O‘zbekiston 2023-yilda BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi fondiga 100 ming AQSh dollarini ixtiyoriy badal sifatida o‘tkazadi. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 12-maydagi “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligini keng nishonlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilangan.
Hujjatda qayd etilishicha, mazkur qaror “Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining asosiy maqsadlarini amalda amalga oshirishda BMT sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlash”ga qaratilgan.
Bungacha O‘zbekiston 2021-yilda (shu yildan boshlab mamlakat BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashiga uch yilga a’zo etib saylangan), 2018-yilda (deklaratsiyaning 70 yilligi munosabati bilan) va 2008-yilda (deklaratsiyaning 60 yilligi munosabati bilan) 100 000 AQSh dollari miqdoridagi ixtiyoriy badallarni BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari boshqarmasi fondiga o‘tkazgan.

Узбекистан в качестве добровольного взноса перечислит в 2023 году в фонд Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) 100 тысяч долларов США. Об этом говорится в указе президента Шавката Мирзиёева от 12 мая «О широком праздновании 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека».
В документе отмечается, что решение направлено на «поддержку усилий ООН в реализации на практике основных целей Всеобщей декларации прав человека».
До этого Узбекистан перечислял добровольные взносы в фонд УВКПЧ в размере 100 тысяч долларов в 2021 (с этого года страна на три года избрана членом Совета ООН по правам человека), 2018 (70-летие декларации) и 2008 (60-летие декларации) годах.