Matbuot kotibning ma’lum qilishicha, juma kuni bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda prezident «‘Dok-1 Maks' preparatini qabul qilish oqibatida bolalar hayotdan ko‘z yumgani bilan bog‘liq vaziyatni qattiq tanqid qilgan».
Foto: Prezident matbuot xizmatiFoto: Prezident matbuot xizmati
«Samarqand va Qashqadaryodagi bolalar o‘limi sohada ishlar ahvolini, nazorat yo‘qligini ko‘rsatdi. Bugun Farmatsevtika agentligi rahbari Kariyevni ishdan oldim. Bunga yo‘l qo‘ygan mutasaddilarning hammasi qonun oldida javob beradi!», — dedi prezident.
Avvalroq Hindistonda ishlab chiqarilgan «Dok-1 Maks» siropini iste’mol qilganidan so‘ng O‘zbekistonda 20 nafarga yaqin bola vafot etgani haqida xabar berilgan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев освободил от должности директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Сардора Хикматовича Кариева, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
На проходящем в пятницу заседании президент «подверг сильной критике ситуацию со смертью детей в результате приёма препарата „Док-1 Макс“», сообщил пресс-секретарь.
«Смерть детей в Самарканде и Кашкадарье показала состояние сферы, отсутствие контроля. Сегодня я снял с должности руководителя Фармацевтического агентства Кариева. Все ответственные лица, допустившие это, ответят перед законом», — заявил президент.