O‘zbekistonga ilk tashrifim men uchun juda muhim. Markaziy Osiyoda rivojlanayotgan demografik va iqtisodiy kuch sifatida O‘zbekiston so‘nggi yillarda ulkan iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarga kirishdi, bunga Fransiya alohida e’tibor qaratdi, O‘zbekiston rasmiylari esa Yevropa bilan hamkorlikni mustahkamlashga intilmoqda.
Shu bois o‘zimdan avvalgi vazir-delegatlardan Jan-Batist Lemuan 2019-yildagi va Frank Risterning 2021-yildagi tashriflari, shuningdek, prezident Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga tashriflari yakunlari bo‘yicha mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar sifatini oshirishga hissa qo‘shishdan mamnunman.
O‘tgan yilning noyabr oyida O‘zbekistonning Parijdagi elchixonasi tomonidan prezident Mirziyoyevning Fransiyaga rasmiy tashrifi arafasida tashkil etilgan Fransiya-O‘zbekiston biznes-forumi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi iqtisodiy munosabatlarning chinakam muvaffaqiyatiga aylandi. U O‘zbekistonning Fransiya bilan faol hamkorlikka sodiqligini namoyish etdi va men hamkasbim Jamshid Xo‘jayev bilan juda samarali fikr almashdim.
Shu bilan birga, prezidentlarimizning ikki mamlakat o‘rtasida yuqori darajadagi har tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirishga ko‘maklashish to‘g‘risidagi qo‘shma bayonoti hamkorlik istiqbollarini sezilarli darajada kengaytirishga xizmat qildi.
2022-yilda umumiy qiymati 5 mlrd yevro bo‘lgan 30 dan ortiq Fransiya-O‘zbekiston bitimlarining imzolangani tufayli o‘zbeklar va fransuzlar uchun ularning amaliy natijalarini ko‘rishga ko‘plab imkoniyatlarni taqdim etdi.
Fransiya kompaniyalari O‘zbekistonda, ayniqsa, kommunal xizmatlar (Veolia, Suez, tez orada — Eiffage), energetika (EDF, Total Eren, Voltalia, Orano) va transport (Airbus, ATR, Alstom)ning muhim tarmoqlarida faoliyati ko‘rsatmoqda. Ishonchim komilki, bu ishtirok infratuzilma va turizm kabi boshqa sohalarga ham tatbiq etilishi mumkin, chunki yirik loyihalar orqali kompaniyalarimiz o‘z mahoratini umumiy manfaatlar xizmatiga qaratmoqchi hamda ikki tomonlama hamkorligimizga aniq ma’no bermoqchi.
Bu borada Toshkent hokimligi va Veolia kompaniyasi o‘rtasida davlat-xususiy sheriklik asosida markazlashtirilgan issiqlik ta’minoti tizimini boshqarish hamda Orano kompaniyasi bilan uran zaxiralarini geologiya-qidiruv ishlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha hamkorlik istiqbolli hisoblanadi.
Fransiya O‘zbekiston iqtisodiyotining diversifikatsiyasi va karbonsizlanishini qo‘llab-quvvatlamoqchi. Fransiya taraqqiyot agentligi (AFD) tomonidan quyosh va shamol energetikasini rivojlantirishga yo‘naltirilgan katta investitsiyalar bilan bir qatorda, bizning xususiy sektorimiz ko‘nikma va tajribani uzatishda yanada uzoqroqqa borishi mumkin.
O‘zbekiston bozori — nou-xau keng e’tirof etilgan fransuz kichik va o‘rta biznes korxonalari uchun haqiqiy imkoniyatdir. Shuning uchun ham menga Fransiyaning 15 kompaniyasidan iborat delegatsiya hamrohlik qilmoqda, o‘tgan oyda esa MEDEF International boshchiligidagi 35 kompaniyadan iborat yana bir delegatsiya Toshkentga tashrif buyurgan edi. Aynan shuning uchun tashrifim juda aniq iqtisodiy mazmunga ega: iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, mahalliy hokimiyat organlari bilan yuqori darajadagi muzokaralar, O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan hamda Fransiya-O‘zbekiston biznes-klubiga (CAFU) a’zosi hisoblangan fransuz kompaniyalari vakillari bilan uchrashuv. Shuningdek, iqtisodiy hamkorligimizni mustahkamlash maqsadida O‘zbekistonda Fransiya Savdo-sanoat palatasi tashkil etilishiga umid qilmoqdaman.
Iqtisodiy aloqalarimizdan tashqari, ta’lim va madaniyat sohasidagi hamkorligimizni ham unutmayman: O‘zbekiston Markaziy Osiyoda eng ko‘p fransuz tilida so‘zlashuvchilar hamda fransuz tilini o‘rganuvchilar va pandemiya davrida kuchli zarar ko‘rgan oliy ta’lim sohasida hamkorlik qiladigan davlatdir. Hozirda oliy fransuz-o‘zbek ta’lim muassasasini yaratish loyihasi o‘rganilmoqda.
Xorijdagi Fransiya fuqarolari bo‘yicha vazir delegati sifatida men tashrifim chog‘ida O‘zbekistondagi 200 kishidan iborat va o‘tgan yildan buyon o‘sishda davom etayotgan juda faol fransuz jamiyati bilan uchrashish imkoniga ega bo‘ldim. Ular aloqalarimizni mustahkamlashda faol ishtirok etmoqda.
Barcha o‘zbeklarga shuni aytmoqchimanki, men yaqinda Parijda ikki ko‘rgazma — Luvrdagi “O‘zbekiston vohalari mo‘’jizalari. Karvon yo‘llari chorrahasida” hamda arab dunyosi institutida prezidentlar Emmanuel Makron va Shavkat Mirziyoyev tomonidan hamkorlikda ochilgan “Samarqandga yo‘l. Ipak va oltin mo‘’jizalari” ko‘rgazmalari bilan ajoyib tarixi va madaniyati nishonlangan mamlakatga tashrif buyurayotganimdan juda xursandman. .

Этот первый визит в Узбекистан очень важен для меня. Будучи развивающейся демографической и экономической державой в Центральной Азии, Узбекистан в последние годы начал амбициозные экономические и социальные реформы, которым Франция уделяет особое внимание, в то время как узбекские власти стремятся укрепить сотрудничество с Европой.
Поэтому я рад внести свой вклад в повышение качества двусторонних отношений между нашими двумя странами после визитов моих предшественников Жана-Батиста Лемуана в 2019 году и Франка Риестера в 2021 году, а также визитов президента Шавката Мирзиёева во Францию.
Франко-узбекский бизнес-форум, организованный в ноябре прошлого года посольством Узбекистана в Париже, накануне официального визита президента Мирзиёева во Францию, стал настоящим успехом для экономических отношений между нашими странами. Он продемонстрировал приверженность Узбекистана активному сотрудничеству с Францией, и у меня состоялся очень плодотворный обмен мнениями с моим коллегой Жамшидом Ходжаевым.
В то же время совместное заявление наших президентов о содействии развитию всеобъемлющего партнёрства на высоком уровне между двумя странами способствовало значительному расширению перспектив сотрудничества.
После подписания более 30 франко-узбекских соглашений в 2022 году на общую сумму 5 млрд евро у узбекистанцев и французов появилось много возможностей увидеть их практический результат.
Французские компании присутствуют в Узбекистане, особенно в ключевых секторах коммунального хозяйства (Veolia, Suez, скоро — Eiffage), энергетики (EDF, Total Eren, Voltalia, Orano) и транспорта (Airbus, ATR, Alstom). И я убеждён, что это присутствие может быть распространено на другие сектора, такие как инфраструктура и туризм, потому что с помощью крупных проектов наши компании хотят поставить свои навыки на службу общим интересам и придать конкретный смысл нашему двустороннему сотрудничеству.
В этом отношении многообещающими являются государственно-частное партнёрство между хокимиятом Ташкента и компанией Veolia по управлению системой центрального отопления и геологическая разведка запасов урана, начатая компанией Orano.
Франция хочет поддержать диверсификацию и декарбонизацию экономики Узбекистана. Помимо масштабных инвестиций, уже сделанных Французским агентством развития (AFD) и направленных на развитие солнечной и ветровой энергетики, наш частный сектор может пойти ещё дальше в передаче навыков и опыта.
Узбекский рынок — это реальная возможность для французских малых и средних предприятий, чьи ноу-хау широко признаны. Именно поэтому меня сопровождает делегация из 15 французских компаний, а другая делегация, возглавляемая MEDEF International, в составе 35 компаний, посетила Ташкент в прошлом месяце. Именно поэтому мой визит имеет очень явный экономический контекст: заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, переговоры на высоком уровне с местными властями, встреча с представителями французских компаний, работающих в Узбекистане, которые являются членами франко-узбекского бизнес-клуба (CAFU). Я также надеюсь, что в Узбекистане будет создана Французская торгово-промышленная палата для укрепления нашего экономического сотрудничества.
Помимо наших экономических связей, я не забываю о нашем сотрудничестве в области образования и культуры: Узбекистан является страной с наибольшим количеством франкоговорящих и изучающих французский язык в Центральной Азии, и сотрудничество в области высшего образования, которое сильно пострадало от пандемии, вновь обрело настоящую динамику. В настоящее время изучается проект по созданию высшего франко-узбекского учебного заведения.
Как министр-делегат по делам французских граждан за рубежом я получил возможность в ходе визита встретиться с очень динамичным французским сообществом в Узбекистане, которое насчитывает 200 человек и продолжает расти с прошлого года. Они активно участвуют в укреплении наших связей.
Я хотел бы сказать всем узбекистанцам, что очень рад посетить страну, чья захватывающая история и культура были недавно отмечены в Париже двумя выставками: «Великолепие оазисов Узбекистана» в Лувре и «Путь в Самарканд. Чудеса шелка и золота» в Институте арабского мира, которые были открыты совместно президентами Эммануэлем Макроном и Шавкатом Мирзиёевым.
Да здравствует дружба между Узбекистаном и Францией!
Оливье Бешт, министр-делегат по внешней торговле, экономической привлекательности и французским гражданам за рубежом при министре Европы и иностранных дел Франции.