9 mart, payshanba kuni Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko «Jinoiy javobgarlik bo‘yicha kodekslarga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risida»gi qonunni imzoladi, deya xabar bermoqda Belarus prezidenti sayti.
«Qonunda mansabdor shaxs tomonidan davlatga xiyonat qilganlik uchun jinoiy javobgarlik davlat lavozimini egallab turgan barcha shaxslarga nisbatan taalluqli ekani nazarda tutilgan. Shu bilan birga, mansabdor shaxs yoki harbiy xizmatchi tomonidan davlatga xiyonat qilganlik uchun alohida jazo chorasi — o‘lim jazosini qo‘llash joriy etildi», — deyiladi xabarda.
Bundan tashqari, ushbu qonun bilan terrorizmni targ‘ib qilganlik, Qurolli kuchlarni obro‘sizlantirish va davlat sirlarini muhofaza qilish talablarini buzganlik uchun jinoiy javobgarlik belgilandi.
Davlatga xiyonat qilish, davlat hokimiyatini egallash maqsadida til biriktirish yoki boshqa harakatlar sodir etish, josuslik va yashirin faoliyatni sodir etishda gumon qilingan shaxslarni qamoqqa olish muddati 3 kundan 10 sutkagacha oshirilmoqda.
Ilgari Belarusda o‘lim jazosi faqat og‘irlashtiruvchi holatlarda qasddan inson hayotiga zomin bo‘lish, shuningdek, terrorizmga urinish uchun 18 yoshdan 65 yoshgacha bo‘lgan erkaklarga nisbatan qo‘llanilar edi. Bugungi kunda Belarus Yevropa va MDHda o‘lim jazosi qo‘llanadigan yagona davlat hisoblanadi.
Aholini ro‘yxatga olish va demografiya bilan shug‘ullanuvchi World Population Review (WPR) ko‘ra, 2021 yil oxirida o‘lim jazosi dunyoning 55 mamlakatida, jumladan, AQSh, Xitoy, Afg‘oniston, Hindiston, Eron, Braziliya, Kuba, Chili, Tayvan, Tailand, Singapur va Yaponiyada saqlanib qolgan.

В четверг, 9 марта, президент Беларуси Александр Лукашенко подписал закон «Об изменении кодексов по вопросам уголовной ответственности», сообщается на сайте президента Беларуси.
«Законом предусматривается распространение уголовной ответственности за измену государству, совершенную должностным лицом, на всех лиц, занимающих государственные должности. При этом за измену государству, совершенную должностным лицом или военнослужащим, вводится возможность применения исключительной меры наказания — смертной казни», — говорится в сообщении.
Кроме того, этим законом вводится уголовная ответственность за пропаганду терроризма, дискредитацию Вооружённых сил и нарушение требований по защите государственных секретов.
С 3 до 10 суток увеличивается срок задержания лиц, подозреваемых в совершении измены государству, заговоре или иных действиях с целью захвата государственной власти, шпионаже и агентурной деятельности.
Ранее в Беларуси смертная казнь грозила только мужчинам от 18 до 65 лет, совершившим преступления с умышленным лишением жизни человека при отягчающих обстоятельствах, а также за покушение на терроризм. На сегодняшний день Беларусь является единственной страной в Европе и СНГ, в которой применяется смертная казнь.
По данным World Population Review (WPR), занимающейся переписью населения и демографией, на конец 2021 года смертная казнь сохранялась в 55 странах по всему миру, в том числе в США, КНР, Афганистане, Индии, Иране, Бразилии, Кубе, Чили, Тайване, Тайланде, Сингапуре и Японии.