2023 yildan boshlab Toshkent shahri va Navoiy viloyatida tibbiy sug‘urta tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqda 4 yanvar kuni Sog‘liqni saqlash vazirligida o‘tgan hay’at yig‘ilishida aytildi, deya xabar bermoqda vazirlik matbuot xizmati.
Poytaxtda tibbiy sug‘urta joriy etilishi haqida prezident 2022 yilda parlamntga yo‘llagan murojaatnomada aytib o‘tgandi. Navoiy viloyatini esa vazirlik o‘ziga majburiyat sifatida jalb qildi.
Buning uchun:
- bir oy muddatda tibbiy sug‘urta tizimini joriy etish bo‘yicha qaror ishlab chiqiladi;
- Toshkent shahridagi 72 ta poliklinika va 40 ta shifoxonani kompyuter jihozlari, zarur tibbiy uskunalar bilan ta’minlashga 30 mlrd so‘m yo‘naltiriladi;
- 1 iyuldan tibbiy sug‘urta tizimi mexanizmlari joriy etiladi.
Bunda tibbiyot muassasalari to‘liq raqamlashtiriladi. Har bir bemor qachon, qayerda va qanday davolanishi haqida aniq ma’lumotga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, 2023 yilda mahalliy hokimliklar bilan birgalikda yana 1 008 ta obyektda 4 427 kVt. quvvatga ega quyosh panellari o‘rnatiladi.
«Tibbiyot muassasalarini uzluksiz elektr energiyasi bilan ta’minlash maqsadida jami 437 ta dizel generatori xarid qilindi. Ularning barchasi yanvar-fevral oylarida joylarga yetkazib beriladi», — dedi vazir.
Hozir 107 ta tibbiyot muassasasiga 124 kVt quvvatga ega quyosh panellari, 4 400 litr hajmdagi quyosh suv isitish qurilmalari o‘rnatildi.
Sog‘liqni saqlash tizimiga ajratilgan mablag‘lar doirasida jami 425 ta (shundan 375 tasi mahalla tibbiyot punktlari hamda 50 tasi oilaviy shifokorlik punktlari hamda oilaviy poliklinikalar uchun mo‘ljallangan) 2 352 kVt quvvatga ega quyosh panellari xarid qilindi va ular joriy yilning birinchi choragida o‘rnatib, ishga tushiriladi. Hozirda vazirlikning ma’muriy binosiga 100 kVt quvvatga ega quyosh panellarini o‘rnatish ishlari ketyapti.

В Ташкенте с 1 июля планируется запустить механизмы медицинского страхования. Об этом на заседании коллегии Министерства здравоохранения 4 января заявил новый министр здравоохранения Узбекистана Амрилло Иноятов, сообщает пресс-служба Минздрава.
О том, что переход на государственное медицинское страхование будет ускорен и эта система будет запущена в Ташкенте в текущем году, а затем поэтапно внедрена в других регионах, в декабрьском послании парламенту заявлял президент Шавкат Мирзиёев.
«Для внедрения в Ташкенте системы государственного медицинского страхования имеются все возможности. Мы также берём на себя обязательство запустить медицинское страхование в Навоийской области», — сказал министр.
На полную цифровизацию 72 поликлиник и 40 больниц столицы, в том числе приобретение компьютерной техники и необходимого медицинского оборудования, будет направлено 30 млрд сумов, отметил он.
Благодаря цифровизации медучреждения будут иметь точную информацию о том, когда, где и какое лечение получал каждый пациент.
В ноябре 2020 года глава государства подписал постановление о реализации с 2021 года пилотного проекта по внедрению новой модели организации здравоохранения и механизмов государственного медстрахования в Сырдарьинской области. С декабря того же года начал работу Государственный фонд медицинского страхования.