Prezident Shavkat Mirziyoyev televideniye orqali O‘zbekiston xalqiga Yangi yil tabrigini yo‘lladi.
Davlat rahbari o‘z tabrigi avvalida yurtdoshlarga erishilgan yutuqlar uchun minnatdorchilik bildirdi.
«2022 yilda mashaqqatli va jasoratli mehnatimiz bilan taraqqiyot yo‘lida muhim marralarga erishdik. Inson qadrini ulug‘lash, xalqimizni rozi qilish borasida yangi qadamlar qo‘ydik. Dunyodagi g‘oyat murakkab vaziyat, global inqirozga qaramasdan, O‘zbekiston iqtisodiyoti izchil rivojlanmoqda», — deya qayd etdi prezident.
«Mirishkor dehqon va fermerlarimiz fidokorona mehnat qilib, mo‘l hosil yetishtirdilar. Sanoat, qurilish, raqamli texnologiyalar, turizm sohalari jadal rivojlanmoqda. Shahar va qishloqlarimiz, butun yurtimiz har tomonlama obod bo‘lmoqda. Yangi ish o‘rinlari tashkil etilib, aholi daromadlari va hayot darajasi oshmoqda», — dedi u.
«Yoshlarimiz xalqaro maydonlarda iste’dod va mahoratini namoyon etib, Vatanimizni dunyoga tanitmoqda. Xalq ovozi bo‘lgan mahallaning hayotimizdagi o‘rni va ta’siri kuchaymoqda. Eng muhimi, yurtimizda tinchlik va barqarorlik, millatlar va dinlararo totuvlik hukm surmoqda. O‘zbekistonimizning jahon hamjamiyatidagi obro‘-e’tibori yuksalmoqda», — deya davom ettirdi Shavkat Mirziyoyev.
«Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili», deb nom berilgan 2023 yilda «insonni qadrlash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini, qonuniy manfaatlarini ta’minlashga qaratilgan ishlarimizni yuqori bosqichga ko‘taramiz».
«Farzandlarimiz sifatli ta’lim va tarbiya olib, barkamol shaxs bo‘lishlari uchun boshlagan ishlarimizni izchil davom ettiramiz. Muhtaram faxriylarimiz, aziz ayollarimiz, shuningdek, yordamga muhtoj insonlar uchun munosib sharoit yaratish e’tiborimiz markazida bo‘ladi», — deya qayd etdi davlat rahbari.
«Ilm-fan, tibbiyot, madaniyat va san’at sohalari vakillarini, o‘qituvchi va murabbiylarni qo‘llab-quvvatlashga ustuvor ahamiyat qaratamiz. Muxtasar aytganda, jonajon Vatanimizda hech bir inson jamiyatimiz va davlatimizning mehri va e’tiboridan chetda qolmaydi. Buning uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni safarbar etamiz», — deya ishonch bildirdi Shavkat Mirziyoyev.

Президент Шавкат Мирзиёев выступил с новогодним поздравлением народу Узбекистана, которое транслировалось по телевидению.
В начале поздравления глава государства поблагодарил соотечественников «за достигнутые успехи».
«Упорным и неустанным трудом мы достигли весомых результатов на пути развития в 2022 году. Сделали важные шаги в обеспечении интересов человека, его чести и достоинства. Несмотря на глобальный кризис и сложную обстановку в мире, экономика Узбекистана продолжает расти», — отметил президент.
«Наши умелые дехкане и фермеры самоотверженным трудом вырастили богатый урожай. Ускоренными темпами развиваются промышленность, строительство, сфера цифровых технологий, туризм. Преображаются города и села, вся наша страна. Создаются новые рабочие места, растут доходы, повышается уровень жизни населения», — перечислил он.
«Наша талантливая молодёжь приумножает славу Родины на международной арене. Усиливаются роль и значение института махалли в обществе. Самое важное, в нашей стране царят мир и спокойствие, межнациональное согласие и толерантность. Повышается авторитет Узбекистана в мировом сообществе», — добавил Шавкат Мирзиёев.
В 2023 году, который был объявлен Годом заботы о человеке и качественного образования, «мы усилим работу по обеспечению прав и свобод, законных интересов граждан», — заявил президент.
«Мы создадим новые условия для того, чтобы наши дети получали качественное образование и воспитание, выросли гармонично развитыми личностями. В центре внимания будет находиться всемерная забота о наших уважаемых ветеранах, женщинах, а также всех, кто нуждается в помощи», — сказал он.
«Важным приоритетом для нас будет поддержка представителей науки и культуры, медицины, учителей и наставников. Словом, в нашей стране никто не останется без внимания и заботы общества и государства. Мы мобилизуем на это все силы и возможности», — заверил Шавкат Мирзиёев.