O‘zbekistonda 1 apreldan boshlab hududlardagi uy xo‘jaliklarida kichik quvvatli quyosh panellarini (umumiy quvvati 50 kVtgacha) o‘rnatishni rag‘batlantirish bo‘yicha «Quyoshli xonadon» dasturini amalga oshirish boshlanadi. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 16 fevraldagi «2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida nazarda tutilgan.
Tasdiqlangan rejaga ko‘ra, 2023 yilda 37 ming aholi xonadonlarida kam quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalari o‘rnatish rejalashtirilgan.
Dastur doirasida aholi tomonidan quyosh panellari orqali ishlab chiqarilgan ortiqcha elektr energiyasining har bir kilovatt-soatiga 1000 so‘mdan subsidiya ajratiladi.
Subsidiya har oy yakuni bilan jismoniy shaxslar tomonidan yagona elektr energetika tizimiga uzatilgan energiya hajmi va tizimdan iste’mol qilingan elektr energiyasi hajmi o‘rtasidagi ijobiy tafovut miqdoridan kelib chiqib hisoblanadi.
Subsidiya to‘lovlari jismoniy shaxslarning jami daromadlari tarkibiga kiritilmaydi. Subsidiya soliq organlari tomonidan har oyda Soliq mobil ilovasi orqali hisobot oyidan keyingi oyning 25-sanasiga qadar fuqarolarning bank plastik kartalariga o‘tkazib beriladi.
Jismoniy shaxslar tomonidan yagona elektr energetika tizimiga uzatilgan elektr energiyasi hajmi oy davomida yagona elektr energetika tizimidan iste’mol qilingan elektr energiyasi hajmidan ko‘p bo‘lgan taqdirda, shu oy uchun elektr energiyasi bo‘yicha «Hududiy elektr tarmoqlari» AJga to‘lov qilinmaydi.
Oy davomida yagona elektr energetika tizimidan iste’mol qilingan elektr energiyasi hajmidan kam bo‘lgan taqdirda, shu oy uchun elektr energiyasi bo‘yicha to‘lovlar iste’mol qilingan va uzatilgan elektr energiyasi farqidan kelib chiqib hisoblanadi.

С 1 апреля в Узбекистане начнётся реализация программы «Солнечный дом» по стимулированию установки солнечных панелей малой мощности (общая мощность до 50 кВт) в домохозяйствах населения в регионах. Это предусмотрено постановлением президента Шавката Мирзиёева от 16 февраля об ускорении внедрения возобновляемых источников энергии (ВИЭ) и энергосберегающих технологий в 2023 году.
Согласно утверждённому плану, установки ВИЭ малой мощности в этом году планируется установить в домохозяйствах 37 тысяч жителей.
В рамках программы за каждый киловатт/час электрической энергии, произведённой на солнечных панелях, установленных на принадлежащих физическим лицам объектах, излишки от собственного потребления которой переданы в единую электроэнергетическую систему, выделяется по 1000 сумов субсидии из государственного бюджета.
Субсидия рассчитывается по итогам каждого месяца исходя из размера положительной разницы между объёмом энергии, переданной в единую электроэнергетическую систему, и объёмом энергии, потреблённой из системы.
Средства субсидии не включаются в состав совокупного дохода физических лиц. Субсидия ежемесячно перечисляется налоговыми органами посредством мобильного приложения Soliq до 25-го числа месяца, следующего за отчётным месяцем, на банковские пластиковые карты граждан.
Если объём электроэнергии, переданной в единую систему превышает объём энергии, потреблённой в течение месяца из единой системы, оплата по электроэнергии за этот месяц в компанию «Региональные электрические сети» не производится.
Если же этот объём меньше объёма энергии, потреблённой в течение месяца из единой системы, оплата за этот месяц начисляется исходя из разницы между потреблённой и переданной электроэнергией.
Электроэнергия, полученная компанией «Региональные электрические сети» бесплатно, не учитывается в качестве дохода.