1 fevral, chorshanba kuni Angliyada mehnat sharoitidan norozi o‘qituvchilarning so‘nggi 10 yildagi eng yirik ish tashlashi bo‘lib o‘tdi, deb xabar berdi BBS. Unda 200 mingdan ortiq o‘qituvchi ishtirok etdi, deb yozmoqda The Independent gazetasi.
Buyuk Britaniyadagi ta’lim xodimlarining eng yirik kasaba uyushmasi — Milliy ta’lim ittifoqiga a’zo pedagoglardan tashqari, universitet professorlari, poyezd mashinistlari, avtobus haydovchilari va davlat xizmatchilari ham ish tashlashga chiqqan.
Maktablarning yarmidan ko‘pida yo davomat cheklangan, yoki namoyishlar davomida yopilgan. Buyuk Britaniya ta’lim vazirligi 1 fevral kuni maktablarning 43,9 foizi to‘liq ochiq, 42,8 foizi ochiq, ammo davomat cheklangani, 8,9 foizi esa butunlay yopiq ekanini ma’lum qildi.
«Kasaba uyushmalari bilan muzokaralar davom etmoqda. Men ish haqi va hajmi, ishga olish, ishda saqlab qolish va boshqalarni muhokama qilishni davom ettiraman», — dedi Britaniya ta’lim vaziri Jillian Kigan. U, shuningdek, maktablarning ishlab turishini ta’minlashga qaratilgan sa’y-harakatlari uchun direktorlardan minnatdor ekanini aytdi.
Kasaba uyushmasi hisob-kitoblariga ko‘ra, yetti kunlik namoyishlar 23,4 mingta maktab ishiga ta’sir qiladi. Ammo har bir maktab to‘rt kundan ortiq bo‘lmagan ish tashlashlarda qatnashishi mumkin.
Bu ish tashlashlar bo‘yicha yetti kunlikning birinchi kuni edi. Keyingisi 14 fevralga belgilangan.
Milliy ta’lim ittifoqi a’zolari ish haqini inflyatsiya darajasidan oshirish maqsadida sabotaj uyushtirgan. O‘qituvchilarning maoshlari so‘nggi o‘n yil ichida tushib ketdi, bu esa maktablarda ishga qabul qilish va xodimlarni ushlab turishda jiddiy inqirozga olib keldi. Moliyaviy tadqiqotlar instituti ma’lumotlariga ko‘ra, 2010 va 2022 yillar oralig‘ida katta o‘qituvchilarning ish haqi real holatda 13 foizga kamaydi, bu yiliga 6600 funt sterlingga teng degani.
2022 yilning yozida Buyuk Britaniya hukumati ko‘pchilik o‘qituvchilarning ish haqi taxminan 5 foizga, boshlang‘ich maoshlar esa 8,9 foizga oshishini e’lon qilgandi, ammo inflyatsiyani hisobga olgan holda Milliy ta’lim ittifoqi a’zolari taklifni rad etgan va ish tashlashda davom etish uchun ovoz bergan.

В среду, 1 февраля, в Англии прошла крупнейшая за 10 лет забастовка учителей, недовольных условиями труда, сообщило BBС. В ней участвовали более 200 тысяч учителей, уточнила газета The Independent.
Кроме педагогов — членов Национального союза образования, крупнейшего профсоюза работников образования в Великобритании, на забастовку вышли преподаватели вузов, машинисты поездов, водители автобусов и государственные служащие.
Более половины школ либо ограничили посещаемость, либо закрылись на время демонстраций. В Министерстве образования Великобритании заявили, что 1 февраля 43,9% школ были полностью открыты, 42,8% были открыты, но ограничивали посещаемость, 8,9% были полностью закрыты.
«Переговоры с профсоюзами продолжаются, и я буду и дальше обсуждать вопросы оплаты, рабочей нагрузки, найма и удержания и многое другое», — заявила министр образования Великобритании Джиллиан Киган.
Она также сказала, что благодарна директорам за их усилия, чтобы школы оставались открытыми.
По оценкам профсоюза, в течение семи дней демонстраций будут затронуты 23,4 тысячи школ. Но каждая школа будет может участвовать в забастовке не более четырёх дней.
Это был первый из семи дней забастовки. Следующий намечен на 14 февраля.
Члены Национального союза образования бастуют, добиваясь повышения заработной платы выше уровня инфляции. Уровень заработной платы учителей упал за последнее десятилетие, что привело к кризису найма и удержания в школах. По данным Института финансовых исследований, в период с 2010 по 2022 год зарплаты старших учителей в реальном выражении сократились на 13%, что эквивалентно сокращению заработной платы на 6600 фунтов стерлингов в год.
Летом 2022 года правительство Великобритании объявило, что большинство учителей получат повышение заработной платы примерно на 5%, а начальные оклады вырастут на 8,9%, но с учётом инфляции члены Национального союза образования отклонили это предложение и проголосовали за забастовку.