Bundan tashqari, ValleyRoad Capital 2023−2026 yillarda kompaniya aviaparkini rivojlantirish va mahalliy aviaqatnovlarni oshirish majburiyatini ham zimmasiga oldi. Mazkur bitim doirasida xaridor quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmasiga olgan:
• 2026 yilgacha kompaniya tomonidan 18 dona havo kemalarini sotib olish, shu jumladan 3 tasini 2023 yilning birinchi yarim yilligida sotib olish va parvozlarni yo‘lga qo‘yish;
• dastlabki bosqichda ichki reyslar sonini haftasiga 16 tagacha oshirish, keyingi 5 yil davomida 60 tagacha yetkazish;
• maxsus (qishloq va xalq xo‘jaligi) aviatsiyasining xizmat ko‘rsatadigan samolyotlari parkini bosqichma-bosqich yangilash;
• aviakompaniyani boshqarishga aviatsiya sohasida ko‘p yillik tajribaga ega malakali xorijiy va mahalliy mutaxassislarni jalb qilish;
• O‘zbekiston rezidentlari orasidan aviakompaniya xodimlarining kamida 80 foizini shakllantirishni ta’minlash;
• yo‘nalishlarda, shu jumladan O‘zbekistonning boshqa aviakompaniyalari rezidentlari xizmat ko‘rsatmaydigan yo‘nalishlarda maqbul narxlarda yangi reyslarni tashkil etish.
Kompaniyani xorijiy investor tomonidan yuqoridagi rivojlantirish shartlari bilan sotib olinishi fuqaro aviatsiyasi sohasiga xususiy sektorning kirib kelishi orqali raqobat muhitini rivojlantirishga, mahalliy aviaqatnovlarga bo‘lgan talabni yumshatishga va yo‘lovchilarga maqbul narxlarda aviatashuv xizmatlarini ko‘rsatishga o‘z hissasini qo‘shadi.
Ma’lumot uchun, Valleyroad Capital S.A. Shveysariyada 2006 yilda tashkil etilgan bo‘lib, Shveysariyada va xalqaro miqyosda yirik korxonalar va tadbirkorlarga xizmat ko‘rsatuvchi mustaqil korporativ moliyalashtirish kompaniyasi hisoblanadi. Jamoa a’zolarining bir asrdan ortiq yig‘ma tajribasiga ega bo‘lib, Valleyroad Capital S.A. turli sohalar va mamlakatlarda korporativ moliyalashtirish bo‘yicha keng va diversifikatsiyalangan tajribani taklif etadi. Xorijiy investor O‘zbekistondagi faoliyatini uning 100 foiz ta’sischiligidagi Valleyroad Capital kompaniyasi tomonidan amalga oshiradi.
Humo Air «Maxsus aviatsiya ishlari bo‘yicha aviakompaniya» DUK mulki negizida 2020 yilda tashkil etilgan. Humo Air ustav kapitaliga 43 dona An-2 havo kemasi («kukuruzniklar»), havo kema dvigatellari, parvoz simulyatorlari va boshqa mulklar o‘tkazilgan.
Spot nashrining yozishicha, yangi aviatashuvchi asosiy e’tiborni qisqa ichki yo‘nalishlarga va turizmni rivojlantirishga qaratishi kerak edi. Uning ixcham samolyotlari Uzbekistan Airways aviakompaniyasi laynerlariga arzonroq muqobil sifatida ko‘rilgandi.
Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi Humo Air buyurtmachilaridan biri bo‘ldi. Aviakompaniya 2021 yilning kuzida So‘x anklaviga ham reyslarni yo‘lga qo‘ygan. Biroq kompaniyaning asosiy daromad manbai qishloq xo‘jaligi yerlarini qayta ishlash bo‘lib qolmoqda, deb yozadi nashr.
2020 yilda kompaniyaning zarari 790 mln so‘mni tashkil etgan bo‘lsa, 2021 yilda 2,1 mlrd so‘m foyda ko‘rgan. Biroq 2022 yilning 9 oyida daromadlar o‘sishiga qaramay, korxona yana zarar ko‘rdi (105,6 mln so‘m).

Агентство по управлению государственными активами Узбекистана сообщило о продаже авиакомпании Humo Air.
100% госдоли в компании продана швейцарской инвестиционной компании ValleyRoad Capital S.A. Сумма сделки составила 27,2 млрд сумов (около $2,42 млн).
Более того, ValleyRoad Capital согласилась взять на себя ряд обязательств. В частности, до 2026 года инвестор должен приобрести 18 самолётов, в том числе три — до конца второго квартала 2023 года.
Запуск первых полётов запланировано до конца июня следующего года. Покупатель обязан организовать новые рейсы «по оптимальным ценам», в том числе на маршрутах, не обслуживаемых другими авиакомпаниями.
На начальном этапе планируется запустить 16 внутренних рейсов и увеличить их число до 60 в ближайшие пять лет.
Кроме того, инвестор должен поэтапно обновить парка воздушных судов специальной (сельскохозяйственной и народнохозяйственной) авиации, привлечь к управлению квалифицированных иностранных и местных специалистов с многолетним опытом работы в области авиации, а также обеспечить формирования не менее 80% работников авиакомпании из числа резидентов Узбекистана.
«Приобретение компании иностранным инвестором по вышеуказанным условиям будет способствовать развитию конкурентной среды за счёт входа частного сектора на рынок гражданской авиации, смягчению спроса на внутренние рейсы и оказанию услуг авиаперевозок пассажирам по доступным ценам», — говорится в сообщении АУГА.
О Humo Air
Авиакомпания Humo Air была основана в январе 2020 года на базе ГУП «Авиакомпания специальных авиационных работ». Авиапарк перевозчика состоял из 43 самолётов Ан-2 («кукурузники»), перешедших ему от ГУП.
Как сообщает Spot, новый перевозчик должен был сконцентрироваться на коротких внутренних маршрутах и развитии туризма. Его компактные воздушные суда рассматривались ими в качестве более дешёвой альтернативы лайнерам Uzbekistan Airways.
Одним из заказчиков Humo Air выступил Совет министров Каракалпакстана. Также авиакомпания запустила полёты в эксклав Сох осенью 2021 года. Впрочем, основным источником заработка для компании остаётся обработка сельхозугодий, пишет издание.
В 2020 году убытки компании составили 790 млн сумов, но в 2021 году она вышла на прибыль — 2,1 млрд сумов. Однако за первые девять месяцев 2022 года, несмотря на рост выручки, компания вновь несёт убытки (105,6 млн сумов).
Об инвесторе
По данным АУГА, Valleyroad Capital S.A. была основана в 2006 году. Компания занимается услугами корпоративного финансирования для крупных предприятий в Швейцарии и за рубежом.
Команда инвестиционной фирмы «предлагает обширный и разносторонний опыт в области корпоративных финансов» в разных странах и сферах. В Узбекистане компания представлена дочерней фирмой — ООО Valleyroad Capital.