O‘zbekistonda 2023 yilda umumiy quvvati 4300 MVt bo‘lgan qayta tiklanuvchi energiya manbalarini (QTEM) ishga tushirish rejalashtirilmoqda. Bu prezident Shavkat Mirziyoyevning 16 fevraldagi “2023 yilda qayta tiklanuvchi energiya manbalarini va energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etishni jadallashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarorida keltirib o‘tilgan.
2100 MVt — yirik quyosh va shamol elektr stansiyalari, 1200 MVt — ijtimoiy soha obyektlari, xo‘jalik subyektlarining bino va inshootlari hamda xonadonlarda o‘rnatiladigan quyosh panellari, 550 MVt — tadbirkorlar tomonidan barpo etiladigan kichik fotoelektr stansiyalarini ishga tushirish shular jumlasidan.
QTEM qurilmalarini o‘rnatish, iste’molchilarni muqobil energiyaga o‘tkazish va energiya tejamkor texnologiyalarni joriy qilish orqali 2023 yilda qo‘shimcha 5 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish va 4,8 milliard metr kub tabiiy gazni iqtisod qilish (tejash) rejalashtirilgan.
Moliyalashtirish manbalari
Ushbu maqsadlarga jami 15,4 milliard dollar yo‘naltirish, shu jumladan, 13,4 milliard dollar — davlat-xususiy sheriklik loyihalari doirasida investorlar mablag‘lari, 1,1 milliard dollar — tijorat banklari kreditlari, 610 million dollar — korxonalarning o‘z mablag‘lari, 150 million dollar — xorijiy moliyaviy tashkilotlar mablag‘lari va 100 million dollar ekvivalentidagi davlat budjeti mablag‘lari.
Qaror bilan 2023 yilda DXSH (davlat-xususiy sheriklik) asosida 27 ta yirik quvvatli quyosh va shamol elektr stansiyasini qurish va ularni elektr uzatish tarmoqlariga ulash loyihalari ro‘yxatlari tasdiqlandi.
Strategik islohotlar agentligiga Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan birgalikda 1 iyulga qadar qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish va elektr energiyasi tarmoqlarini modernizatsiya qilish bo‘yicha loyihalar uchun xalqaro moliya tashkilotlaridan qo‘shimcha 2 milliard dollar miqdorida mablag‘ jalb etish bo‘yicha shartnomalar imzolanishini ta’minlash topshirildi.
Yil davomida 20 mingta ijtimoiy soha obyekti va davlat muassasalarini kichik quvvatli QTEM qurilmalari bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, 11 ming tadbirkorning bino va inshootlariga quyosh batareyalarini o‘rnatish, kichik fotoelektr stansiyalarini qurish rejasi qo‘llab-quvvatlandi.
“Yashil energiya” kompaniyasining tashkil etilishi
Qarorda ijtimoiy soha obyektlari, davlat organlari va boshqa tashkilotlarning bino va inshootlarida kichik quvvatli qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalarini o‘rnatish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha “Yashil energiya” kompaniyasini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Jamiyatga davlat organlari va tashkilotlari bino va inshootlarining tegishli qismlaridan o‘z mablag‘lari hisobidan qayta tiklanuvchi energiya manbalari qurilmalari o‘rnatilgandan keyin ijaraga olish huquqi asosida bepul foydalanishga ruxsat etiladi. Shu bilan birga, ijara shartnomalari soliq organlarida belgilangan tartibda ro‘yxatga olinadi.
Shuningdek, kompaniya mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilardan qayta tiklanadigan energiya qurilmalari va ularning ehtiyot qismlarini sotib olish, eng yaxshi takliflarni tanlash natijalari bo‘yicha ushbu qurilmalarni o‘rnatish va xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzishi mumkin bo‘ladi.

В текущем году в Узбекистане планируется ввести в эксплуатацию возобновляемые источники энергии (ВИЭ) общей мощностью 4300 МВт. Об этом говорится в постановлении президента Шавката Мирзиёева от 16 февраля об ускорении внедрения ВИЭ и энергосберегающих технологий в 2023 году.
2100 МВт из указанной мощности должно прийтись на крупные солнечные и ветровые электростанции, 1200 МВт — солнечные панели, устанавливаемые на зданиях и сооружениях объектов социальной сферы и хозяйствующих субъектов, а также домохозяйств, и 550 МВт — малые фотоэлектрические станции, сооружаемые предпринимателями.
Благодаря сооружению установок ВИЭ, переводу потребителей на альтернативную энергию и внедрение энергосберегающих технологий в этом году намечено произвести дополнительно 5 миллиардов кВт.ч электроэнергии и сэкономить 4,8 миллиарда кубометров природного газа.
Источники финансирования
На эти цели будут направлены средства в размере в общей сложности 15,4 млрд долларов США, в том числе средства инвесторов в рамках проектов государственно-частного партнёрства (ГЧП) — 13,4 млрд долларов, кредиты коммерческих банков — 1,1 млрд долларов, собственные средства предприятий — 610 млн долларов, средства зарубежных финансовых организаций — 150 млн долларов и средства государственного бюджета в эквиваленте 100 млн долларов.
Постановлением утверждены перечни проектов строительства 27 солнечных и ветровых электростанций большой мощности на основе ГЧП в 2023 году и проектов подключения солнечных и ветровых электростанций большой мощности к сетям электропередачи.
Агентству стратегических реформ совместно с Министерством инвестиций, промышленности и торговли поручено до 1 июля обеспечить подписание договорённостей о привлечении средств международных финансовых организаций дополнительно в размере 2 млрд долларов на проекты развития ВИЭ и модернизации сетей электроэнергии.
В течение года планируется обеспечить установками ВИЭ малой мощности 20 тысяч объектов социальной сферы и государственных учреждений.
Кроме того, поддержан план установки солнечных панелей на зданиях и сооружениях 11 тысяч предпринимателей и строительства малых фотоэлектрических станций.
Создание компании «Яшил энергия»
Постановлением предусмотрено создание компании «Яшил энергия» («Зелёная энергия») по установке на зданиях и сооружениях объектов социальной сферы, государственных органов и других организаций, а также эксплуатации установок ВИЭ малой мощности.
Компании разрешено безвозмездно использовать соответствующие части зданий и сооружений госорганов и организаций на основе права аренды после установки на них установок ВИЭ за счёт собственных средств. При этом договоры аренды регистрируются в налоговых органах в установленном порядке.
Компания также сможет заключать прямые договоры по закупке установок ВИЭ и их запасных частей у отечественных и зарубежных производителей, установке и оказанию сервисных услуг данным установкам по результатам отбора наилучших предложений.