1-may kuni Toshkentda boks bo‘yicha jahon chempionati (IBA) boshlandi. Unda O‘zbekiston sharafini 13 nafar bokschi himoya qilmoqda.
1-may
-60 kg vazn toifasidagi Mujibillo Tursunov terma jamoa safida birinchi bo‘lib nepallik Singh Varinderni mag‘lub etdi — 5:0. 3-may kuni Tursunov navbatdagi g‘alabaga erishdi, bu safar gambiyalik Merri Kor mag‘lub etildi (5:0).
8-may kuni bo‘lib o‘tadigan navbatdagi bosqichda o‘zbekistonlik bokschi Afrika hamda Afrika o‘yinlari chempioni marokashlik Muhammed Hamutga qarshi bahs olib boradi.
2-may
Ruslan Abdullayev (-63,5 kg) turnirdagi ilk jangida puerto-rikolik Manuel Febusni (5:0) yengdi. 4-may kuni o‘zbekistonlik sportchi ispaniyalik Oyer Ibarreche ustidan muddatidan oldin g‘alaba qozondi.
6-may kuni bo‘lib o‘tgan navbatdagi jangida esa u mavrikiylik Richanro Kolin ustidan g‘olib bo‘ldi. Abdullayev JCHdagi uchinchi jangida 5:0 hisobida katta ustunlik evaziga g‘alabaga erishib, chorak finalga yo‘l oldi. U endi fransiyalik Lounes Xamrouiga qarshi ringga ko‘tariladi.
Jasurbek Yo‘ldoshev (-80 kg) raqibi jazoirlik Younes Nemouchni (5:0) mag‘lub etgan bo‘lsa, keyingi bosqichda iordaniyalik Huseyn Iashishga imkoniyatni boy berib qo‘ydi (3:4).
Shohjaxon Abdullayev (-86 kg) qirg‘izistonlik Erkin Adilbek ullu ustidan 5:0 hisobida ishonchli g‘alaba qozondi. 8-may, dushanba kuni u Tailanddagi Osiyo chempionatida “nokaut uchun qasos olmoqchi” bo‘lgan qozog‘istonlik bokschi Sagindik Togambay bilan ringga chiqadi.
3-may
-71 kg vazn toifasidagi Saidjamshid Jafarov mozambiklik Osorio Muxangdan ustun keldi (5:0). 6-may, shanba kuni u meksikalik bokschi Alonso Verde bilan ringga chiqadi.
4-may
Shodiyorjon Meliqo‘ziyev (-48 kg gacha) nepallik Rabin Tapani 5:0, Hasanboy Do‘smatov (-51 kg) ham meksikalik Albert Ximenesni 5:0, Bahodir Jalolov (+92 kg) esa bahraynlik Danis Latipovni 5:0 hisobida mag‘lub etdi.
5-may
Lazizxon Мuлложонов (-92 kg) ilk jangida kolumbiyalik Marlo Xartadoni (5:0) mag‘lub etdi.
Abdumalik Xalokov (-57 kg) gayanalik bokschi Kevin Alikokdan (5:0) ustun keldi va keyingi davraga yo‘l oldi.
6-may kungi janglar:
- -67 kg: Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev — Yuto Vakita (Yaponiya) (soat 19:10 dan so‘ng)
- -71 kg: Saidjamshid Jafarov — Alonso Verde (Meksika) (soat 19:25 dan so‘ng).
Boks bo‘yicha erkaklar o‘rtasidagi IBA jahon chempionatida 107 davlatdan 538 nafar sportchi ishtirok etmoqda. Musobaqalar 13 ta vazn toifasida o‘tkaziladi. Final janglari 13 va 14-may kunlariga belgilangan.

В Ташкенте 1 мая стартовал чемпионат мира по боксу (IBA). Узбекистан на мировом первенстве представляют 13 боксёров.
1 мая
Первым в составе сборной выступил Мужибилло Турсунов (-60 кг), который одолел Сингха Вариндера из Непала — 5:0. Затем, 3 мая, Турсунов одержал ещё одну победу, в этот раз одолев Мэрри Кор из Гамбии (5:0).
бокс, чемпионат мира
В следующем раунде, который состоится 8 мая, узбекскому боксёру будет противостоять чемпион Африки и Африканских игр Мохамед Хамут из Марокко.
2 мая
Руслан Абдуллаев (-63,5 кг) в своём первом бою на турнире превзошёл Мануэля Фебуса из Пуэрто-Рико (5:0). 4 мая узбекистанец одержал досрочную победу над Ойером Ибаррече из Испании в первом раунде. В следующем поединке 6 мая он встретится с Ришарно Коленом из Маврикия.
Жасурбек Юлдашев (-80 кг) одолел соперника Йоунеса Немоуча из Алжира (5:0), а в следующем этапе уступил Хуссейну Яшаиша из Иордании (3:4).
Шохжахон Абдуллаев (-86 кг) со счётом 5:0 одержал убедительную победу над Эркином Адылбек уллу из Кыргызстана. В понедельник, 8 мая, ему предстоит выйти на ринг с боксёром из Казахстана Сагындыком Тогамбаем, который «хочет отомстить за нокаут» на чемпионате Азии в Таиланде.
3 мая
Саиджамшид Жафаров (-71 кг) превзошёл Осорио Муханга из Мозамбика (5:0). В субботу, 6 мая, он выйдет на ринг с боксёром из Мексики Альваресом Верде.
4 мая
Шодиёржон Меликузиев (-до 48 кг) со счётом 5:0 победил Рабина Тапа из Непала, Хасанбой Дусматов (-51 кг) также со счётом 5:0 одержал победу над Альбертом Хименесом из Мексики, Баходир Жалолов (+92 кг) со счётом 5:0 одержал победу над Данисом Латиповым из Бахрейна.
5 мая
Лазизжон Мулложонов (-92 кг) в своём первом бою одержал победу над колумбийцем Марло Хартадо (5:0).
Абдумалик Халоков (-57 кг) был лучше боксёра из Гайаны Кивина Элликоки (5:0) и прошёл дальше.
Поединки 6 мая:
• -63,5 кг: Руслан Абдуллаев — Ришарно Колен (Маврикий). Время боя — после 14:15;
• -67 кг: Асадхужа Муйдинхужаев — Юто Вакита (Япония). После 19:10;
• -71 кг: Саиджамшид Жафаров — Алонсо Верде (Мексика). После 19:25.
На чемпионате мира по боксу IBA среди мужчин принимают участие 538 спортсменов из 107 стран мира. Соревнования проводятся в 13 весовых категориях. Финальные бои запланированы на 13 и 14 мая.