Mars, Snickers va Bounty ishlab chiqaruvchi Amerikaning Mars, Inc kompaniyasining ishonchli vakili O‘zbekiston Adliya vazirligi Intellektual mulk departamentiga ushbu brendlarga bo‘lgan huquqlar buzilgani to‘g‘risida murojaat qildi, deya xabar berdi departament matbuot xizmati.
Kompaniya adashtirib yuborish darajasida fonetik va grafik jihatdan o‘xshash bo‘lgan Strikers, Maris va Bonti tovar belgilari ostida kontrafakt shokolad mahsulotlarini ishlab chiqarib, savdoga taklif etib kelayotgan “A.B” MCHJga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Departament tomonidan mahalliy korxonada o‘tkazilgan tekshirish natijalariga ko‘ra, unga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 177-moddasi 1-qismi (O‘zganing tovar belgisidan qonunga xilof ravishda foydalanish) bilan ma’muriy bayonnoma tuzildi.
Qalbaki mahsulotlarning o‘ramini utilizatsiya qilishga qaror qilindi, videoga olingan ushbu jarayon boshqarma matbuot xizmati tomonidan ham e’lon qilindi.

Доверенный представитель американской компании Mars, Inc, производителя шоколадных батончиков Mars, Snickers и Bounty, обратился в Департамент интеллектуальной собственности Министерства юстиции Узбекистана с сообщением о нарушений прав на эти бренды, сообщили в ведомстве.
Компания просила принять меры в отношении некого ООО «А. Б», которое, по заявлению американского производителя, изготавливало контрафактную продукцию под созвучными и схожими по написанию названиями Strikers, Maris и Bonti.
Департамент по итогам проверки местного предприятия составил в его отношении административный протокол по части 1 статьи 177 Кодекса об административной ответственности (Незаконное использование чужого товарного знака).
Обёртку контрафактной продукции было постановлено утилизировать, этот процесс, снятый на видео, также опубликовала пресс-служба департамента.