Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 fevral kuni andijonliklar bilan uchrashuvda mamlakatda energetka tizimi bilan bog‘liq muammolar va ularning yechimlari to‘g‘risida gapirdi.
Qayd etilishicha, mamlakat iqtisodiyoti va aholi o‘sishi bilan elektr iste’moli ham kundan-kunga oshmoqda. So‘nggi besh yilda yurtimizda xonadonlar 1,2 mln taga ko‘paydi, korxonalar soni esa 260 mingtaga yetgan. Bular elektr energiyasiga bo‘lgan talabni 35 foizga oshirdi. Xususan, Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida elektrga talab 40 foizga ko‘paygan.
«Nima uchun mas’ul rahbarlar o‘z hududida yetishmovchilikni qoplash, «yashil energiya»ni joriy qilish, tejamkorlik haqida o‘ylamagan?» — deya davlat rahbari so‘zlaridan iqtibos keltirdi Xushnudbek Xudoyberdiyev.
Prezident Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari misolida aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha qator takliflarni bildirdi.
Jumladan, joriy yil Pop va Farg‘ona tumanlarida 600 Megavattli 2 ta quyosh stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Andijonda 41 ta, Namanganda 32 ta va Farg‘onada 27 ta mikro gidroelektr stansiya qurish imkoniyati bor.
Davlat rahbari yirik korxonalarda ham qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish, umuman, ularni elektr bilan o‘zini o‘zi ta’minlashga o‘tkazish kerakligini ta’kidladi.
Ijtimoiy obyektlarda quyosh energiyasidan foydalanish uchun alohida kompaniya tashkil etiladi. Unga 200 mln dollar mablag‘ beriladi. Kompaniya quyosh panellari va suv isitish qurilmalarini o‘zi o‘rnatadi hamda budjet korxonasiga «yashil energiya» sotadi. Shuningdek, ijtimoiy obyektlardagi 3 mingta eskirgan qozonlarni zamonaviy uskunaga almashtirish zarurligi qayd etildi.
Xususan, quyosh va shamol elektr stansiyalari sohasida yirik loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish zarur, dedi u. 2023 yilda Pop va Farg‘ona tumanlarida 600 MVt quvvatga ega ikkita quyosh elektr stansiyasini qurish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Yangi Andijon shaharchasidagi 192 ta ko‘p qavatli uy va 6 ta ijtimoiy obyektni kafolatlangan issiqlik bilan ta’minlash uchun quvvati 20 MVt bo‘lgan ko‘mirda ishlaydigan kogeneratsiya uskunalarini o‘rnatish belgilangan. Unga ko‘ra, mazkur stansiya issiqlik bilan birga yiliga 80 mln kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Birinchi bosqichning ishga tushirilishi joriy yilning dekabr oyida kutilmoqda.
Prezident Farg‘ona vodiysi hududlarida quvvati 160 MVt bo‘lgan quyosh panellari va 100 mikro GESlar qurilishini ham ma’lum qildi.
1 iyulga qadar tadbirkorlar jalb etilib, Andijonda 41 ta, Namanganda 32 ta, Farg‘onada 27 ta mikro GES qurilishi boshlanadi.
Bu ishlarni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish va masalalarni hal etish uchun viloyatlar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari mas’ul bo‘ladi. Ular boshqa barcha ishlardan ozod qilinadi. Ularga respublika banklari rahbarlari ham biriktiriladi.
Shavkat Mirziyoyev davlat sektori obyektlarida «Quyosh energiyasidan foydalanish» alohida korxonasi tashkil etilishini ma’lum qildi. Unga 200 mln dollar ajratiladi. Quyosh panellari va suv isitgichlarini o‘zi o‘rnatib, «yashil energiya»ni davlat korxonasiga sotadi.
Xabar qilinishicha, tadbirkorlarga ushbu sohaning rentabelligini tushuntirish, ularni «yashil» loyihalarga jalb etish rejalashtirilgan. Xususan, kichik o‘lchamli quyosh batareyasidan olinadigan 1 kVt/soat elektr energiyasining o‘rtacha narxi 450 so‘m bo‘lib, uni budjet tashkilotiga 800 so‘mdan sotish mumkin, deyiladi yig‘ilishda.
Vodiyning 1408 ta yirik korxonasini ham to‘liq qayta tiklanuvchi energiya manbalariga o‘tkazish rejalashtirilgan. Bu viloyatlar hokimlari, Energetika vazirligi va soha rahbarlari uchun ustuvor vazifaga aylanishi kerak, deb hisoblaydi prezident.
O‘zbekiston sanoat korxonalarida quyosh panellari o‘rnatish va kichik stansiyalar qurish uchun xalqaro moliya tashkilotlaridan 2 mlrd dollar jalb qilmoqchi.
Aholini rag‘batlantirish maqsadida «Quyosh energiyasidan foydalanishning jozibador tizimi»ni yaratish taklif etilmoqda.
Farg‘ona vodiysidagi uylarida quyosh batareyalari yordamida elektr energiyasi ishlab chiqargan va uni davlat tarmoqlariga sotgan aholiga har bir kVt/soat uchun 1000 so‘mdan (hozir 295 so‘mdan) to‘lanadi.
Shavkat Mirziyoyev barcha ijtimoiy soha obyektlaridagi 3 mingta eski qozonni zamonaviy jihozlarga almashtirish zarurligini ta’kidladi. Joriy yilda davlat-xususiy sheriklik asosida 250 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Davlat rahbari, shuningdek, yiliga 120 mln kub metr gaz iste’mol qiladigan 170 ta issiqxona xo‘jaligi va 64 ta g‘isht ishlab chiqaruvchi korxonani ko‘mirga o‘tkazishni tezlashtirish zarurligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 1 ферваля на встрече с жителями Андижана высказался о проблемах в энергетической системе страны и их решениях.
По словам главы государства, во время резкого похолодания этой зимой в республике наблюдался дефицит электроэнергии в размере 3,1 миллиарда кВт-часов, включая 1,1 млрд кВт-часов в областях Ферганской долины (Андижанской области — 384 млн, Наманганской — 288 млн, Ферганской — 441 млн).
В некоторые дни спрос населения на электроэнергию резко возрастал на 30%, что приводило к многочисленным авариям, сказал он.
«Почему ответственные руководители не подумали покрытии дефицита, внедрении „зелёной энергетики“ и бережливости в своём регионе?» — цитирует главу государства заместитель главы УзА Хушнудбек Худайбердиев.
Президент озвучил ряд предложений по бесперебойному обеспечению населения и отраслей экономики энергоресурсами на примере Андижанской, Наманганской и Ферганской областей.
В частности, необходимо ускорить реализацию крупных проектов в области солнечной и ветровой электростанций, сказал он. В 2023 году в Папском и Ферганском районах планируется построить две солнечные электростанции мощностью 600 МВт.
Кроме того, намечено установить когенерационное оборудование мощностью 20 МВт, работающее на угле, для обеспечения гарантированным теплом 192 многоквартирных домов и 6 социальных объектов в городке «Новый Андижан». По его словам, эта станция будет производить 80 млн кВт-ч электроэнергии в год вместе с теплом. Запуск первого этапа ожидается в декабре этого года.
Президент также анонсировал строительство в областях Ферганской долины солнечных панелей мощностью 160 МВт и 100 микроГЭС.
К 1 июля будут привлечены предприниматели и начато строительство 41 микроГЭС в Андижане, 32 — в Намангане и 27 — в Фергане.
За правильную организацию этой работы и решение вопросов будут нести ответственность первые заместители хокимов областей. Их освободят от всех других дел. За ними также закрепят руководителей республиканских банков.
Шавкат Мирзиёев сообщил о создании отдельной компании «по использованию солнечной энергии» в объектах бюджетной сферы. Ей выделят 200 млн долларов. Она сама будет устанавливать солнечные панели и водонагревательные приборы и продавать «зелёную энергию» бюджетному предприятию.
Как сообщается, планируется объяснить предпринимателям доходность этой отрасли и привлечь их к «зелёным» проектам. В частности, средняя стоимость 1 кВт-часа электроэнергии от малогабаритной солнечной батареи составляет 450 сумов, а продать ее бюджетной организации можно за 800 сумов, отмечалось в ходе встречи.
1408 крупных предприятий долины также планируется полностью перевести на возобновляемые источники энергии. Это должно стать приоритетной задачей хокимов области, Минэнерго и руководителей отрасли, считает президент.
Узбекистан намерен привлечь 2 млрд долларов от международных финансовых организаций для установки солнечных панелей и строительства малых станций на промышленных предприятиях.
Для поощрения населения предлагается создать «привлекательную систему использования солнечной энергии».
Жителям Ферганской долины, которые с помощью солнечных панелей на своих домах произвели электроэнергию и продали в общую сеть, начнут выплачивать 1000 сумов за каждый кВт-час (сейчас 295 сумов).
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что необходимо заменить 3000 старых котлов во всех социальных объектах на современное оборудование. В этом году на основе государственно-частного партнёрства будет выделено 250 млрд сумов.
Глава государства также указал на необходимость ускорить перевод на уголь 170 тепличных хозяйств, 64 кирпичных предприятий, потребляющих 120 млн кубометров газа в год.