Toshkent metropolitenining O‘zbekiston yo‘nalishidagi to‘rtta poyezdiga bittadan vagon qo‘shildi. Bu haqda «Gazeta.uz»ga metropoliten matbuot kotibi To‘ychi Mirzayev ma’lum qildi. Bunday poyezd o‘rtacha 1300 yo‘lovchi, to‘rt vagonli poyezdlar esa 1000 tagacha yo‘lovchi tashishi mumkin.
«Hozir beshta vagonli to‘rtta poyezd mavjud. Ular tajriba sifatida mashinistlar ko‘nikishi uchun yo‘lga qo‘yilgan», — dedi To‘ychi Mirzayev.
Uning qo‘shimcha qilishicha, tez orada besh vagonli 12 ta poyezd qatnovi yo‘lga qo‘yiladi.
Bundan tashqari, yil oxirigacha yana 14 ta yangi «Moskva» zamonaviy poyezdlarini xarid qilish rejalashtirilgan.
To‘ychi Mirzayev, shuningdek, poytaxtdagi 31 ta oliy o‘quv yurtida yangi o‘qish jadvaliga o‘tishi metrodagi tirbandlik muammosini hal qilishga yordam berganini aytdi. Qaror yo‘lovchilar sonini tartibga solish uchun qabul qilingan. Dekabr oyining boshidagi qor yog‘ishidan keyin va yanvarning anomal sovuq kunlarida metroga talab oshdi.
Yangi jadval bo‘yicha 23 yanvar kuni o‘qish boshlanganidan so‘ng mutaxassislar bir hafta davomida yo‘lovchilar oqimining o‘zgarishini kuzatib borishdi. Natijalar shuni ko‘rsatdiki, ertalabki tig‘iz soatlarda bekatlarda yuklama kamayib, o‘quvchilar darsga o‘z vaqtida borishga ulgurmoqda, dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tig‘iz vaqtda eng gavjum bo‘lgan Chilonzor yo‘nalishidagi bekatlarda faqatgina 30 foiz yo‘lovchi vagonlarga chiqa olayotgandi. Qolganlari keyingi poyezdni kutishga majbur bo‘lgan.
Ushbu liniyada joylashgan Olmazor bekatidan zaxira poyezdlari ham yo‘lga qo‘yildi. Ushbu choralar tufayli poyezdlar hozirda bekatlardagi o‘rtacha 80−85 foiz yo‘lovchini olib ketyapti.
Bundan tashqari, metropoliten poyezdlar intervalini qisqartirdi. Ertalab Chilonzor yo‘nalishida poyezdlar har 1,5−2 daqiqada, O‘zbekiston yo‘nalishida poyezdlar 3−4 daqiqa, Yunusobod yo‘nalishida 6−7 daqiqa intervalda harakatlanmoqda.

Четырём поездам Узбекистанской линии Ташкентского метрополитена добавили по одному вагону. Об этом «Газете.uz» сообщил пресс-секретарь метрополитена Туйчи Мирзаев. Такой состав в среднем может перевозить до 1300 человек, четырёхвагонный — 1000.
«Сейчас ходит четыре поезда с пятью вагонами. Они запущены экспериментально, машинисты должны к ним привыкнуть», — сказал Туйчи Мирзаев.
Он добавил, что в скором времени пятисоставных поездов станет 12.
Кроме того, до конца года планируется закупить ещё 14 новых современных поездов «Москва».
Туйчи Мирзаев также сообщил, что новый график учёбы в 31 вузе столицы позволил решить проблему с загруженностью метрополитена. Решение было принято для регулирования числа пассажиров. Спрос на метро особенно вырос после снегопада начала декабря и в морозные январские дни.
После начала занятий с 23 января по новому расписанию специалисты в течение недели наблюдали за изменением пассажиропотока. Результаты показали, что в утренний час пик уменьшилась загруженность станций, а студенты успевают вовремя приходить на занятия, отметил он.
По его словам, на станциях самой загруженной, Чиланзарской, линии ранее в час пик в вагон могли попасть только 30% пассажиров. Остальным приходилось ждать следующий поезд.
На линию также выпустили резервные поезда, которые находились на станции «Алмазар». Благодаря этим мерам, сейчас поезда могут вместить в среднем около 80−85% пассажиров на станции.
Метрополитен также сократил интервалы движения поездов. Утром поезда Чиланзарской линии ходят каждые 1,5−2 минуты, по Узбекистанской составы передвигаются с интервалом 3−4 минуты, по Юнусабадской — 6−7 минут.