Xerson, Rossiya armiyasi qo‘shinlarining asosiy guruhi chekinganidan so‘ng, Ukraina nazorati ostiga qaytmoqda, Ukraina Qurolli kuchlari bo‘linmalari shaharga kirishdi, deb xabar qildi mamlakat Mudofaa vazirligi.
Vazirlik shaharda qolgan rus harbiylariga taslim bo‘lishni talab qilib murojaat e’lon qildi.
“Komandirlaringiz sizni fuqarolik kiyimiga o‘tishga va Xersondan o‘zingiz qochishga harakat qilishga undaydi. Shubhasiz, siz buni qila olmaysiz”, — deyiladi Ukraina Mudofaa vazirligi bayonotida.
Vazirlik chekinish yo‘llari Ukraina armiyasi nazorati ostida ekanligi haqida ogohlantirdi. “Sizda o‘limdan qochishning yagona imkoniyati bor — darhol taslim bo‘lish”, — deya ta’kidladi Mudofaa vazirligi.
Ayni vaqtda Rossiya Mudofaa vazirligi Dneprning chap qirg‘og‘iga 30 mingdan ortiq rossiyalik harbiy xizmatchi va 5 mingga yaqin qurol va harbiy texnika olib chiqib ketilganini ma’lum qildi.

Херсон после отступления основной группировки войск армии РФ возвращается под контроль Украины, в город заходят части Вооруженных сил Украины, сообщило Министерство обороны страны.
Ведомство опубликовало обращение к российским военным, оставшимся в городе, с требованием сдаться.
«Ваши командиры призывают вас переодеваться в гражданскую одежду и пытаться самостоятельно бежать из Херсона. Очевидно, это вам не удастся», — говорится в обращении Минобороны Украины.
В ведомстве предупредили, что пути отступления находятся под огневым контролем украинской армии. «У вас есть единственный шанс избежать гибели — немедленно сдаться в плен», — подчеркнули в Минобороны.
Тем временем, Министерство обороны России сообщило, что всего на левый берег Днепра выведено свыше 30 тысяч российских военнослужащих и около 5000 единиц вооружения и военной техники.
В украинских Telegram-каналах публикуются фото и видео жителей Херсонской области, встречающих военных ВСУ с украинскими флагами.