21-may kuni Andijonda “Haqiqat, taraqqiyot va birdamlik” partiyasi raisi Xidirnazar Allaqulov partiyani ro‘yxatga olish uchun ovoz to‘plash vaqtida kaltaklangan bo‘lishi mumkin. Bu haqda YouTube`da jonli efir vaqtida ma’lum qilindi.
Yakshanba kuni Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ida partiya tashkiliy qo‘mitasi tomonidan partiyani ro‘yxatdan o‘tkazish uchun zarur imzolarni to‘planadi. Shu vaqtda ularga bir guruh erkak va ayollar murojaat qilib, partiya dasturi haqida savol bera boshlaydi, ularni dolzarb muammolarni hal qilishda g‘oya va maqsadlar yo‘qligida, keyin esa korrupsiya va ovozlarni soxtalashtirishda ayblashadi. Guruhdan bir kishi: “Bizda prezidentimiz yetarli, bizga boshqa hech kim kerak emas”, deya baqiradi.
Efir davomida Xidirnazar Allaqulov bir necha bor o‘z tarafdorlari provokatsiyalarga berilmaslik va o‘rinlaridan turmaslikka chaqirib, butun jarayon tasvirga olinayotganini ta’kidlaydi.
Bir payt ur-to‘palon boshlanib ketadi, kimdir guldon, kimdir stulni ko‘tarib olgan, partiya vakillari o‘tirgan stol ag‘darilib ketgan. Allaqulov ham ur-kaltakning ichida qolib ketadi. Bir erkak esa hodisani tasvirga olayotgan operatorning ortidan quvib, suratga olishni to‘xtatishni talab qiladi.
O‘rtaga huquq-tartibot idoralari xodimlari aralashdi.
Partiya yetakchisi va uning safdoshlari keyinroq prokuratura va Andijon viloyati ichki ishlar bo‘limida bo‘lib, o‘z rahbarlari bilan uchrashishni, olib qo‘yilgan telefonlarni qaytarib berishni talab qiladi. Huquq-tartibot idoralari xodimlari ular bilan xushmuomalalik bilan muloqot qilib, ariza yozish yoki uchrashuvga borishni taklif qilishdi, biroq Allaqulov hayajon bilan bu takliflarni rad etdi.
Andijon viloyat IIB Alisher Navoiy nomidagi istirohat bog‘ida jamoat tartibini buzish holati o‘rganilayotganini ma’lum qildi.
Xidirnazar Allaqulov — iqtisod fanlari doktori, professor, Termiz davlat universitetining sobiq rektori (2002−2004). 2020-yil iyun oyida u “Haqiqat va taraqqiyot” partiyasini tuzish jarayoni boshlanganini e’lon qilgan edi. BBC Uzbek tomonidan e’lon qilingan “Adabiyot” gazetasi bosh muharriri Baxtiyor Karim bilan suhbatda u 2021-yilgi saylovlarda prezidentlikka nomzodini qo‘yish istagini bildirgan.
2021-yil mart oyi o‘rtalarida Allaqulov bir guruh ayollar va blogerlar tomonidan partiya yig‘ilishi to‘xtatilganini e’lon qildi. Keyinroq unga uyi kiraverishida hujum qilingani haqida xabarlar paydo bo‘ldi.
2021-yil iyun oyida Adliya vazirligi imzolar yetarli miqdorda bo‘lmagani hamda “Siyosiy partiyalar to‘g‘risida” va “Nodavlat notijorat tashkilotlar to‘g‘risida”gi qonunlar talablari buzilgani sababli “Haqiqat va taraqqiyot” partiyasini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni rad etdi.
16-aprel kuni “Haqiqat, taraqqiyot va birdamlik” partiyasining tashkiliy qo‘mitasi tuzildi (uning sayti ham mavjud). Qonunga ko‘ra, Tashkiliy qo‘mita tuzilgan kundan boshlab uzog‘i bilan uch oy, ya’ni 17-iyulgacha faoliyat ko‘rsatish huquqiga ega. Bu sanagacha partiya 20 mingdan ortiq ovoz to‘plashi, shuningdek, dastur va nizomini ishlab chiqishi kerak.

Председатель партии «Хакикат, тараккиёт ва бирдамлик» («Правда, развитие и единство») Хидирназар Аллакулов мог подвергнуться избиению в Андижане 21 мая при сборе голосов для регистрации партии. Об этом он сообщил в ходе прямого эфира в YouTube.
В воскресенье в парке Алишера Навои организационный комитет партии собирал подписи, необходимые для регистрации партии. В это время к ним подошла группа мужчин и женщин, которая начала задавать вопросы про программу партии, обвинила в отсутствии идей и целей для решения текущих проблем, а затем — в коррупции и фальсификации голосов. Один мужчина из группы крикнул: «Нам достаточно нашего президента, больше никто не нужен».
Хидирназар Аллакулов во время эфира несколько раз отмечал, чтобы его сторонники не поддавались на провокации и не вставали с места, поскольку весь процесс снимается на камеру.
В какой-то момент начался конфликт, кто-то выхватил вазу с цветами, забрал стул, перевернул стол, за которым сидели представители партии, затем началась потасовка, участником которой оказался и Аллакулов. За оператором, который снимал инцидент, гонялся мужчина, который кричал, чтобы он прекратил съёмку. Нанесение ему телесных повреждений не попало на камеру, однако он был испачкан в грязи, а на левой ноге была небольшая рана.
В ситуацию вмешались сотрудники правоохранительных органов.
Лидер партии и его соратники позже посетили прокуратуру и УВД Андижанской области, где требовали встречу с их руководителями, а также возврата изъятых телефонов. Сотрудники правоохранительных органов общались с ними вежливо и предлагали написать заявление или зайти на приём, однако Аллакулов отвечал эмоционально и отвергал эти предложения.
УВД Андижанской области заявило, что изучает факт нарушения общественного порядка в парке Алишера Навои.
Хидирназар Аллакулов — доктор экономических наук, профессор, бывший ректор Термезского государственного университета (в 2002—2004 годах). В июне 2020 года он сообщил о начале процесса создания партии «Хакикат ва тараккиёт» («Правда и развитие»). В интервью главному редактору газету «Адабиёт» Бахтиёру Кариму, опубликованному BBC Uzbek, он заявлял о желании баллотироваться в президенты на выборах в 2021 году.
В середине марта 2021 года Аллакулов сообщил о срыве собрания партии группой женщин и блогеров. Позже появились сообщения, что он подвергся нападкам в подъезде своего дома.
В июне 2021 года Министерство юстиции отказало в государственной регистрации партии «Хакикат ва тараккиёт» — согласно официальному сообщению, из-за отсутствия достаточного количества подписей и нарушения требований законов «О политических партиях» и «О негосударственных некоммерческих организациях».
16 апреля был создан организационный комитет партии «Хакикат, тараккиёт ва бирдамлик» (у неё имеется сайт), который, согласно закону, может действовать не более трёх месяцев со дня формирования, то есть до 17 июля. До этого срока партия должна собрать более 20 тысяч голосов, а также разработать программу и устав.