UzAssets investitsiya kompaniyasi «O‘zbekkimyomash zavodi» AJ ustav kapitalidagi 44,71 foiz aksiyalar paketini 37,0 mlrd so‘mga Tropidia Holding B.V. (Niderlandiya) ga sotish bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi.
Zavod ulushini sotish jarayoni 2021 yil 25 avgustda boshlangan. UzAssets bitimni amalga oshirish uchun Deloitte xalqaro konsalting kompaniyasini xususiylashtirish bo‘yicha maslahatchi sifatida jalb qildi, Dentons xalqaro yuridik firmasi esa huquqiy yordam ko‘rsatdi.
Xususiylashtirish jarayoni doirasida maslahatchi va UzAssets ham mahalliy, ham xalqaro miqyosda marketing ishlarini amalga oshirdi. Investorlardan aktivni sotib olishga qiziqish bildirgan beshta ariza kelib tushdi.
Talabgorlar xususiylashtirish jarayonida ishtirok etishini taqiqlashi mumkin bo‘lgan ma’muriy, hakamlik yoki boshqa sud jarayonlarining yo‘qligi hamda Yevropa Ittifoqi va AQShning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan o‘rganilgan, deyiladi hisobotda. .
Bundan tashqari, Majburiyatga ega bo‘lgan takliflar (BO)ni tayyorlash doirasida, sanksiyalar ro‘yxatiga kiritilmaganligi yuzasidan tanlab olingan investorlarga korxonani o‘zlari tomonidan kompleks tahlil (due diligence) o‘tkazish, shuningdek konsultant tomonidan tayyorlangan hamda virtual ma’lumotlar xonasi (VDR)ga joylangan korxonaning moliyaviy, huquqiy va soliqqa oid tahliliy hisobotlar bilan tanishish imkoniyati berildi, deya xabar qildi UzAssets.
Eng yaxshi majburiyatga ega bo‘lgan taklif Tropidia Holding tomonidan taqdim etilgan va uning narx taklifi konsultant tomonidan hisoblangan korxonaning indikativ narxlar parametrlari oralig‘ida joylashgan hamda korxonaning baholangan qiymatidan yuqori, deyiladi xabarda.
Shu bilan birga, UzAssets’ning ishonishicha, xaridor kelajakda bozordagi raqobat kuchaygan sharoitda Korxona faoliyatini saqlagan holda barqaror rivojlanishini ta’minlay oladigan hamda issiqlik almashinuvi uskunalari, nasoslar, turbo kompressorlar, kolonnali va sig‘imli qurilmalarni, shuningdek murakkab metallni loyihalash va ishlab chiqarish bo‘yicha O‘zbekistonning yirik sanoat korxonalaridan biri bo‘lib shakllanadi.
Tropidia Holding issiqlik almashinuvi uskunalari, nasoslar, turbokompressorlar, ustunlar va idishlarni loyihalash, ishlab chiqarish va texnik xizmat ko‘rsatish, shuningdek, murakkab metallurgiyaga ixtisoslashgan. Korxona elektr energiyasi, tabiiy gaz, karbonat angidrid, kislorod, shuningdek, temir yo‘l yo‘laklarining tayyor koridorlarini (Chirchiq stansiyasidan 5,9 km., quvvati oyiga 250 vagon/10 ming tonna) yetkazib berish bo‘yicha «katta quvvatlarga» ega. Bundan tashqari, kompaniya «Navoiyazot», «Navoiy» va «Olmaliq» KMK hamda «MaksamChirchiq» uchun ehtiyot qismlar yetkazib beruvchi hisoblanadi.

Инвестиционная компания UzAssets сообщила о достижении соглашения по продаже 44,71% пакета акций в уставном капитале акционерного общества «Завод Узбекхиммаш» с Tropidia Holding (Нидерланды) за 37 млрд сумов (3,2 млн долларов).
Процесс продажи пакета акций завода начался 25 августа 2021 года. UzAssets для проведения сделки привлекла международную консалтинговую компанию Deloitte в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая компания Dentons оказала правовую поддержку.
В рамках процесса приватизации консультант и UzAssets провели маркетинговую работу как на местном, так и на международном уровнях. От инвесторов поступили пять заявок о выражении заинтересованности в покупке актива.
Заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского союза, США и крупных международных финансовых учреждений, отмечается в сообщении.
Кроме того, в рамках подготовки обязывающих предложений инвесторам, прошедшим отбор на предмет отсутствия в санкционных списках, была предоставлена возможность провести собственный due diligence завода, а также ознакомиться с аналитическими отчётами по финансовой, налоговой и правовой деятельности предприятия, подготовленных консультантом и размещённых в виртуальную комнату данных, сообщили в UzAssets.
Наилучшее обязывающее предложение, ценовые параметры которого находятся в пределах индикативного диапазона стоимости рассчитанных консультантом и превышающие результаты независимой оценки, по данным UzAssets, было предоставлено компанией Tropidia Holding.
UzAssets рассчитывает, что покупатель сможет сохранить устойчивое развитие завода «Узбекхиммаш» и сможет сделать его одним из крупнейших промышленных предприятий Узбекистана по производству и проектированию теплообменного оборудования, насосов, турбокомпрессоров, колонных и ёмкостных аппаратов, а также сложных металлоконструкций.
Tropidia Holding специализируется на проектировании, производстве и обслуживании теплообменного оборудования, насосов, турбокомпрессоров, колонных и ёмкостных аппаратов, а также сложной металлургии. Предприятие также имеет «огромные мощности» снабжения электроэнергии, природного газа, углекислого газа, кислорода, а также готовые коридоры железнодорожных путей (5,9 км от станции Чирчик, пропускная способность — 250 вагонов / 10 тысяч тонн в месяц). Кроме того, предприятие является поставщиком деталей для «Навоиазота», Навоийского и Алмалыкского ГМК и предприятия «МаксамЧирчик».