17 yanvar kuni Shavkat Mirziyoyevning Singapurga davlat tashrifi doirasida mamlakat prezidenti Halima Yaqub va bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Sammitdan avval Singapur prezidentining «Istana» saroyida davlat rahbarini rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi. Saroy oldidagi maydonda oliy martabali mehmon sharafiga faxriy qorovul saf tortdi. Harbiy orkestr ikki davlat madhiyalarini ijro etdi.
So‘ng O‘zbekiston prezidenti sharafiga Singapurning milliy ramzi bo‘lgan orxideya gulining yangi naviga nom berish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bunday tadbirlar an’anaviy ravishda ushbu mamlakatning oliy martabali mehmonlari va taniqli arboblarga hurmat belgisi sifatida o‘tkaziladi.
An’anaga ko‘ra, Shavkat Mirziyoyev gulning yoniga yangi turdagi orxideyaning nomi — «Shavkat Mirziyoyev orxideyasi» deb yozilgan taxtachani joylashtirdi.
«Ushbu ko‘rkam va yoyilib o‘suvchi gul Encbi Purple va Kila Blue orxideyalarining gibridi hisoblanadi. Uzunligi 45 santimetr bo‘lgan qat-qat yaproqli qo‘shgullar, ularning har birida 17 tadan 20 tagacha gul hosil qiladi, har bir gulning eni 5 santimetr atrofida. Och siyohrang barglar va kosachabarglarning cheti mayin binafsharang», — deb yozadi prezident matbuot xizmati.
Shundan so‘ng prezidentlar ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdi. O‘zbekiston va Singapur o‘rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish istiqbollari, ijtimoiy-siyosiy hayotni demokratlashtirish borasidagi islohotlar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’lim sohasida faol hamkorlik qilinayotgani qayd etildi. Toshkentda Singapur menejmentni rivojlantirish instituti hamda Singapur texnologiyalar, menejment va kommunikatsiyalar akademiyasi faoliyat yuritmoqda. Ikki mamlakatning Markaziy va Janubi-Sharqiy Osiyoda mintaqaviy hamkorlik va integratsiyani kengaytirish borasidagi tajribasi batafsil ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari belgilab olindi. Shavkat Mirziyoyev Halima Yaqubni o‘ziga qulay bo‘lgan vaqtda O‘zbekistonga tashrif bilan kelishga taklif etdi. So‘ng «Istana» qarorgohida bosh vaziri Li Syan Lun bilan muzokara o‘tkazildi.
синgaпур, шавкат мирзиёев, hamkorlik
Yetakchilar hamkorlikning bugungi holatini ko‘rib chiqdi. Jumladan, savdo-iqtisodiy sohada keyingi yillarda tovar ayirboshlash ikki barobarga oshgani qayd etildi. O‘zbekistonda Singapur kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 4 karra ko‘paydi. Ushbu mamlakatdan O‘zbekiston iqtisodiyotiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar hajmi 700 million dollarga yetgan. Ko‘plab sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun katta zaxiralar mavjudligi qayd etildi.
Shularni hisobga olib, davlat rahbari Singapur bilan yaqin istiqboldagi hamkorlikning oltita asosiy yo‘nalishini ko‘rsatib o‘tdi:
Birinchisi — inson kapitalini rivojlantirish va davlat boshqaruvi uchun yuqori malakali kadrlar tayyorlash. Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabi ishtirokida boshqaruv, shaharsozlik, infratuzilmani rivojlantirish, raqamli transformatsiya, innovatsiyalar, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalarida birgalikda davlat xizmatchilarini tayyorlash va ularning malakasini oshirish dasturini amalga oshirishga kelishib olindi. Shuningdek, O‘zbekiston Davlat boshqaruvi akademiyasi negizida Singapurning yetakchi ekspertlarini jalb qilgan holda davlat xizmatchilarini intensiv qayta tayyorlash dasturi ishga tushiriladi.
Ikkinchi yo‘nalish — Singapurni O‘zbekistondagi xususiylashtirish jarayonlariga jalb qilish. Muzokaralarda Singapurning yetakchi kompaniyalari tajribasi, zamonaviy texnologiyalari va boshqaruv usullaridan foydalangan holda O‘zbekistonning yirik korxonalarini xususiylashtirish dorasidagi loyihalarni amalga oshirish istiqbollari muhokama qilindi. Davlat korxonalarini transformatsiya qilish va tarkibiy o‘zgartirish, keyinchalik ularni IPOga chiqarish va tashqi investitsiyalarni jalb qilish uchun qo‘shma Investitsiya jamg‘armasini tuzish taklif qilindi.
Uchinchi ustuvor yo‘nalish — ilg‘or «yashil» texnologiyalar va raqamli yechimlarni jalb qilish. Singapurning raqamlashtirish sohasidagi yutuqlarini joriy qilish, shuningdek, ushbu mamlakatning «yashil» rivojlanish bo‘yicha innovatsiyalari va texnologiyalarini qo‘llash imkoniyatlari muhokama qilindi.
To‘rtinchisi — shahar infratuzilmasi va kommunikatsiyalarni takomillashtirish. Shaharlarni rejalashtirish va qurilish, ko‘kalamzorlashtirish, kommunal xo‘jalik sohalarida hamkorlik bo‘yicha tadbirlar kelishib olindi.
Hamkorlikning beshinchi yo‘nalishi — investitsiyalar va o‘zaro savdoni kengaytirish, Singapurning yetakchi kompaniyalari bilan qo‘shma loyihalarni ilgari surish. Ustav kapitali 500 million dollar bo‘lgan O‘zbekiston-Singapur investitsiya kompaniyasini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi.
Oltinchi yo‘nalish — jamoat xavfsizligini ta’minlash, millatlararo totuvlikni asrash va radikalizmga qarshi kurashish borasida tajriba almashish.
Bundan tashqari, tomonlar xalqaro va mintaqaviy kun tartibi masalalari yuzasidan fikr almashdi. Uchrashuv yakunida Shavkat Mirziyoyev Li Syan Lunni o‘ziga qulay vaqtda mamlakatga tashrif bilan kelishga taklif etdi. Muzokaralardan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni almashish marosimi bo‘ldi.
Delegatsiyalar rahbarlari huzurida ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida O‘zbekiston-Singapur hamkorligini yanada kengaytirishga qaratilgan 8 ta hujjat almashildi.
Xususan, ta’lim, transport, sog‘liqni saqlash, kadrlar, shu jumladan, davlat xizmatchilarini tayyorlash sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bitimlar qabul qilindi. Shuningdek, savdo-iqtisodiy sheriklik hamda ikki mamlakat prokuraturalari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Kunning ikkinchi yarmida davlat rahbari Li Kuan Yu nomidagi Davlat siyosati maktabiga tashrif buyuradi va Singapurning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazadi.

17 января президента Узбекистана Шавкат Мирзиёев в рамках своего государственного визита в Сингапур провёл переговоры с президентом этой страны Халимой Якуб и премьер-министром Ли Сянь Луном. Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
Официальная церемония встречи Шавката Мирзиёева прошла во дворце президента Сингапура «Истана». На площади перед дворцом выстроился почётный караул. Военный оркестр исполнил гимны двух стран.
Далее состоялась церемония наименования в честь президента Узбекистана нового сорта орхидеи — цветка, являющегося национальным символом Сингапура. Такие мероприятия традиционно проводятся в знак высокого уважения и почёта к высоким гостям этой страны и выдающимся деятелям.
По традиции Шавкат Мирзиёев собственноручно поместил у цветка табличку с названием нового сорта орхидеи — «Орхидея Шавката Мирзиёева».
«Это прекрасный и свободно цветущий гибрид орхидей Encbi Purple и Kila Blue. Он образует полумахровые соцветия длиной около 45 см, на которых распускается от 17 до 20 цветков, каждый цветок размером около 5 см в поперечнике. Сиренево-фиолетовые лепестки и чашелистики имеют орхидейно-фиолетовое окаймление», — описывает пресс-служба президента.
На переговорах президентов рассмотрены перспективы углубления отношений между Узбекистаном и Сингапуром, сотрудничества в области реформ по дальнейшей демократизации общественно-политической жизни.
С удовлетворением констатировалось сотрудничество в образовательной сфере. В Ташкенте действуют Сингапурский институт развития менеджмента и Сингапурская Академия технологий, менеджмента и коммуникаций.
Рассмотрен опыт двух стран в сфере регионального сотрудничества и интеграции в Центральной и Юго-Восточной Азии.
Шавкат Мирзиёев пригласил Халиму Якуб посетить Узбекистан с визитом в любое удобное для неё время.
Затем в резиденции «Истана» президент Узбекистана провёл переговоры с премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном.
Подробно рассмотрены состояние и перспективы взаимодействия. Отмечена положительная динамика развития сотрудничества в приоритетных направлениях. За последние годы товарооборот увеличился вдвое. Количество действующих в Узбекистане предприятий с сингапурским капиталом выросло в 4 раза. Прямые инвестиции из этой страны в узбекскую экономику составили 700 млн долларов, говорится в сообщении.
Подчёркивалось наличие больших резервов для наращивания практического взаимодействия двух стран во многих сферах.
Шавкат Мирзиёев определил пять ключевых направлений сотрудничества с Сингапуром на ближайшую перспективу:
Первое — развитие человеческого капитала и подготовка высококвалифицированных кадров для государственного управления. Достигнута договорённость о реализации с участием Школы государственной политики имени Ли Куан Ю совместной программы по подготовке и повышению квалификации государственных служащих в сферах управления, градостроительства, развития инфраструктуры, цифровой трансформации, инноваций, образования и здравоохранения. Кроме того, на базе Академии государственного управления Узбекистана будет запущена программа интенсивной переподготовки госслужащих с привлечением ведущих сингапурских экспертов.
Второе направление заключается в привлечении сингапурской стороны в процессы приватизации в Узбекистане. В этом контексте обсуждены перспективы реализации c привлечением передового опыта, современных технологий и менеджмента ведущих сингапурских компаний новых проектов в рамках приватизации крупных предприятий Узбекистана. Предложено создать совместный Инвестиционный фонд для трансформации и реструктуризации государственных предприятий с целью дальнейшего вывода на IPO и привлечения внешних инвестиций.
Третьим приоритетом обозначено привлечение передовых «зелёных» технологий и цифровых решений. Обсуждены возможности по внедрению достижений Сингапура в области цифровизации, а также применению инноваций и технологий этой страны в области «зелёного» развития.
Четвёртое — совершенствование городской инфраструктуры и коммуникаций. Согласованы мероприятия по сотрудничеству в области городского планирования и строительства, озеленения, коммунального хозяйства. Первым шагом в этом направлении стала договорённость о создании в Узбекистане совместного Центра проектирования и инжиниринга по реализации инфраструктурных и отраслевых проектов.
В рамках пятого направления сотрудничества отмечена важность поддержки инвестиций и расширения взаимной торговли путём продвижения с ведущими сингапурскими компаниями совместных проектов.
Достигнута договорённость о создании Узбекско-Сингапурской инвестиционной компании с уставным капиталом 500 млн долларов.
По итогам переговоров прошла церемония обмена двусторонними документами. В присутствии глав делегаций состоялся обмен 8 документами, предусматривающими наращивание узбекско-сингапурского сотрудничества.
В частности, приняты соглашения о сотрудничестве в области образования, транспорта, здравоохранения, в сфере подготовки кадров, в том числе государственных служащих. Достигнуты также договорённости о торгово-экономической кооперации и взаимодействии между прокуратурами двух стран.
Во второй половине дня президент Узбекистана посетит Школу государственной политики имени Ли Куан Ю и проведёт встречу с руководителями ведущих сингапурских компаний.
Сегодня же Шавкат Мирзиёев вылетит в Ташкент. Визит планировался на три дня, но в связи с энергокризисом в Узбекистане президент решил его сократить.