O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-may kuni Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Shavkat Mirziyoyev Turkiya rahbarini prezidentlik va parlament saylovlari muvaffaqiyatli o‘tgani, natijada mamlakatning amaldagi prezidenti va Respublika alyansi ko‘pchilik ovozlarni qo‘lga kiritgani bilan tabrikladi.
“Ovoz berish natijalari qardosh Turkiya xalqi prezident Rejep Tayyip Erdog‘an rahbarligida amalga oshirilayotgan siyosiy yangilanishlar va iqtisodiy islohotlarni keng qo‘llab-quvvatlayotganidan dalolat beradi”, — deyiladi matbuot xizmati xabarida.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarini strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Oliy darajadagi strategik hamkorlik kengashining navbatdagi majlisi kun tartibini tayyorlash bo‘yicha faol ishlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Turkiya bo‘ylab saylov qutilarining 99,31 foizidan olingan ovozlarni sanab chiqish natijalariga ko‘ra, prezidentlikka nomzodlar o‘rtasidagi ovozlar quyidagicha taqsimlandi: Rejep Tayyip Erdog‘an — 49,41 foiz, uning asosiy raqibi Kemal Qilichdaro‘g‘li — 44,96 foiz, Sinan Ogan — 5,20 foiz. Bu natijalar saylovning ikkinchi turi o‘tkazilishi kerakligini anglatadi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 15 мая провёл телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев поздравил лидера Турции с успешным проведением президентских и парламентских выборов, по итогам которых действующий президент страны и Республиканский альянс завоевали большинство голосов избирателей, говорится в сообщении.
«Особо отмечено, что результаты голосования свидетельствуют о широкой поддержке братским турецким народом курса политических преобразований и экономических реформ президента Реджепа Тайипа Эрдогана», — отмечает пресс-служба.
В ходе беседы были также рассмотрены вопросы укрепления узбекско-турецких отношений стратегического партнёрства и многопланового сотрудничества.
По итогам подсчёта голосов из 99,31% урн по всей Турции голоса между кандидатами в президенты страны распределились следующим образом: Реджеп Тайип Эрдоган — 49,41%, его основной соперник Кемаль Кылычдароглу — 44,96%, Синан Оган — 5,20%. При этом результате на выборах должен состояться второй тур.