«Janob Vladimir Vladimirovich Putin, 1952 yil 7 oktabrda tug‘ilgan, Rossiya Federatsiyasi prezidenti, Ukrainaning bosib olingan hududlaridan aholini (bolalar) noqonuniy deportatsiya qilish va aholini (bolalar) Rossiya Federatsiyasiga noqonuniy olib o‘tish kabi harbiy jinoyatlar uchun javobgardir, — deyiladi sud bayonotida. — Janob Putin yuqorida qayd etilgan jinoyatlar […] hamda ushbu harakatlarni sodir etgan yoki sodir etilishiga yo‘l qo‘ygan fuqarolik va harbiy bo‘ysunuvchilar ustidan tegishli nazoratni amalga oshirmagani uchun shaxsiy jinoiy javobgarlikka tortilishiga ishonish uchun yetarli asoslar mavjud».
XJS RF prezidenti huzuridagi bolalar huquqlari bo‘yicha vakil Mariya Lvova-Belova ham Ukrainaning bosib olingan viloyatlaridan bolalarni Rossiyaga noqonuniy deportatsiya qilish ko‘rinishidagi harbiy jinoyatni sodir etganlik uchun javobgar bo‘lishi mumkin, deb hisoblaydi.
Xalqaro jinoiy sud mustaqil, doimiy sud organi bo‘lib, 1998 yil 17 iyulda Italiya poytaxtida bo‘lib o‘tgan konferensiyada imzolangan Rim statutiga muvofiq tashkil etilgan. Uning vakolati Rim statuti kuchga kirgan 2002 yil 1 iyuldan keyin sodir etilgan barcha eng og‘ir xalqaro jinoyatlarga taalluqlidir. Sudning yurisdiksiyasi genotsid, insoniyatga qarshi jinoyatlar va urush jinoyatlari bilan cheklangan.
Ukraina hisob-kitoblariga ko‘ra, Rossiya 16 mingdan ortiq bolani mamlakatdan olib chiqib ketgan.
Yaqinda BMT Inson huquqlari kengashi tomonidan tashkil etilgan Ukrainadagi huquqbuzarliklarni tekshirish bo‘yicha mustaqil xalqaro komissiya Jenevada o‘zining birinchi hisobotini taqdim etdi. Unda aytilishicha, Rossiya Ukrainada urush jinoyati sifatida baholanishi mumkin bo‘lgan qonunbuzarliklarni sodir etmoqda. Harbiy jinoyatlarning davom etishi, infratuzilmaga ixtiyorsiz hujumlar, muntazam va keng ko‘lamli qiynoqlar xalqaro huquq normalarini mensimaslikdan dalolat beradi, deyiladi hisobotda.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligining munosabati
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Mariya Zaxarova: «Xalqaro jinoiy sud qarorlari mamlakatimiz uchun, jumladan, huquqiy nuqtai nazardan ham hech qanday ma’noga ega emas», deya ma’lum qildi.
«Rossiya Xalqaro jinoyat sudining Rim statutiga a’zo bo‘lmagani uchun u bo‘yicha majburiyatlarni o‘z zimmasiga olmaydi», — dedi u.
Bir necha kun oldin Rossiya prezidentining matbuot kotibi Dmitriy Peskov ham Rossiya Xalqaro jinoyat sudini tan olmasligi va uning yurisdiksiyasiga kirmasligini aytgan edi.

Палата предварительного производства Международного уголовного суда (МУС) в Гааге выдала ордера на арест двух лиц в контексте ситуации в Украине — Владимира Путина и Марии Львовой-Беловой, сообщает Служба новостей ООН.
«Г-н Владимир Владимирович Путин, 7 октября 1952 года рождения, Президент Российской Федерации, предположительно несёт ответственность за совершение военного преступления в виде незаконной депортации населения (детей) и незаконной передачи населения (детей) из оккупированных районов Украины в Российскую Федерацию, — говорится в заявлении суда. — Есть достаточные основания полагать, что г-н Путин несёт индивидуальную уголовную ответственность за вышеупомянутые преступления […] и за то, что он не осуществлял надлежащего контроля над гражданскими и военными подчинёнными, которые совершили эти деяния или допустили их совершение».
МУС считает, что уполномоченный по правам ребёнка при президенте РФ Мария Львова-Белова также может нести ответственность за совершение военного преступления в виде незаконной депортации детей из оккупированных районов Украины в Россию.
Международный уголовный суд является независимым постоянно действующим судебным органом. Он был учреждён в соответствии с Римским статутом, подписанным 17 июля 1998 года на конференции в столице Италии. Его компетенция распространяется на все наиболее тяжкие международные преступления, совершенные после 1 июля 2002 года — даты вступления Римского статута в силу. Юрисдикция суда ограничена преступлениями геноцида, преступлениями против человечности и военными преступлениями.
По подсчётам Украины, Россия вывезла из страны более 16 тысяч детей.
На днях Независимая международная комиссия по расследованию нарушений в Украине, учреждённая Советом ООН по правам человека, представила в Женеве свой первый доклад. В нём говорится, что Россия совершает в Украине нарушения, которые могут квалифицироваться как военные преступления. Продолжающиеся военные преступления, неизбирательные нападения на инфраструктуру, систематические и широко распространённые пытки демонстрируют пренебрежение к международному праву, говорится в докладе.
Реакция МИД России
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила: «Решения Международного уголовного суда для нашей страны не имеют никакого значения, в том числе с правовой точки зрения».
«Россия, не будучи участником Римского статута Международного уголовного суда, обязательств по нему не несёт», — отметила она.
Несколько дней назад о том, что Россия не признаёт Международный уголовный суд и не подпадает под его юрисдикцию, заявил также пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.