O‘zbekistonda «bir jinsli shaxslar o‘rtasidagi g‘ayritabiiy munosabatlar»ni ommaviy axborot vositalarida, shuningdek, internetda, jumladan, bloggerlar tomonidan targ‘ibot qilishni taqiqlash rejalashtirilmoqda. Bu ibora Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi tomonidan ishlab chiqilgan va muhokamaga qo‘yilgan Axborot kodeksi loyihasida keltirilgan.
Kodeks axborotlashtirish, axborot olish erkinligi, jurnalistika va OAV, davlat hokimiyati organlari faoliyatining ochiqligi hamda bolalarni ularning sog‘lig‘iga zarar yetkazuvchi axborotdan himoya qilish sohalariga oid sakkizta amaldagi qonunlarni birlashtirishi kerak.
«Bir jinslilar o‘rtasidagi g‘ayritabiiy aloqalarni targ‘ib qilish» iborasi amaldagi qonunlarda mavjud emas, biroq taklif etilayotgan kodeks loyihasining ikki moddasida uchraydi:
45-modda. Internet jahon axborot tarmog‘ida axborot xavfsizligini ta’minlash (ushbu modda Axborotlashtirish to‘g‘risidagi qonunning 12−1-moddasi «Hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborotni Internet jahon axborot tarmog‘ida tarqatish»ning to‘ldirilgan shakli hisoblanadi:
«Veb-saytning va (yoki) veb-sayt sahifasining yoxud boshqa axborot resursining egasi, shu jumladan bloger hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot joylashtiriladigan Internet jahon axborot tarmog‘idagi o‘z veb-saytidan va (yoki) veb-sayt sahifasidan yoxud boshqa axborot resursidan… pornografiyani, zo‘ravonlikni va shafqatsizlik, bir jinslilar o‘rtasidagi g‘ayritabiiy aloqalarni targ‘ib qilish, shuningdek o‘z joniga qasd qilishga da’vat etish… maqsadlarida foydalanilishiga yo‘l qo‘ymasligi shart».
54-modda. Ommaviy axborot vositalari erkinligini suiiste’mol qilishga yo‘l qo‘yilmasligi (OAV to‘g‘risidagi qonuning shu nomdagi 6-moddasining to‘ldirilgan shakli):
«Ommaviy axborot vositalaridan… pornografiyani, bir jinslilar o‘rtasidagi g‘ayritabiiy aloqalarni targ‘ib etish… maqsadida foydalanilishiga yo‘l qo‘yilmaydi».
Kodeks loyihasida «bloger» tushunchasi amaldagi qonunchilikdagi kabi o‘zgartirishsiz qoldirilgan: «Internet jahon axborot tarmog‘idagi o‘z veb-saytiga va (yoki) veb-sayt sahifasiga hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan, ijtimoiy-siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa xususiyatga ega axborotni joylashtiruvchi, shu jumladan axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ushbu axborotni muhokama qilish uchun joylashtiruvchi jismoniy shaxs».

В Узбекистане планируется запретить пропаганду «противоестественных отношений между однополыми лицами» в средствах массовой информации, а также в интернете, в том числе блогерами. Эта фраза содержится в проекте Информационного кодекса, разработанного Агентством информации и массовых коммуникаций и выставленного на обсуждение.
Кодекс должен объединить восемь действующих законов, касающихся сфер информатизации, распространения и свободы информации, журналистики и СМИ, открытости госорганов и защиты детей от информации, наносящей вред их здоровью.
Фраза «противоестественные отношения между однополыми лицами», которой нет в действующем законодательстве, встречается в двух статьях предлагаемого кодекса:
Статья 45. «Обеспечение информационной безопасности во всемирной информационной сети Интернет» (это дополненная статья 12−1 закона об информатизации «Распространение общедоступной информации во всемирной информационной сети Интернет»:
«Владелец веб-сайта и (или) страницы веб-сайта либо иного информационного ресурса, в том числе блогер, обязан не допускать использование своих веб-сайта и (или) страницы веб-сайта либо иного информационного ресурса во всемирной информационной сети Интернет, на которых размещается общедоступная информация, в целях… пропаганды противоестественных отношений между однополыми лицами…».
Статья 54 «Недопустимость злоупотребления свободой средств массовой информации» (дополненная одноимённая статья 6 закона о СМИ):
«Не допускается использование средств массовой информации в целях… пропаганды противоестественных отношений между однополыми лицами».
Понятие «блогер» в кодексе предлагается оставить без изменений: «физическое лицо, размещающее на своих веб-сайте и (или) странице веб-сайта во всемирной информационной сети Интернет общедоступную информацию общественно-политического, социально-экономического и иного характера, в том числе для её обсуждения пользователями информации».