Tuzilgan bitta bitimning o‘rtacha qiymati 2,6 mln so‘mni tashkil etgan. Sotilgan avtoraqamlarning 91% jismoniy shaxslar, 9% — yuridik shaxslar tomonidan xarid qilingan. O‘tgan davrda sotilgan avtoraqamlarning eng past bahosi 494,9 ming so‘mni, eng qimmat avtoraqamning qiymati esa — 348 mln so‘mni tashkil qildi.
Raqobatli savdolar natijasida bitimlarning 5% birinchi toifadagi avtoraqamlar, 8% — ikkinchi, 8% — uchinchi, 11% — to‘rtinchi, 22% — beshinchi va 46% — oltinchi toifa avtoraqamlarga to‘g‘ri kelgan.
Hududlar kesimida eng ko‘p avtoraqamlar Toshkent shahri va Toshkent viloyati (31%) Samarqand va Qashqadaryo (8% dan), Namangan, Andijon va Surxandaryo (7% dan), hamda Xorazm (6%) viloyatlarida xarid qilingan.
Eslatib o‘tamiz, avtoraqamlarni onlayn-auksionlarda sotilishidan kelib tushgan mablag‘larning 80% — Davlat budjetiga, 20% — Ichki ishlar vazirligining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish, xodimlarini moddiy rag‘batlantirish va boshqa xarajatlar Maxsus jamg‘armasiga yo‘naltiriladi.

В 2022 году в электронной торговой системе Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи через онлайн-аукционы продали более 118 тысяч автомобильных номеров на сумму 304,1 млрд сумов, сообщила пресс-служба УзРТСБ.
Минимальная стоимость купленного номера составила 494,9 тысячи сумов, а стоимость самого дорогого — 348 млн сумов. Средняя стоимость одной сделки составила 2,6 млн сумов. 91% проданных автономеров приобрели физические лица, 9% — юридические лица.
В результате торгов 5% совершённых сделок приходятся на автономера премиум-класса, 8% — на 2-ю категорию, 8% — на 3-ю категорию, 11% — на 4-ю категорию, 22% — на 5-ю категорию и 46% — на 6-ю категорию автономеров. Подробнее о делении номеров по категориям мы писали ранее.
Наибольшее количество номерных знаков в разрезе регионов приобретено в Ташкенте и Ташкентской области (31%), Самаркандской и Кашкадарьинской (по 8%), Наманганской, Андижанской и Сурхандарьинской (по 7%), а также Хорезмской (6%) областях.
80% средств от продажи автономеров на онлайн-аукционах направлены в госбюджет, оставшиеся 20% — в фонд развития материально-технической базы, социального стимулирования сотрудников и прочих расходов Министерства внутренних дел.