O‘zbekistonda 2023 yilda oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarishni ko‘paytirish uchun yangicha mexanizm asosida 6,2 trln so‘m ajratilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda prezident Shavkat Mirziyoyev 23 mart kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida ma’lum qildi.
Xususan, bog‘dorchilik subyektlarining aylanma mablag‘larini to‘ldirish uchun Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi hisobidan 700 mlrd so‘m yo‘naltiriladi. Aholiga ajratilgan yer maydonlariga ko‘chat, urug‘lik, o‘g‘it va texnika yetkazib berish uchun 500 mlrd so‘m ajratiladi.
«Qishloq xo‘jaligi vazirligi ixtiyoridagi 130 mln dollar mablag‘ birinchi marta banklarsiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri tadbirkorlarga ajratiladi. Ya’ni bunda bank ustamasi bo‘lmaydi va tadbirkorga bozorga qaraganda ancha kredit olish imkoniyati yaratiladi», — dedi davlat rahbari. Ushbu mablag‘lar so‘mda 10 yilgacha muddatga beriladi. «Oldin biz bermagan edik», — deya ta’kidladi u.
Shu bilan birga, intensiv bog‘, tokzorlar, logistika obyektlarini tayyor holatda quribb, tadbirkorlarga lizing asosida berish tizimi ham yaratiladi.Tadbirkorlar 20 foizni oldindan to‘laydi va qolgan 80 foizini 10 yil davomida bo‘lib-bo‘lib to‘laydi.
Bunda tadbirkorlar o‘z loyihalarini vazirlik shaffof elektron platformasi orqali taqdim qiladi. Vazirlik loyihalarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘zi moliyalashtiradi.
2022 yilda oziq-ovqat mahsulotlari ishlab chiqarish fizik hajmda 6,2 foizga oshdi. Shu bilan birga, joriy yilning yanvar-fevral oylarida 1,8 foizga pasayish kuzatildi (yanvar oyida ob-havoning anomal sovuqligi hamda elektr va gaz ta’minotidagi uzilishlar fonida o‘tgan yilning shu oyiga nisbatan 8 foizga pasayish kuzatildi).

Для увеличения производства продуктов питания в Узбекистане в 2023 году планируется выделить 6,2 трлн сумов по новому механизму. Об этом на видеоселекторном совещании 23 марта сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
В частности, из Сельскохозяйственного фонда на пополнение оборотных средств субъектов плодоовощеводства будет выделено 700 млрд сумов. На поставку саженцев, семян, удобрений и техники на выделенные населению земли направят 500 млрд сумов.
Министерство сельского хозяйства выделит 130 млн долларов напрямую предпринимателям — впервые без посредничества банков. Кредит будет дешевле и доступнее благодаря отсутствию «банковской надбавки», сказал президент. Займы в национальной валюте будут выделяться на выращивание и переработку продукции, покупку техники по ставке 14% на срок до 10 лет, хотя «раньше мы не давали на 10 лет», отметил глава государства.
Кроме того, планируется построить интенсивные сады и виноградники, логистические объекты, а затем сдавать в аренду (в лизинг) предпринимателям. Они смогут заплатить 20% авансом, а остальные 80% выплачивать в рассрочку в течение 10 лет.
Для этого предприниматели будут представлять свои проекты на рассмотрение через электронную платформу министерства, которое будет напрямую финансировать их.
В 2022 году производство продуктов питания в физическом объёме выросло на 6,2%. Однако в январе-феврале этого года произошло снижение на 1,8% (в январе на фоне аномальных холодов и перебоев с электро- и газоснабжением произошло падение на 8% по сравнению с тем же месяцем прошлого года).