Toshkent viloyati Jinoyat ishlari bo‘yicha Quyi Chirchiq tuman sudi 2022 yil avgust oyida xususiy bog‘chada turmush o‘rtog‘ini tarbiyalanuvchilar ko‘z o‘ngida kaltaklab, ertasi kuni esa o‘ldirgan erkakka nisbatan hukm chiqardi. Bu haqda «Milliy» telekanalining «Millar» ko‘rsatuvi xabar berdi.
«Ayolim bilan ajrashish uchun fuqarolik sudiga ariza tashlashga borgandim. Yo‘lda ketayotganimda ayolimning hamkasbi qo‘ng‘iroq qilib, u boshqa bir shaxs bilan uchrashib yurganini aytdi. Shundan so‘ng shubhalanib, uning telefonini tekshirish uchun qo‘limga oldim. Telefoni blokda bo‘lgan, ocholmadim. Shu vaqtda telefoniga begona raqamdan xabar keldi. Janjallashib telefonini olib ketib qoldim…», — dedi sudlanuvchi.
«Tunda ayolim menga qo‘ng‘iroq qilib, telefonni olib kelib berishimni aytdi. Darvozani ochib, ichkariga kirgizdi. O‘g‘limiz uxlab yotgan xonaga kirib gaplashdik. Oradan vaqt o‘tgandan keyin telefonini olib qarasam, yigit unga ikki marta qo‘ng‘iroq qilganini va „yaxshi ish bo‘lmabdi“ degan xabarni o‘qidim. Keyin kelishmovchilik boshlandi. Pichoq xotinimning qo‘lida edi, janjal paytida undan pichoqni tortib olmoqchi bo‘lganimda bo‘yniga kirib ketdi. Darvozani ochib, uydan chiqib ketdim», — dedi erkak.
Marhumaning otasi suddan «bu boshqalarga o‘rnak bo‘lishi uchun» ayblanuvchiga umrbod qamoq jazosi tayinlashni so‘radi.
Sudya Doniyor Azimov ushbu shaxsni Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi «g» bandi (O‘ta shafqatsizlik bilan qasddan odam o‘ldirish / 15 yildan 25 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish yoki umrbod ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) va 164-moddasi 1-qismi «g» bandi (Bosqinchilik, ya’ni o‘zganing mol-mulkini talon-toroj qilish maqsadida hujum qilib, hayot yoki sog‘liq uchun xavfli bo‘lgan zo‘rlik ishlatib yoxud shunday zo‘rlik ishlatish bilan qo‘rqitib sodir etilgan bo‘lsa / 5 yildan 8 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi) bilan aybdor deb topdi va unga nisbatan 19 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinladi.
Eslatib o‘tamiz, 24 avgust kuni «Paxtakor» mahallasida yashovchi 31 yoshli S.X. o‘zining 24 yoshli turmush o‘rtog‘i M.X.ni «oilaviy muammolar va rashk tufayli» xususiy bog‘chada, bolalar oldida kaltaklagan. Maktabgacha ta’lim vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ular o‘rtasidagi mojaro ko‘chada boshlangan, keyin ayol eridan qochib, bog‘cha darvozasiga yugurib kirgan. Uning orqasidan kelgan eri bog‘cha ichida uni kaltaklashda davom etgan.
Bosh prokuraturaning xabar berishicha, ertasi kuni erkak xotini yashayotgan qaynotasining uyiga borgan. Deraza orqali u joylashgan yotoqxonaga kirib, oshxona pichog‘i bilan uning bo‘yniga pichoq urgan va voqea joyini tark etgan. Ayol olgan jarohatlari oqibatida vafot etgan.

Куйичирчикский районный суд по уголовным делам Ташкентской области вынес приговор мужчине, который в августе 2022 года избил супругу в частном детсаду на глазах у воспитанников, а затем убил её. Об этом сообщила программа «Миллар» телеканала Milliy TV.
«Для того, чтобы развестись с женой, отправился в гражданский суд для подачи заявления. По пути туда мне позвонила коллега моей жены и сообщила, что она встречается с другим лицом. У меня появились сомнения. Я взял её телефон для проверки, но он был заблокирован. В это время на телефон пришло сообщение от неизвестного номера. Из-за ссоры забрал её телефон…», — рассказал он.
«Ночью моя жена позвонила мне и попросила принести телефон. Она открыла ворота и пустила в дом. Мы зашли в комнату, где спал наш сын, побеседовали. Когда я взял её телефон, то увидел, что тот парень звонил ей два раза. Прочитал сообщение „нехорошо получилось“. Потом произошло недопонимание. Нож был в руках у моей жены, во время ссоры я пытался забрать у неё нож, но он вошёл в шею. Я открыл калитку и покинул дом», — заявил мужчина.
Отец погибшей попросил суд назначит подсудимому пожизненное заключение, чтобы «это стало примером для других».
Судья Дониёр Азимов признал мужчину виновным по пункту «ж» части 2 статьи 97 Уголовного кодекса Узбекистана (умышленное убийство с особой жестокостью / наказывается лишением свободы от 15 до 25 лет или пожизненным лишением свободы) и части 1 статьи 164 (разбой, то есть нападение с целью хищения чужого имущества, совершённое с применением насилия, опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия / наказывается лишением свободы от 5 до 8 лет) и приговорил его к 19 годам лишения свободы.
Напомним, 24 августа житель махалли «Пахтакор» 31-летний С. Х. избил 24-летнюю жену М. Х. «из-за семейных проблем и ревности» в частном детском саду на глазах у воспитанников". По данным Министерства дошкольного образования, конфликт супругов начался на улице, потом женщина, убегая от побоев мужа, забежала в ворота сада. Последовав за ней, муж продолжил избивать её внутри детсада.
На следующий день мужчина через окно проник в дом тестя, куда ушла его супруга, зашёл в спальню, где она находилась, и кухонным ножом нанёс ей удары в область шеи, после чего скрылся. В результате полученных ранений женщина скончалась.