Mudofaani boshqarish milliy markazida O‘zbekiston prezidenti, Qurolli Kuchlar oliy bosh qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida Xavfsizlik kengashining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deya xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Unda Xavfsizlik kengashi a’zolari, Qurolli Kuchlarning qo‘mondonlik tarkibi, harbiy-ma'muriy sektorlar rahbarlari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Yig‘ilishda mamlakat mudofaasi va xavfsizligini mustahkamlash bo‘yicha 2022 yilda amalga oshirilgan ishlar tahlil qilindi.
Qayd etilganidek, o‘tgan yili ham Qurolli Kuchlarni boshqarish tizimini takomillashtirish, qo‘shinlarning jangovar shayligi va ruhiy tayyorgarligini oshirish, bo‘linmalarni zamonaviy qurol-yarog‘ va harbiy texnikalar bilan ta’minlash davom ettirildi.
Barcha kuch tuzilmalarining o‘zaro hamkorlikdagi axborot-kommunikatsiya tizimlari Qurolli Kuchlarni boshqarish jarayonlariga izchil integratsiya qilinmoqda. Davlat chegarasini qo‘riqlash va himoya qilish tizimini takomillashtirish, jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha chora-tadbirlar muntazam amalga oshirilmoqda. Qurolli Kuchlar boshqaruv organlari va qo‘shinlarni birgalikda tayyorlash tizimiga xorijiy armiyalarning ijobiy tajribalari joriy etilmoqda.
Vatan himoyachilarining ijtimoiy-huquqiy himoyasi ham mustahkamlandi. O‘tgan yili 3 mingdan ortiq oilalar uy-joy bilan ta’minlandi. Harbiy ayollar mehnatini rag‘batlantirish maqsadida “To‘maris” nishoni ta’sis etildi. Harbiy xizmatchilarning farzandlari oliy ta’lim muassasalariga imtiyozli asosda o‘qishga kirdi, rafiqalari va harbiy pensioner ish bilan ta’minlandi.
Yig‘ilishda sohadagi dolzarb masalalar ham muhokama qilindi.
Hozirgi shiddatli geosiyosiy qarama-qarshiliklar sharoitida iqtisodiy, ijtimoiy, siyosiy, axborot xavfsizligi va boshqa sohalarda keskin muammolar paydo bo‘lmoqda. Murakkab xalqaro vaziyat, xavfsizlikka nisbatan xavf-xatar va tahdidlarning kuchayishi Markaziy Osiyoda ham kuzatilmoqda.
“Eng katta boyligimiz bo‘lgan tinch hayotni asrash, xalqimiz farovonligini ta’minlash, kelajak rejalarimizni belgilashda ana shu holatlarning barchasini inobatga olishimiz zarur, — dedi Shavkat Mirziyoyev. — Biz har qanday vaziyatda ham O‘zbekistonning davlat suvereniteti, uning sarhadlari daxlsizligi va hududiy yaxlitligini ta’minlashimiz shart. Bu — bizning tarix va kelajak avlodlar oldidagi muqaddas burchimiz va majburiyatimizdir”.
Shulardan kelib chiqib, navbatdagi ustuvor vazifalar belgilandi.
Avvalo, Qurolli Kuchlarni raqamlashtirishni jadallashtirish, sohadagi vazirlik va idoralarning barcha axborot resurslarini yagona xavfsiz axborot maydoniga birlashtirish zarurligi ta’kidlandi. Mudofaani boshqarish milliy markazi bu tizimning o‘zagi bo‘ladi.
Harbiy ta’lim dasturlarini ilg‘or tajriba asosida yangilash, pedagoglar malakasini oshirish, Harbiy injenerlar maktabini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Mamlakatning safarbarlik sohasidagi tayyorgarligi va hududiy mudofaasini tashkil etish tizimini tubdan qayta ko‘rib chiqish vazifasi qo‘yildi. Qo‘mondonlik tarkibining qo‘shinlarni boshqarish va vositalarni qo‘llash bo‘yicha malakasini oshirishi zarurligi qayd etildi.
Harbiy xizmatchilarning axloqiy-ruhiy va jangovar tayyorgarligini kuchaytirish, yoshlarda vatanparvarlik tuyg‘usini yuksaltirish bo‘yicha tavsiyalar berildi.
“Bizga bu kuchni chetdan izlashning hojati yo‘q. Shonli tariximiz, boy ilmiy va madaniy merosimiz, bahodir ajdodlarimizning hayoti va faoliyati biz uchun chinakam ibrat maktabi”, — dedi davlat rahbari.
Dunyoda ro‘y berayotgan gibrid xarakterdagi qurolli to‘qnashuvlar tahlili Qurolli Kuchlarimiz jangovar qobiliyatini oshirishni taqozo etmoqda. Shu bois milliy armiyani zamonaviy texnikalar bilan ta’minlash, jumladan, harbiy aviatsiya va havo hujumidan mudofaa tizimini rivojlantirish dolzarbligi ta’kidlandi.
Harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolarini ijtimoiy himoya qilish masalalariga e’tibor qaratildi. Ular uchun ipoteka asosida ko‘p qavatli uylar qurish, harbiy xizmatchilarning pensiya ta’minotini tartibga solish, harbiy tibbiyot muassasalari sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda Xavfsizlik kengashi a’zolari, harbiy-ma'muriy sektorlar rahbarlari so‘zga chiqdi. Mamlakatimiz mudofaa qobiliyatini yanada mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar belgilandi.
So‘zining yakunida prezident barcha harbiylarni, butun xalqimizni O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil etilganining 31 yilligi va Vatan himoyachilari kuni bilan tabrikladi.

В Национальном центре управления обороной под председательством президента Узбекистана, верховного главнокомандующего Вооружёнными силами Шавката Мирзиёева состоялось расширенное заседание Совета безопасности, сообщила пресс-служба главы государства.
В нем приняли участие члены Совбеза, командный состав Вооружённых сил, руководители военно-административных секторов, представители государственных и общественных организаций.
На совещании проанализирована проделанная в 2022 году работа по укреплению обороны и безопасности Узбекистана.
В прошлом году было продолжено совершенствование системы управления Вооружёнными силами, повышение боеготовности и моральной подготовки войск, оснащение подразделений современным вооружением и военной техникой.
совет безопасности
Информационно-коммуникационные системы всех силовых структур интегрируются в процесс управления Вооружёнными силами. Регулярно реализуются меры по совершенствованию системы охраны и защиты государственной границы, обеспечению общественной безопасности. Положительный опыт зарубежных армий внедряется в органы управления Вооружённых Сил и систему совместной подготовки войск.
Полностью обновлена инфраструктура военных городков, построены новые полигоны. Усилена социальная и правовая защита военнослужащих. В прошлом году более 3000 семей военных были обеспечены жильём. В целях поощрения женщин-военнослужащих был учреждён знак «Тумарис». Дети военных поступили в высшие учебные заведения на льготной основе, жены военнослужащих и военные пенсионеры обеспечены работой.
На совещании также обсуждены актуальные вопросы сферы.
В условиях нынешних напряжённых геополитических противостояний обостряются проблемы в экономической, социальной, политической сферах, информационной безопасности и других областях, отметил президент. Сложная международная обстановка, нарастание вызовов и угроз безопасности наблюдаются и в Центральной Азии, подчеркнул он.
«Мы должны учитывать все эти обстоятельства, чтобы сохранить наше самое важное богатство — мирную жизнь, обеспечить благополучие нашего народа и определить наши планы на будущее, — сказал Шавкат Мирзиёев. — При любой ситуации мы обязаны обеспечить государственный суверенитет, неприкосновенность границ и территориальную целостность Узбекистана. Это наш священный долг и обязанность перед историей и будущими поколениями».
Исходя из этого определены приоритетные задачи.
Глава государства подчеркнул, что прежде всего необходимо ускорить цифровизацию Вооружённых Сил, объединить все информационные ресурсы министерств и ведомств сферы в единое защищённое информационное пространство. Центр управления национальной обороной станет ядром этой системы.
Он дал указания по совершенствованию программ военного образования с учётом передового опыта, повышению квалификации педагогов, созданию Школы военных инженеров.
Президент поставил задачу коренным образом пересмотреть систему организации мобилизационной подготовки и территориальной обороны страны. Он также указал на необходимость совершенствования навыков командного состава по управлению войсками и применению средств.
Анализ вооружённых конфликтов гибридного характера в мире требует повышения боевых возможностей Вооружённых сил Узбекистана, отмечалось на заседании. Президент подчеркнул важность обеспечения национальной армии современной техникой, в том числе развития военной авиации и системы противовоздушной обороны.
Глава государства затронул вопросы социальной защиты военнослужащих и членов их семей и дал поручения по строительству многоквартирных домов на основе ипотеки, упорядочению пенсионного обеспечения военнослужащих, улучшению условий военно-лечебных учреждений.
В завершении выступления президент поздравил всех военнослужащих и народ страны с 31-й годовщиной образования Вооружённых сил Узбекистана и Днём защитников Родины.