O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi haftaning har payshanba kuni (Jinoyatchilikning oldini olish va profilaktika kuniga bag‘ishlab) Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida matbuot anjumani o‘tkazadi. Bu haqda dushanba kuni vazirlik matbuot kotibi Shohruh G‘iyosov ma’lum qildi.
«Ichki ishlar organlari faoliyatida ochiqlikni yanada takomillashtirish, tizimda amalga oshirilayotgan islohotlar, mavjud muammolar va ularning yechimini muhokama qilish hamda jamoatchilik va OAV bilan ochiq muloqotni tashkil etish maqsadida matbuot anjumanlarini o‘tkazish rejalashtirilmoqda», — deya tushuntirdi u.
Matbuot anjumanlarining rejasi bilan IIVning rasmiy veb-saytida tanishish mumkin. Shuningdek, vazirlik tadbirdan uch kun oldin barcha rasmiy resurslarda bo‘lajak matbuot anjumanining mavzusi va aniq vaqti ko‘rsatilgan e’lonlar berilishini qayd etdi.
«Biz har doim ochiq va konstruktiv muloqotga tayyormiz», — dedi Shohrux G‘iyosov.
22 noyabr kuni publitsist va bloger Shokir Sharipov O‘zbekiston ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov iste’fosini talab qilib, poytaxtda bir kishilik piket uyushtirdi. U «Gazeta.uz»ga bergan intervyusida bunga «ichimdagi isyon majbur qildi», deya ta’kidladi.

МВД Узбекистана будет каждый четверг проводить пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций. Об этом в понедельник сообщил пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов. Четверг в Узбекистане объявлен днём профилактики и предупреждения преступности.
«В целях обеспечения ещё большей прозрачности деятельности органов внутренних дел с учётом мнения общественности, для обсуждения проводимых реформ, существующих проблем и путей их решения, а также организации открытого диалога с общественностью и СМИ», — пояснил он.
План пресс-конференций опубликован на вебсайте МВД. Министерство обещает за три дня до мероприятий напоминать о них с указанием темы и точного времени.
«Мы всегда готовы к открытому и конструктивному диалогу», — заявил Шохрух Гиясов.
22 ноября публицист, блогер и активист Шокир Шарипов устроил в Ташкенте пикет с требованием отставки главы МВД Пулата Бобожонова. В интервью «Газете.uz» он сказал, что пошёл на это из-за «внутреннего бунта». МВД так и не предприняло серьёзных реформ, в зданиях ОВД продолжают умирать люди, отметил он. Активист также подверг критике закрытость МВД.