O‘zbekiston va Qozog‘iston huquq-tartibot idoralari Belarusning jamoat tartibini ta’minlash va 2020 yil yozida yuz bergan tartibsizliklarga qarshi kurashish tajribasini o‘rgandi. Bu haqda Belarus ichki ishlar vaziri Ivan Kubrakov ma’lum qildi, deya xabar berdi BelTA.
Uning so‘zlariga ko‘ra, turli sohalarda mamlakatlar idoralari o‘rtasida o‘zaro hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan. «Nafaqat yuridik yordam ko‘rsatilmoqda, balki tajriba almashamiz, bo‘linmalarimiz ketadi, ularniki bizga keladi. Ya’ni o‘zaro hamkorlik yuqori darajada», — dedi u.
«Ayniqsa, ba’zi muammoli muammolar mavjud bo‘lganda. 2020 yildan keyin ko‘plab hamkasblarimiz bizga kelib, jamoat tartibini saqlashni ta’minlash, sodir bo‘lgan tartibsizliklarga qarshi kurashish tajribasini o‘rgandi. Biz yaxshi bilamizki, bunday og‘ir sharoitda hamma bo‘linmalar ham omon qola olmaydi», — dedi vazir.
Ivan Kubrakov Belarusda «rangli inqilob» bostirilgan deb hisoblaydi. «Shuning uchun ko‘plab hamkasblarimiz ushbu tajribaga qiziqishmoqda, kelishadi, boshqaruv qanday o‘tgani, ularda qanday jihozlar borligi va hokazolar qiziqtiradi. Shu bois, bu borada o‘zaro hamkorlik juda yaqin yo‘lga qo‘yilgan», — dedi u.
2020 yil avgust oyida, rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Aleksandr Lukashenko g‘alaba qozongan prezidentlik saylovlari natijalari e’lon qilinganidan so‘ng, Belarusda mamlakat tarixidagi eng yirik norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Ular bostirildi, ko‘plab hibsga olishlar bo‘ldi, BMT va YeXHT tinch namoyishchilarga nisbatan haddan tashqari kuch qo‘llangani, o‘zboshimchalik bilan va noqonuniy hibsga olishlar, qiynoqlar qo‘llanilgani haqida xabar berdi.

Правоохранительные органы Узбекистана и Казахстана изучали опыт Беларуси по обеспечению общественного порядка и противодействия массовым беспорядкам, которые произошли летом 2020 года. Об этом заявил министр внутренних дел Беларуси Иван Кубраков, сообщает агентство БЕЛТА.
По его словам, между ведомствами стран налажено взаимодействие по разным направлениям. «Не только правовая помощь оказывается, но мы обмениваемся опытом, выезжают наши подразделения, их — приезжают к нам. То есть взаимодействие находится на высоком уровне», — сказал он.
«Особенно когда происходят какие-то проблемные вопросы. К нам очень много после 2020 года приезжало наших коллег, изучали опыт обеспечения охраны общественного порядка и противодействия массовым беспорядкам, которые произошли. Мы прекрасно знаем, что в таких сложных условиях не все подразделения способны выстоять», — заявил министр.
Иван Кубраков считает, что в Беларуси была пресечена «цветная революция». «Поэтому многих наших коллег интересует этот опыт, они приезжают, интересуются, как происходило управление, какая экипировка была и так далее. Поэтому в этом плане взаимодействие очень тесно налажено», — сказал он.
В августе 2020 года после объявления итогов выборов президента, в которых, по официальным данным, одержал победу Александр Лукашенко, в Беларуси прошли крупнейшие в истории страны акции протеста. Они были подавлены, имели место многочисленные задержания, ООН и ОБСЕ сообщали о чрезмерном применении силы в отношении мирных протестующих, произвольных и незаконных арестах, а также пытках.