«O‘zbekkosmos» kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi kosmik suratlarni tahlil qilish orqali iqtisodiyot sohalaridagi qonunbuzarlik holatlarini aniqlaydi. Bu vazifa 23 noyabr kuni prezident Shavkat Mirziyoyevning qarori bilan agentlikka yuklandi.
Shu kuni prezident kosmik faoliyatni rivojlantirishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlar taqdimoti bilan tanishdi. Keltirilishicha, bu tarmoq rivoji qishloq va suv xo‘jaligi, yer munosabatlari, ekologiya, geologiya kabi ko‘plab sohalarda qo‘l keladi.
«Masalan, ekinlarning turi va maydoni, yerlarning o‘zboshimchalik bilan egallab olinishi, noqonuniy chiqindi joylari paydo bo‘lishini aniqlash darajasi 95 foizgacha yetadi. Suv inshootlari, yer qa’ri va foydali qazilmalar muhofazasi ham yanada kuchayadi», — deyiladi xabarda.
Prezident bu takliflarni ma’qullab, tegishli hujjatlarni qabul qilishga ko‘rsatma berdi.
Qarorga muvofiq, davlat kosmik monitoring tizimi orqali yer osti boyliklarini qazib olish, suv resurslarini muhofaza etish, o‘rmon fondi yerlaridan foydalanish, maishiy chiqindilarni yig‘ish va realizatsiya qilish yo‘nalishlarida (davlat yer va kadastr nazorati sohasidagi huquqbuzarliklar bundan mustasno) aniqlangan huquqbuzarliklar uchun undiriladigan ma’muriy jarimalarning 10 foizi «O‘zbekkosmos» agentligining Kosmik tarmoqni rivojlantirish jamg‘armasiga beriladi.
Shuningdek, agentlik kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish va tijoriy kosmik faoliyatni rivojlantirish uchun Global sun’iy yo‘ldoshli navigatsiya (GNSS) tizimlari operatorlari bilan hamkorlik qiladi. Xalqaro astronavtika federatsiyasiga (IAF) a’zo bo‘ladi.
Qolaversa, xalqaro moliya institutlari, donor tashkilotlar, kompaniyalar va banklar bilan kosmik sohaga xorijiy sarmoya va ilg‘or texnologiyalarni jalb etish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantiradi.
Favqulodda vaziyatlar yuzaga kelganda sun’iy yo‘ldosh apparatlari orqali yerni masofadan zondlash ma’lumotlarini tezkor qabul qilish maqsadida xorijiy sun’iy yo‘ldosh operatorlari bilan kelishuv, memorandum, bitim va shartnomalar tuzadi.

Агентство космических исследований и технологий «Узбеккосмос» в рамках реализации государственного космического мониторинга займётся выявлением правонарушений в отраслях экономики путём обработки и анализа космических снимков. Эта задача возложена на агентство постановлением президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 23 ноября.
В этот же день глава государства ознакомился с презентацией о развитии в стране космической деятельности. На ней говорилось, что новые меры помогут в развитии многих сфер, включая сельское и водное хозяйство, земельные отношения, экологию и геологию.
Ожидается, что уровень точности анализа видов и площади посевов, самовольного занятия земель, несанкционированной организации свалок достигнет 95%. Кроме того, усилится охрана гидросооружений, недр и полезных ископаемых, было заявлено на презентации.
Согласно постановлению, 10% административных штрафов, взыскиваемых за выявленные правонарушения в сферах добычи полезных ископаемых, охраны водных ресурсов, пользования землями лесного фонда, сбора и реализации бытовых отходов (за исключением правонарушений в сфере государственного земельного и кадастрового контроля), будут направляться в Фонд развития космической отрасли «Узбеккосмоса».
С момента создания агентства в августе 2019 года была сформирована нормативно-правовая база и создана необходимая инфраструктура, но темпы его работы «не соответствуют масштабу и тенденциям развития мировой космической экономики», отмечалось на презентации.
Постановлением «Узбеккосмосу» поручено установить взаимосвязи с операторами глобальных спутниковых навигационных систем (GNSS), вступить в Международную астронавтическую федерацию (IAF), а также заключить соглашения с зарубежными операторами спутниковой связи для оперативного получения данных дистанционного зондирования Земли через спутниковые аппараты в случае возникновения чрезвычайных ситуаций.