18−19-may kunlari XXR shimoli-g‘arbidagi Sian shahrida “Xitoy-Markaziy Osiyo” sammiti bo‘lib o‘tadi, deya xabar bermoqda “Sinxua” axborot agentligi.
Sammitda O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Tokayev, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon va Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhamedov ishtirok etadi. Forumga XXR rahbari Si Szinpin raislik qiladi.
Bu olti davlat rahbarlarining 31 yil avval ular o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganidan buyon ilk yuzma-yuz uchrashuvidir.
Sammit davomida davlat rahbarlari “Xitoy-Markaziy Osiyo” mexanizmini yaratish, turli sohalardagi hamkorlikni muhokama qilishlari va muhim siyosiy hujjatlarni imzolashlari kutilmoqda.
O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston rahbarlari ham 16−20-may kunlari parallel ravishda Xitoyga davlat tashriflari bilan boradi.

В городе Сиань на северо-западе КНР 18−19 мая состоится саммит «Китай — Центральная Азия», сообщило агентство «Синьхуа».
В саммите примут участие президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Кыргызстана Садыр Жапаров, президент Таджикистана Эмомали Рахмон и президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов. Форум пройдёт под председательством главы КНР Си Цзиньпина.
Это первый саммит лидеров шести стран в очном формате с момента установления дипломатических отношений между ними 31 год назад.
Ожидается, что во время саммита главы государства обсудят создание механизма Китай — Центральная Азия, сотрудничество в различных областях и подпишут важные политические документы.
Главы Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана с 16 по 20 мая также параллельно посетят Китай с государственными визитами.