Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF)ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Munir Mamedzade «Gazeta.uz» ruknida Xalqaro nogironligi bo‘lgan insonlar kuni munosabati bilan nogironligi bo‘lganlar uchun xayriya munosabatidan voz kechishga va inson huquqlariga qaratilgan huquqiy yondashuvga o‘tish davriga chaqirmoqda.
3 dekabr — Xalqaro nogironligi bo‘lgan insonlar kuni. Bu O‘zbekiston va jahon hamjamiyati uchun juda muhim kun. Shu kuni tadbirlar tashkil etiladi, ko‘plab xayriya tadbirlari o‘tkaziladi va ijtimoiy tarmoqlar ayni kunga tegishli heshteglar bilan to‘ldiriladi.
Tadbirlar va hashtaglar — bularning barchasi — muhim. Bu muammoning ahamiyati e’tirof etilganidan dalolatdir, unga qarshi kurashishda birdamlik va uning mohiyati haqida fikr yuritish ifodasidir.
Bugun men ushbu maqolani yozayotganimda va bu yilgi «Inklyuziv rivojlanish uchun transformatsion yechimlar: qulay va adolatli dunyoni shakllantirishda innovatsiyalarning o‘rni» mavzusida mulohaza yuritar ekanman, o‘zimni jamoatchilik muhokamasida ota-ona, hamjamiyat va hamkorlar, shunchaki birdamlik ifodasi sifatida ilgari surmoqchiman.
Transformatsiyaga oid qarorlar bizdan boshqacha harakat qilishni talab qiladi va bund O‘zbekistonda ko‘plab jabhalarda paradigma o‘zgarayotganiga guvoh bo‘lamiz.
Shubhasiz, so‘nggi ikki yil ichida O‘zbekistonda nogironlik masalalrida katta yutuqlarga erishildi. Ulardan asosiysi Nogironligi bo‘lgan insonlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyani ratifikatsiya qilish edi. Bundan tashqari, 200 dan ortiq maktab inklyuziv ta’limni amaliyotga joriy qila boshladi.
Yana bir muhim bosqich — bu nogironligi bo‘lgan bolalarning oila muhitida o‘sib-ulg‘ayishiga imkon beradigan internat muassasalaridagi bolalarni bosqichma-bosqich deinstitutsionalizatsiya qilishdir.
Ushbu tashabbuslar chinakam inklyuziv jamiyat qurish yo‘lidagi barqaror va keng ko‘lamli taraqqiyotni ta’minlashi kerak.
Biz birgalikda xayriya yo‘nalishidagi yondashuvdan voz kechishimiz va uni dadillik bilan barcha nogironligi bo‘lgan insonlarning inson huquqlarini e’tibor markaziga qo‘yadigan huquqiy yondashuvga almashtirishimiz zarur.
Bu turli darajadagi va turli yo‘nalishlardagi siyosiy iroda va ko‘plab tashabbuslardan ham milliy, ham mahalliy darajada tizimli yondashuvga o‘tish imkonini beradi. Bu nogironligi bo‘lgan bolalar va kattalarning huquqlari va manfaatlarini himoya qilish va ularning ehtiyojlarini qondirish uchun moslashuvchan tizimni ta’minlaydigan yondashuv, degani.
Men ushbu ehtiyojlarning ba’zilarini bevosita bilish imkoniga ega bo‘ldim. O‘tgan o‘n ikki oy davomida Zamin xalqaro fondi bilan birgalikda bir qancha hududlarda axborot kampaniyasini yo‘lga qo‘ydik. Imkoniyati cheklangan bolalarning ota-onalari bilan uchrashdim, suhbatlashdim va bu uchrashuvlar davomida ular o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashishdi.
Ota-onalar imkoniyat va xizmatlardan foydalanishning yomonligi, stigmaning yuqori darajasi va imkoniyatlarning yetishmasligidan xavotirda. Masalan, samarqandlik nogironligi bo‘lgan qizning buvisi menga nabirasi uchun oddiy nogironlik aravachasi topib berilmaganini aytdi va u YUNICEFdan bunday hollarda murojaat qilish uchun oddiy ma’lumotnoma risolasini ishlab chiqishni so‘radi.
Urganchlik bir ona o‘g‘lining nafaqasini olish naqadar qiyin bo‘lganini, o‘g‘lini oliy ma’lumot olishida qo‘llab-quvvatlagan ota esa, uning ish va mustaqil yashash imkoniyatlarini cheklab qo‘yadigan stigmalardan xavotirda ekanini aytdi.
Ular yagona muammo emasligi aniq. Ishonchim komilki, shunga o‘xshash savollar yana turli darajalarda ko‘tariladi.
YUNICEF inklyuziv jamiyatni yaratishda mavjud qiyinchiliklarni tizimli ravishda hal qilish bo‘yicha aniq takliflarga ega.
Birinchidan, nogironligi bo‘lgan bolalar o‘z oilalari bilan qolib, hamma bilan birga o‘qishlari kerak. Ilmiy tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, agar inklyuzivlik to‘g‘ri amalga oshirilsa (Inklyuziv ta’lim — teng munosabatni ta’minlaydi), sinfdagi barcha bolalar foyda ko‘radi. O‘qituvchining diqqatini bir o‘quvchiga qaratish uni boshqalardan chalg‘itmaydi — aksincha. Har bir o‘quvchi individual yondashuvga muhtoj va o‘qituvchi bu texnikani egallashi kerak. Bundan tashqari, inklyuzivlik nogironligi bo‘lmagan bolalarning hamkorlik qilish, birgalikda ishlash, turli nuqtai nazarlarni tushunish va qadrlash, tanqidiy fikrlash va yaxshi ta’lim natijalarini namoyish etish qobiliyatini oshiradi.
Ha, tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, asosiy maktab o‘quvchilarining aksariyati nogironligi bo‘lgan tengdoshlari bilan bir xil muhitda o‘qiganlarida, imtihonlarda yaxshiroq natijalarga erishadi, testlarni yaxshi topshiradi.
Ikkinchidan, nogironligi bo‘lgan insonlar bilan yaqin hamkorlikda nogironligi bo‘lgan bolalar va kattalar hamda ularning tarbiyalanuvchilariga hayot davomida sifatli inklyuziv ijtimoiy xizmatlar va imtiyozlar taqdim etishning milliy tizimini ishlab chiqish zarur.
Uchinchidan, nogironlikning ijtimoiy modeli asosida mahalla darajasida 0 yoshdan 3 yoshgacha bo‘lgan bolalarni kompleks erta aniqlash va barvaqt tibbiy yordam ko‘rsatishning kompleks tizimini joriy etish zarur.
Nihoyat, stigma va diskriminatsiyaga olib keladigan munosabatlarni o‘zgartirish kerak. Jamiyat a’zolari sifatida biz nogironlik haqidagi tasavvurimizni tahlil qilishimiz va uni o‘zgartirishimiz kerak, chunki idrok ko‘pincha eng katta to‘siqdir.
O‘ylaymizki, bugun biz ushbu kunni nishonlar ekanmiz, bizga imkoniyati cheklangan bolalar hayotini yaxshi tomonga o‘zgartira oladigan amaliy yechimlar kerak bo‘ladi.

Глава представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Мунир Мамедзаде в своей колонке для «Газеты.uz» по случаю Международного дня людей с инвалидностью призывает к отказу от благотворительного подхода к людям с инвалидностью и переходу к правовому подходу, в котором в центре внимания находятся права человека.
3 декабря — Международный день людей с инвалидностью. Это очень важный день для Узбекистана и мирового сообщества. В этот день будет организовано множество мероприятий, проведено много благотворительных акций, а социальные сети будут наводнены соответствующими хэштегами.
Всё это — мероприятия и хэштеги — важно. Это доказательство признания важности проблемы, выражение солидарности противостать этой проблеме и размышления о её сути.
Сегодня, когда я пишу эту статью и размышляю над темой этого года «Преобразующие решения для инклюзивного развития: роль инноваций в стимулировании создания доступного и справедливого мира», я хочу бросить вызов себе как родителю, сообществам и партнёрам, чтобы начать двигаться от простого выражения солидарности к коллективному обсуждению.
Решения, направленные на преобразование, требуют, чтобы мы действовали по-другому, и здесь, в Узбекистане, мы являемся свидетелями смены парадигмы на многих фронтах.
Без сомнения, за последние два года в Узбекистане были достигнуты огромные успехи в области инвалидности. Главным из них была ратификация Конвенции о правах людей с инвалидностью. Кроме того, более 200 школ начали внедрять инклюзивное образование в практику.
Ещё одной важной вехой является постепенная деинституционализация детей в интернатных учреждениях, которая позволит детям с инвалидностью расти и развиваться в семейном окружении.
Эти инициативы должны обеспечить устойчивый и широкомасштабный прогресс в построении действительно инклюзивного общества.
Крайне важно, чтобы мы коллективно отказались от благотворительного подхода и смело заменили его правовым подходом, в котором права человека для всех людей с инвалидностью находятся в центре внимания. Это позволит перейти от политической воли и множества инициатив на разных уровнях и по разным направлениям к системному подходу как на национальном, так и местном уровнях. Подходу, который обеспечит гибкую систему защиты прав и интересов детей и взрослых с инвалидностью и адресует их потребности.
У меня была возможность узнать некоторые из этих потребностей напрямую. За последние двенадцать месяцев совместно с международным фондом Zamin мы запустили информационную кампанию в нескольких регионах. Я встречался и беседовал с родителями детей с инвалидностью, и во время этих встреч они делились своим опытом.
Родители были обеспокоены недостаточным доступом к услугам, высоким уровнем стигматизации и недостатком возможностей. Например, бабушка девочки с инвалидностью в Самарканде рассказала мне о том, что поиск простой инвалидной коляски для её внучки не увенчался успехом, и она попросила ЮНИСЕФ разработать простую справочную брошюру, куда можно обращаться в таких случаях.
Мама в Ургенче рассказала мне, как тяжело было получить пособие для её сына, а отец, который поддерживал своего сына в получении высшего образования, беспокоился о стигме, которая может ограничить возможности для его трудоустройства и самостоятельной жизни.
Они были не единственными. Я уверен, похожие вопросы поднимаются на разных уровнях.
У ЮНИСЕФ есть конкретные предложения, как системно решать существующие сложности в создании инклюзивного общества.
Во-первых, дети с инвалидностью должны оставаться с семьёй и учиться вместе со всеми. Научные исследования показывают, что в случаях, когда инклюзия организована правильно, от этого выигрывают все дети в классе. Сосредоточение внимания учителя на одном ученике не отвлекает его от других — как раз наоборот. Каждый ученик нуждается в индивидуальном подходе, и учитель должен владеть этой методикой. Кроме того, инклюзия повышает способность детей без инвалидности сотрудничать, работать вместе, понимать и ценить разные точки зрения, критически мыслить и показывать хорошие результаты обучения.
Да, исследования показывают, что большинство учащихся общеобразовательных школ показывают лучшие результаты обучения, и лучше сдают экзамены, когда они учатся в той же среде, что и их сверстники с инвалидностью.
Во-вторых, национальная система оказания качественных инклюзивных социальных услуг и предоставления пособий для детей и взрослых с инвалидностью и их опекунов на протяжении всей жизни должна быть разработана в тесном сотрудничестве с людьми с инвалидностью.
В-третьих, должна быть внедрена комплексная система раннего выявления и ранней комплексной помощи для детей в возрасте от 0 до 3 лет на уровне сообщества (махалли) на основе социальной модели инвалидности.
Наконец, следует изменить отношение, которое ведёт к стигме и дискриминации. Как члены общества мы должны проанализировать наше собственное восприятие инвалидности и изменить его, поскольку именно восприятие часто является самым большим барьером.
Мы считаем, что именно сегодня, когда мы отмечаем этот день, нам нужны практические решения, которые смогут изменить жизни детей с инвалидностью к лучшему.