22-aprel — Xalqaro ona Yer kuni. Ushbu sana arafasida O‘zbekistondagi Global ekologik fondning kichik grantlar dasturi (GEF KGD) kichik loyihalar atrofimizdagi muhitni qanday o‘zgartirishi mumkinligini ta’riflab berdi.
GEF KGD 2008-yildan buyon turli texnologiyalarni keyinchalik keng miqyosda joriy etish uchun amalda sinab ko‘rish platformasi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda. Shu vaqt ichida dastur 2,6 mln dollarlik to‘g‘ridan-to‘g‘ri grant mablag‘lari hisobidan 112 ta loyihaga grantlar ajratdi va ularni amalga oshirish uchun 6,2 mln dollardan ortiq mablag‘ni qo‘shma moliyalashtirdi.
Ekologik “izlar”
“Tom ma’noda bizning har bir harakatimiz atrof-muhitga ma’lum bir iz olib keladi”, — deyiladi GEF KGD bayonotida. — Har birimiz har kuni juda ko‘p harakatlar qilamiz: yuvinamiz, choy qaynatamiz, avtobus yoki mashinaga chiqamiz, ishga boramiz, odamlar bilan uchrashamiz yoki kompyuterda o‘tiramiz, do‘kon yoki bozorda xarid qilamiz va hokazo. Tom ma’noda hamma narsa bizning odatlarimiz va kundalik harakatlarimiz qanchalik “yashil” ekanligiga, jumladan, sayyoramizni saqlab qolishimizga hamda farzandlarimiz va nabiralarimiz sog‘lom muhitda yashashiga bog‘liq".
Ko‘p narsa har bir alohida mamlakat hukumatlari tabiatni muhofaza qilish maqsadlarini hisobga olgan holda rivojlanish modelini yaratishga qanchalik tayyor va qodirligiga bog‘liq. Ammo ko‘p narsa odamlarning harakatlariga ham bog‘liq. Bir qarashda zararsiz ko‘rinadigan narsalar tabiatga bevosita va aniq tahdid solishi mumkin.
Masalan, o‘tloqda o‘tlayotgan qo‘y-echkilar; o‘simliklarni sug‘orish uchun cho‘lda qazilgan quduq; ekinlar uchun o‘g‘it va kimyoviy moddalardan foydalanish; mashina uchun hovliga toza beton quyish. Ushbu harakatlarning har biri ortida tabiiy ekotizimlarning barqaror va eng muhimi, uzoq muddatli mavjudligi uchun xavf yotadi.
Chorva mollarining haddan ziyod ko‘p boqilishi tuproqning asrlar davomida tabiat tomonidan yaratilgan eng yuqori, eng mahsuldor qatlamining shamol tomonidan juda faol uchib ketishi va yog‘ingarchilik bilan yuvilishiga olib keladi demakdir. Bu, o‘z navbatida, o‘simliklarning yanada ko‘proq yo‘qolishiga, eroziyaga va tuproq degradatsiyasining boshqa ko‘rinishlariga olib keladi. Natijada muhim resurs — tuproq, o‘simliklar yo‘qolishi, ularni qayta tiklash uchun katta xarajatlar va hokazo ro‘y beradi.
Quduqlardan faol, nazoratsiz foydalanish va suvni tortib olish yer osti suvlarining nozik muvozanatini butunlay yo‘q qilishi va buzishi, bu esa yer yuzasida butun ekotizimning buzilishiga olib kelishi mumkin.
Mineral o‘g‘itlardan foydalanish atrofdagi suvlarning organik ifloslanishiga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin, chunki o‘g‘itlar har qanday holatda ham ularga tushadi va bu suv sifatining pasayishiga hamda barcha suv flora va faunasining yo‘qolishiga olib keladi.
Tomorqalarda kimyoviy moddalarning purkalishi hasharotlarning nobud bo‘lishiga olib keladi, bu esa yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan hasharotlarga bog‘liq bo‘lgan organizmlarning butun zanjirining yo‘qolishiga, changlatuvchilarning yo‘qolishiga, changlatuvchilarning yo‘qolishi natijasida hosilning yo‘qolishiga va ular ortidan butun yer usti ekotizimining degradatsiyasiga olib keladi.
Mashina uchun beton maydoncha quydirganmisiz? Sizning bu ishingiz daraxt atrofidagi tabiiy jarayonlar kechadigan hududda namlik va ozuqa oladigan yuzaning yo‘qolishiga olib keladi. Daraxt o‘z hayoti uchun kamroq ozuqa ola boshladi, u nimjon va zaif bo‘lib qoladi. Zaif daraxtga zararkunandalar hujum qiladi, u kasal bo‘lib, asta-sekin quriydi. Va u bilan daraxt taqdim etgan barcha foydali ekologik funksiyalar: kislorod ishlab chiqarish, havoni tozalash, uglerodni saqlash va iqlimni tartibga solish, suv aylanishini tartibga solish va boshqalar ham yo‘q bo‘ladi.
Odamlar har doim ham bunday munosabatlardan xabardor bo‘lmasligi mumkin. Buni anglagan holda, dastur g‘ayrioddiy narsani majburlashga intilmaydi, aksincha, tabiatni yaxshilash orqali odamlarning farovonligini yaxshilash mumkin bo‘lgan “win-win” variantlarini qidiradi.
Nol ekish
An’anaviy dehqonchilik texnikasi tuproqni kambag‘allashtiradi: u organikasini, o‘simliklarni oziqlantirish qobiliyatini, tuzilishini, namlikni tejash qobiliyatini yo‘qotadi va boshqa ko‘plab nomaqbul jarayonlar u bilan sodir bo‘ladi. Ko‘pincha, bu mashinalar tomonidan intensiv ishlov berish, zarur almashlab ekish va namlashning noto‘g‘ri usullari bilan bog‘liq.
Tuproqni himoya qiluvchi qishloq xo‘jaligi texnologiyasi hozir dunyoda faol rivojlanmoqda. GEF KGD ushbu texnologiyani O‘zbekistonda ham targ‘ib etishga harakat qilmoqda. Ushbu texnologiyaning tarkibiy qismlaridan biri “nol ekish” dan foydalanishdir. Bu nima degani? Odatda, ekishdan oldin dehqonlar bir nechta ishlov berish ishlarini bajaradilar: har xil turdagi shudgorlash, tirmalash va suyultirish, tekislash, o‘simlikni ekish.
“Afsuski, bu operatsiyalarning barchasi o‘zlari qarshi kurashayotgan narsa — tuproqning zichlashishi olib kelmoqda”, — deb ta’kidlaydi GEF KGD. — Nol ekish deganda hosilni oldindan ishlovsiz, maxsus seyalka yordamida to‘g‘ridan-to‘g‘ri tuproqqa ekish tushuniladi. Tuproqning zichlashishiga qarshi choralar o‘rnini esa o‘simliklarning o‘zlaridagi organika bajaradi: ildizlar va organik qoldiqlar, o‘rim-yig‘im paytida yuzada qolishi kerak bo‘lgan mulch (eski hosildan qolgan has-hashak) tuproqni yumshatadi.
Bu texnologiya tuproq unumdorligini uzoq muddatda saqlaydi, tuproqdagi organik moddalar miqdorini oshiradi, tuproq tuzilishini yaxshilaydi, namlikni, buning ortidan sug‘orish uchun suvni tejaydi, tuproqning mikrobiologik holatini va mikroorganizmlar uchun muhitni yaxshilaydi. Eng diqqatga sazovor tomoni shundaki, bu texnologiya fermerlarga bir nechta qayta ishlash operatsiyalaridan qochish va ko‘plab moddiy resurslar: mehnat, vaqt, yoqilg‘i, mashina soatlari va moliyaviy resurslarni tejash imkonini beradi.
An’anaviy va tuproqqa ishlov bermay ekin ekishning qiyosiy tahlili (manba PDF formatida).
Ushbu texnologiyaning an’anaviy dehqonchilikka nisbatan afzalliklariga qaramay, fermerlar ko‘p sabablarga ko‘ra unga o‘tishga shoshilmayaptilar. GEF KGD ushbu texnologiya fermerlar uchun mablag‘ni tejashini ta’kidlab kelmoqda va ular asta-sekin undan foydalanishni boshlamoqda.
Dastur yaqinda grant oluvchilardan biri — Lalmikor dehqonchilik ilmiy-tadqiqot institutidan minnatdorchilik maktubi oldi. Institut ajratilgan grant uchun minnatdorchilik bildiradi va nol ekish texnologiyasidan foydalanish bo‘yicha ma’lumotlarni taqdim etdi. Unga ko‘ra, birgina 2022-yilning o‘zida 2 ta nol urug‘lik seyalkalari yordamida 1200 gektar lalmikor yerlarda 700 mln so‘mga yaqin mablag‘ iqtisod qilindi.
“Ushbu texnologiyani qancha ko‘p foydalanuvchilar qo‘llasa, butun mamlakat bo‘ylab tuproq shunchalik yaxshi holatda bo‘ladi”, — deya tushuntiradi dastur vakillari.
Jizzax viloyatidagi GEF KGD loyihasida nol urug‘ sepish ishi.
Nolinchi seyalkaning diskli soshnigi tuproqqa chigit ekish uchun mana shunday kesma hosil qiladi.
Dastur falsafasi
GEF KGD ishi oddiy g‘oya atrofida mujassamlashadi:
- Har qanday tabiiy resursdan qanchalik yaxshi va samarali foydalanilsa, uzoq muddatda shunchalik ko‘p foyda va samara keltirishini tushunadigan, nimadir qilishni nafaqat hohlaydigan, balki haqiqatdan ham harakat qiladigan “chempionlar”ni topish.
- Bunday “chempionlar”ga innovatsion texnologiyalarni amaliyotga tatbiq etishda yordam berish va bu texnologiya haqiqatan ham ishlayotganini, odamlar va tabiat uchun haqiqatan ham foydali ekanligini ko‘rsatish.
- Boshqalar bu texnologiyani o‘zlari takrorlay boshlashlari uchun bunday texnologiya haqidagi bilimlarni iloji boricha kengroq tarqatishga harakat qilish.
- Bu kabi win-win vaziyatlar qanchalik ko‘p takrorlansa, mamlakat tabiati uchun shunchalik yaxshi bo‘ladi.
Dastur tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan texnologiyalar qatorida: biogaz, dalalarni lazer yordamida rejalashtirish, nol ekish, GESlar, agromelioratsiya, energiya tejamkor issiqxonalar, energiya tejamkor pechlar, nasoslar, baliq yetishtirish, yovvoyi tabiatni muhofaza qilish loyihalari, agrobiologik xilma-xillikni saqlash loyihalari, asalarichilik. va yana ko‘plab loyihalar.
Dastur portfelida muvaffaqiyatsiz loyihalar ham bor va ular kam emas. Ammo dastur bunday loyihalar ham ma’lum bilimlarni beradi, deb hisoblaydi, chunki ular real sharoitda nima ishlamasligi va nima uchun ishlamasligini ko‘rsatadi.
Masalan, GEF KGD Xorazm viloyatidagi irrigatsiya kanalini izolyatsiya qilish loyihasini qo‘llab-quvvatladi. Loyiha kanalni Suvdan foydalanuvchilar uyushmasi darajasida izolyatsiya qilish qanchalik oson va arzon ekanligini ko‘rsatishga qaratilgan edi. Loyihaning g‘oyaviy ilhomlantiruvchisi Urganch davlat universiteti rektori Ro‘zimba Eshchanov bo‘ldi.
Kanal 2 km uzunlikdagi uchastkada tekislangan va plyonka bilan qoplangan, tuproq bilan bostirib chiqildi. Kanalning samaradorligi 0,49 dan 0,89 gacha ko‘tarildi. Kanaldan izolyatsiya qilinganidan keyin foydalanishning bir mavsumida 10,45 mln kub metr suv iqtisod qilindi, bu esa qo‘shimcha 522,5 gektar maydonda hosil yetishtirish uchun yetarli bo‘ldi. Texnologiyani qoplash muddati bir yildan kam edi.
Ammo kanal boshidagi fermerlarda doimo suv borligi uchun ular izolyatsiya qilishni qo‘llab-quvvatlashni istamaganliklari sababli texnologiya kutilganchalik ommalashmadi bo‘lmadi. Suv ta’minoti bilan bog‘liq eng keskin muammolarga duch kelgan kanal oxiridagi fermerlar esa barcha izolyatsiyani mustaqil ravishda moliyalashtira olmadilar. Natijada qishloq xo‘jaligida foydalaniladigan suvning yarmini tejaydigan texnologiya qo‘llanilmayapti.
Navro‘z-Yap kanali loyihadan oldin, amalga oshirish davomida va keyin. GEF KGD.
Ayni paytdagi GEF KGD portfeli quyidagi loyihalarni o‘z ichiga oladi:
- O‘zbekiston fermerlari orasida tarqatish uchun navli bodom kolleksiyasini yaratish;
- Suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etishga ko‘maklashish;
- Farg‘ona viloyatida asalarichilik;
- Kompostlash;
- Maktablarda daraxt ekish materiallarini yetishtirish;
- Biogaz qurilmalari ishlab chiqarish uchun kichik ishlab chiqarish sexini tashkil etish;
- Qishloq maktablarini issiqlik nasoslari yordamida ko‘mirdan elektr energiyasiga o‘tkazish.
Dasturda quyidagi loyihalar ishlab chiqilmoqda va ko‘rib chiqilmoqda:
- Issiqxonalarning energiya tejamkor variatsiyasi bo‘yicha;
- Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot institutining ishlab chiqarish quvvatini oshirish, qishloq xo‘jaligini muhofaza qilish;
- Yovvoyi hayvonlarning noqonuniy aylanishining oldini olish uchun DNK laboratoriyasini yaratish va boshqalar.
GEF KGDning asosiy hamkorlari O‘zbekiston Tabiat resurslari vazirligi va BMT Taraqqiyot dasturidir. Vazirlik O‘zbekistonda dasturni amalga oshirish uchun GEFga mablag‘ ajratishni qo‘llab-quvvatlaydi va BMTTD dasturni amalga oshiruvchi agentlik hisoblanadi.

22 апреля отмечается Международный день Матери-Земли. В преддверии этой даты в Программе малых грантов Глобального экологического фонда (ПМГ ГЭФ) в Узбекистане рассказали, как малые проекты способны менять окружающую нас среду.
ПМГ ГЭФ работает с 2008 года как площадка для тестирования разных технологий на практике для их последующего внедрения в широких масштабах. За это время программа выделила гранты для 112 проектов с прямым грантовым финансированием в размере 2,6 млн долларов США и привлекла более 6,2 млн долларов в форме софинансирования для их осуществления.
Экологические «следы»
«Буквально каждое наше действие несёт в себе определённый экологический „след“, — убеждены в ПМГ ГЭФ. — Каждый день каждый из нас выполняет массу действий: мы моемся, завариваем чай, садимся в автобус или в автомобиль, едем на работу, встречаемся с людьми или сидим за компьютером, делаем покупки в магазине или на базаре и так далее. От того, насколько „зелёные“ наши привычки и каждодневные действия, зависит буквально всё, в том числе то, сохраним ли мы нашу планету и будут ли наши дети и внуки жить в здоровой среде».
Многое зависит от того, насколько правительства каждой отдельно взятой страны хотят и могут создавать модель развития, которая учитывает цели сохранения природы. Но немало зависит и от действий людей. Безобидные на первый взгляд вещи могут нести в себе прямую и явную угрозу для природы.
Например, козы, пасущиеся на лугу; выкопанная в пустыне скважина для полива растений; использование удобрений и химических средств для посевов; создание аккуратной бетонной площадки во дворе для машины. За каждым этим действием кроется опасность для устойчивого и, самое главное, долгосрочного существования природных экосистем.
- Перевыпас скота означает, что верхний, самый продуктивный слой почвы, который создаётся природой столетиями, будет очень активно выдуваться ветром и смываться осадками. Это, в свою очередь, приведёт к дальнейшей, ещё большей потере растительности, эрозии и прочим проявлениям деградации почвы. Как результат, потеря важного ресурса — почвы, растительности, большие затраты на их восстановление и прочее.
- Активное, бесконтрольное использование скважин и выкачка воды могут полностью истощить и нарушить хрупкий баланс подземных вод, что может в результате погубить всю экосистему на поверхности.
- Использование минеральных удобрений может очень сильно повлиять на органическое заражение вод вокруг, куда это удобрение в любом случае попадёт, приведёт к снижению качества воды и потере всей водной флоры и фауны.
- Опрыскивание химикатами в огороде приводит к гибели насекомых, что ведёт к потере всей цепочки организмов, которые зависят от этих исчезающих насекомых, к потере опылителей, к потере урожая от потери опылителей и последующей деградации всей наземной экосистемы.
- Залили бетоном площадку для машины? Дерево, вокруг которого вы это сделали, потеряло поверхность, через которую оно получало влагу и питание, на которой происходили естественные процессы. Дерево стало меньше получать питания для своей жизни, становится чахлым и слабым. На слабое дерево нападают вредители, оно болеет и постепенно умирает. А с ним умирают и все полезные экологические функции, которое приносило дерево: производство кислорода, очистка воздуха, сохранение углерода и регулирование климата, регулирование водного цикла и так далее.
Люди не всегда могут знать о такой взаимосвязи. Понимая это, программа не стремится навязать что-то непривычное, а наоборот, ищет варианты «win-win», когда благополучие людей можно улучшить при помощи одновременного улучшения природы.
Нулевой посев
Традиционные техники земледелия истощают почву: она теряет органику, способность давать питание растениям, свою структуру, влагосберегающую способность, и с ней происходит ещё много других нежелательных процессов. В большинстве своём это связано с интенсивной обработкой почвы машинами, отсутствием нужного севооборота и неправильными способами увлажнения.
В мире сейчас активно развивается технология почвозащитного земледелия. ПМГ ГЭФ пытается продвигать эту технологию в Узбекистане. Одним из компонентов этой технологии является использование «нулевого посева». Что это такое? Обычно перед тем, как сеять, фермеры проводят несколько операций по обработке почвы: различные типы вспашки, боронование и малование, нивелировка, посев культуры.
«К сожалению, все эти операции борются против того, что сами и делают, — уплотнение почвы, — отмечают в ПМГ ГЭФ. — Нулевой посев подразумевает посев культуры непосредственно в почву, без предварительной обработки, при помощи специальной сеялки. Роль разуплотнителя почвы выполняет органика самих растений: корни и органические остатки, мульча, которую необходимо оставлять на поверхности при уборке, разрыхляют почву».
Эта технология сохраняет долгосрочное плодородие почв, повышает количество органики в почве, улучшает структуру почвы, экономит влагу, а значит, воду для полива, улучшает микробиологическое состояние почв и среду для микроорганизмов. Самое примечательное в том, что эта технология позволяет фермерам избежать нескольких операций по обработке и экономить массу материальных ресурсов: труд, время, топливо, машинные часы и финансовые средства.
Сравнительный анализ традиционной и нулевой обработки почвы (источник в PDF).
Несмотря на преимущества этой технологии по сравнению с традиционным земледелием, фермеры не спешат на неё переходить — по многим причинам. ПМГ ГЭФ делает упор на то, что эта технология сэкономит деньги фермерам, и они постепенно начинают ее использовать.
Недавно программа получила благодарственное письмо от одного из своих грантополучателей — Института богарного земледелия. Институт благодарит за выделенный грант и приводит данные по использованию технологии нулевого посева: только за 2022 год при помощи работы 2 сеялок нулевого посева было сэкономлено около 700 млн сумов на 1200 га посевных богарных земель.
«Чем больше пользователей будут применять эту технологию, тем больше почвы будет в лучшем состоянии по всей стране», — объясняют представители программы.
Работа нулевой сеялки в проекте ПМГ ГЭФ в Джизакской области.
Вот такой разрез в стерне делает дисковый сошник нулевой сеялки для того, чтобы посеять семена в почву.
Философия программы
Работа ПМГ ГЭФ вертится вокруг простой идеи:
- Найти «чемпионов», которые понимают, что чем лучше и эффективнее используется любой природный ресурс, тем больше пользы и выгоды это приносит в долгосрочной перспективе, и которые не только хотят, но и реально стараются что-то сделать.
- Помочь таким «чемпионам» воплотить инновационную технологию в практику и показать, что эта технология действительно работает, действительно выгодна для людей и для природы.
- Постараться распространить знание о такой технологии как можно шире, чтобы другие начали повторять эту технологию сами.
- Чем больше повторений таких win-win ситуаций, тем лучше для природы страны.
Среди технологий, которые поддержала программа: биогаз, лазерная планировка полей, нулевой посев, гидроэлектростанции, агромелиорация, энергоэффективные теплицы, энергоэффективные печи, насосы, рыбоводство, проекты по сохранению дикой природы, агробиоразнообразия, пчеловодству и многое другое.
В портфеле программы есть и неудачные проекты, и их немало. Но в программе считают, что такие проекты тоже дают определённые знания, поскольку показывают, что работает, а что не работает в реальных условиях и почему.
Например, ПМГ ГЭФ поддержала проект по изоляции ирригационного канала в Хорезмской области. Проект был направлен на то, чтобы показать, как можно просто и дёшево изолировать канал на уровне Ассоциации водопользователей. Идейным вдохновителем проекта был ректор Ургенчского государственного университета Рузимбой Эшчанов.
Канал на участке длиной 2 км был нивелирован и покрыт плёнкой, которая была засыпана грунтом. Коэффициент полезного действия канала поднялся с 0,49 до 0,89. За один сезон использования канала после изоляции было сэкономлено 10,45 миллиона кубометров воды, что хватило ещё для выращивания сельхозкультур на дополнительных 522,5 га земли. Окупаемость технологии составила меньше года.
Но технология не получила дальнейшего распространения по причине того, что фермеры в начале канала не хотели сбрасываться на изоляцию, потому что у них вода есть всегда в любом случае. Фермеры же в конце канала, у кого проблемы с наличием воды стоят самым острым образом, не могли финансировать всю изоляцию самостоятельно. Как результат — технология, которая помогла бы сэкономить половину воды, используемой сельским хозяйством, не используется.
Канал Навруз-Яп до, во время и после проекта. ПМГ ГЭФ.
В текущем портфеле ПМГ ГЭФ следующие проекты:
- Создание коллекции сортового миндаля для распространения среди фермеров Узбекистана;
- Помощь во внедрении водосберегающих технологий;
- Пчеловодство в Ферганской области;
- Компостирование;
- Выращивание посадочного материала деревьев в школах;
- Создание малого производственного цеха по производству биогазовых установок;
- Перевод отопления сельских школ с угля на электричество при помощи тепловых насосов.
В разработке и рассмотрении программой находятся проекты:
- По энергоэффективной вариации теплиц;
- По повышению производственного потенциала Института механизации сельского хозяйства для продвижения почвозащитного земледелия;
- По созданию лаборатории ДНК для предотвращения незаконного трафика диких животных и многие другие.
Главные партнёры ПМГ ГЭФ — Министерство природных ресурсов Узбекистана и Программа развития ООН. Министерство поддерживает выделение ГЭФ денег на реализацию программы в Узбекистане, а ПРООН является агентством, которое осуществляет программу.