Shunday qilib, Finlyandiya ittifoqqa to‘liq kirish uchun qonuniy asoslarni qo‘lga kiritdi.
Yig‘ilishning barcha 276 nafar ishtirokchisi qonun loyihasini qo‘llab-quvvatladi. So‘zga chiqqanlar Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin Shvetsiya va Finlyandiyaning NATOga qo‘shilishining dolzarbligi alohida tus olganini ta’kidladilar. Bosh Assambleya Turkiyaning “ochiq eshiklar siyosatini qo‘llab-quvvatlashini” ta’kidlaydi. Finlyandiyaning NATOga a’zo bo‘lish jarayoni esa Finlyandiyaning NATOga a’zoligi Yevro-Atlantika xavfsizligiga, jumladan Turkiya xavfsizligiga hissa qo‘shishi qayd etilgan.
Turkiya Finlyandiyaning NATOga kirishi haqidagi protokolni ma’qullagan oxirgi davlat bo‘ldi. Shunday qilib, ittifoqning barcha davlatlari Finlyandiyaning qo‘shilishini ma’qulladi. Endi blokka a’zo davlatlar bu haqda 1949-yilda NATOni tuzish to‘g‘risidagi Vashington shartnomasining depozitariysi bo‘lgan AQSh hukumatini xabardor qilishi kerak.
Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin Shvetsiya va Finlyandiya NATOga a’zo bo‘lish uchun ariza berdi. Turkiya faqat Finlyandiyaning qabul qilinishi uchun ovoz berishga tayyorligini bildirdi. BBC ma’lumotlariga ko‘ra, Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anning Shvetsiyaga qarshi asosiy shikoyati Stokgolmning Anqara taqiqlangan kurd guruhlari va 2016-yilgi davlat to‘ntarishiga urinish bilan aloqador bo‘lgan o‘nlab odamlarni ekstraditsiya qilishdan bosh tortganidir.

В четверг, 30 марта, Генеральная ассамблея Великого национального собрания (Парламент) Турции единогласно утвердила протокол о присоединении Финляндии к НАТО, передаёт Anadolu.
Таким образом, Финляндия получила юридические основания для полноправного вступления в альянс.
Все 276 участников заседания поддержали законопроект. Ораторы отметили, что после вторжения России в Украину актуальность вступления Швеция и Финляндия в НАТО приобрела особый характер. Генассамблея подчёркивает, что Турция «поддерживает политику открытых дверей». Относительно процесса вступления Финляндии в НАТО отмечается, что членство Финляндии в НАТО будет способствовать евроатлантической безопасности, в том числе и безопасности Турции.
Турция была последней страной, которая утвердила протокол о вступлении Финляндии в НАТО. Таким образом, все страны альянса одобрили присоединение Финляндии. Теперь государства-участники блока должны уведомить об этом правительство США, являющееся депозитарием Вашингтонского договора 1949 года о создании НАТО.
После вторжения России в Украину Швеция и Финляндия подали заявки о вступлении в НАТО. Турция заявила, что готова голосовать только за принятие Финляндии. Как отмечает BBC, главная претензия президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана к Швеции — отказ Стокгольма выдать десятки человек, которых Анкара связывает с запрещёнными курдскими группировками и попыткой государственного переворота в 2016 году.