Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonda iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash uchun 150 mln dollarlik kredit va 400 ming dollarlik grant ajratishni ma’qulladi, deya xabar bermoqda bank matbuot xizmati.
OTB Iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash dasturining 2-fazasi birinchi kichik dasturi davlat sektori boshqaruvi islohotlaridagi bankning oldingi ko‘magini davom ettiradi va chuqurlashtiradi.
Dastur O‘zbekiston hukumatiga moliyaviy boshqaruvning samaradorligi va shaffofligini oshirish, davlat korxonalari boshqaruvi va faoliyatini takomillashtirish, shu jumladan, raqobatni rag‘batlantirish va ishonchli korrupsiyaga qarshi kurash va audit tizimlari yordamida davlat sektori hisobdorligini oshirish maqsadida huquqiy, tartibga solish va institutsional bazani isloh qilishga ko‘maklashadi.
Birinchi kichik dastur doirasidagi islohotlar fiskal xavf va davlat qarzini boshqarishni kuchaytirish, gender jihatlarni va yashil budjetni inobatga olgan holda budjetni tuzish orqali davlat resurslarini taqsimlashni yaxshilash hamda axborot texnologiyalariga asoslangan soliq boshqaruvi orqali ichki resurslarni safarbar qilishni yaxshilashga qaratilgan. Shuningdek, ular ijtimoiy himoya qamrovini kengaytiradi va korrupsiyaga qarshi kurash va audit tizimlari samaradorligini oshiradi.
Bundan tashqari, dastur O‘zbekistonning «yashil» iqtisodiyotga o‘tish strategiyasini ishlab chiqish va amalga oshirishni qo‘llab-quvvatlaydi. Aniq milliy reja hukumatga Parij kelishuvi bo‘yicha o‘z majburiyatlarini bajarishga, infratuzilmani modernizatsiya qilishga va ishchi kuchini «yashil» ish o‘rinlari uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarga o‘rgatishga yordam beradi, deyiladi xabarda.
«Davlat sektori investitsiyalari uchun fiskal maydon yaratish, davlat xizmatlarini ko‘rsatish sifatini oshirish va O‘zbekistonda xususiy sektorni rivojlantirish uchun qulay muhit yaratish uchun davlat korxonalarining moliyaviy shaffofligini oshirish, korporativ va professional boshqaruvini takomillashtirish va monopoliyaga qarshi kurash tizimlarni mustahkamlash muhim ahamiyat kasb etadi», — dedi OTBning davlat boshqaruvi bo‘yicha bosh iqtisodchisi Chidem Akin.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил заём в размере 150 млн долларов и грант в размере 400 тысяч долларов для улучшения экономического управления в Узбекистане, сообщила пресс-служба банка.
Первая субпрограмма Фазы 2 Программы улучшения экономического управления АБР продолжает и углубляет предыдущую поддержку АБР в реформах управления государственным сектором.
В рамках программы оказывается поддержка правительству Узбекистана в реформировании правовой, регуляторной и институциональной базы. Она направлена на повышение эффективности и прозрачности финансового управления, улучшение управления и деятельности государственных предприятий, включая антимонопольные системы для поощрения конкуренции и повышение подотчётности государственного сектора с помощью надёжных систем борьбы с коррупцией и аудита.
Реформы в рамках первой субпрограммы направлены на укрепление управления фискальными рисками и государственным долгом, улучшение распределения государственных ресурсов посредством составления бюджета с учётом гендерных аспектов и «зелёного» бюджета. Кроме того, они направлены на «улучшение мобилизации внутренних ресурсов» посредством налогового администрирования на основе информационных технологий. Реформы также расширяют охват социальной защиты и повышают эффективность систем противодействия коррупции и аудита.
Программа также поддерживает разработку и реализацию стратегии перехода Узбекистана к «зелёной» экономике. «Чёткий национальный план поможет правительству выполнить свои обязательства по Парижскому соглашению, модернизировать инфраструктуру и обучить свою рабочую силу для получения навыков, необходимых для „зелёных“ рабочих мест», — отметили в АБР.
«Улучшение фискальной прозрачности, корпоративного управления и профессионального управления госпредприятиями, наряду с усилением антимонопольных систем, необходимы для создания фискального пространства для инвестиций государственного сектора, повышения качества предоставления государственных услуг и создания благоприятных условий для развития частного сектора в Узбекистане», — сказала главный экономист АБР по государственному управлению Чидем Акин.
Грант технического содействия в размере 400 тысяч долларов, в свою очередь, поддержит реализацию реформ.