роста на фоне увеличения торговых потоков, а также притока мигрантов и финансов из России и Украины — факторов, которые также способствовали ускорению роста в Центральной Азии. Повышение мировых цен на сырьевые товары смягчило спад экономической активности в странах-экспортёрах сырья, за исключением России.
В регионе ЕЦА — особенно в Турции — сохраняется высокий уровень инфляции. В то время, как рост номинальной заработной платы в целом отставал от роста цен, в Восточной Европе реальная заработная плата упала в первой половине 2022 года на 3,3%. Однако страны Центральной Азии и Южного Кавказа являются исключением из этого правила.
Признаки замедления годовой инфляции, которые наблюдаются в последнее время в ряде стран ЕЦА, можно отнести за счёт эффектов высокой базы, а также снижения цен на энергоресурсы по сравнению с прошлогодними максимумами. Однако уровень базовой инфляции остаётся повышенным. В целях снижения инфляции, превысившей целевые ориентиры, 17 центральных банков этого региона увеличили ключевые ставки в 2022 году, а 6 центральных банков провели повторное повышение в течение истёкших месяцев 2023 года.
Прогноз
Согласно прогнозам, в 2023 году в регионе ЕЦА произойдёт незначительное увеличение темпов экономического роста до 1,4%. Однако из-за вторжения России в Украину и его последствий перспективы роста остаются крайне неопределёнными. Без учёта России и Украины темпы роста, ожидаемые в регионе ЕЦА в 2023 году, составят 2,4%,
Ожидается, что Таджикистан и Узбекистан продемонстрируют самый высокий рост ВВП в 2023 году среди 23 экономик в регионе ЕЦА — 6,5% и 5,1% соответственно. За ними следуют Армения и Грузия с 4,4% роста в текущем году.
Напомним, в январском докладе Всемирный банк прогнозировал рост ВВП Узбекистана в текущем году на 4,9%.
Прогноз экономического роста в Узбекистане на 2024 и 2025 годы в новом докладе составляет 5,4% (улучшение прогноза на 0,3 п. п.) и 5,8% соответственно.
В 2024—2025 годах в регионе ожидается увеличение годовых темпов до 2,7%, чему будут способствовать повышение внешнего и внутреннего спроса на фоне постепенного ослабления последствий недавних экономических потрясений, а также нормализация инфляции и фискальной политики. Различия между темпами роста в разных странах этого региона должны сократиться по мере уменьшения притока мигрантов и капитала из России и повышения уровня экономической активности в ЕС.
Двойной удар, который нанесли пандемия COVID-19 и российское вторжение в Украину, оказал значительное воздействие на экономический рост в регионе ЕЦА, который, как ожидается, в течение трёх ближайших лет будет оставаться ниже уровня своего потенциала под влиянием более жёстких условий кредитования и постепенной бюджетной консолидации во многих странах.
Риски для регионального прогноза по-прежнему смещены в сторону понижения и связаны с вероятностью более интенсивного или продолжительного конфликта в Украине, возможным ускорением инфляции в сочетании с дальнейшим ужесточением денежно-кредитной политики со стороны государственных регуляторов и потрясениями в финансовом секторе.
Более резкое (по сравнению с прогнозами) снижение экономической активности в еврозоне также приведёт к дальнейшему ослаблению внешнего спроса для стран Центральной Европы и Западных Балкан.
Кроме того, в текущем году объём поступающих из России денежных переводов трудовых мигрантов может расти медленнее, чем ожидается, особенно в странах Центральной Азии и Южного Кавказа.
Эскалация конфликта в Украине может повысить риск в области энергетической безопасности, поскольку страны региона ЕЦА остаются уязвимыми в условиях перебоев с поставками и зависимости от России.
К числу понижательных рисков относятся также повышение геополитической напряжённости в других частях региона ЕЦА и увеличение количества переселенцев в случае неблагоприятных метеорологических явлений, связанных с изменением климата.