Seshanba kuni tunda Germaniya tashqi ishlar vaziri Annalena Berbok boshchiligidagi delegatsiya tashrif bilan Toshkentga keldi. Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Aeroportda delegatsiyani O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Vladimir Norov kutib oldi.
Annalena Berbok tashrifi chog‘ida Tashqi ishlar vazirligi va boshqa idoralarda muzokaralar o‘tkazadi. Shuningdek, u prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ham qabul qilinadi.
Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovning bir kun avval xabar berishicha, muzokaralarda ikki mamlakat hamkorligi istiqbollari, savdo-iqtisodiy sheriklik masalalari va mintaqadagi vaziyat muhokama qilinadi.
Germaniya delegatsiyasi Toshkent va Samarqand viloyatlaridagi yirik korxonalarga ham tashrif buyuradi.
Tashrif arafasida Germaniya tashqi ishlar vaziri Qozog‘iston (Toshkentga kelishidan oldin tashrif buyurgan) va O‘zbekistonga tashrifidan asosiy maqsad — Rossiyaning Ukrainaga qarshi urushi va boshqa global inqirozlar keltirib chiqargan inqiroz sharoitida ushbu davlatlarning Yevropadan kutayotgan «umid va kutilmalariga quloq solish» ekanini ma’lum qildi.
Uning ta’kidlashicha, ikki davlat bilan diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan yilda Germaniya ham madaniyat va iqtisodiyot, ham shaxsiy aloqalar nuqtai nazaridan ishonchli hamkor bo‘lib qolayotganidan dalolatdir.
«Germaniya va Yevropa adolatli hamda ochiq imkoniyatlarni taklif qiladi, ular yangi qaramliklarni yaratish yoki moliyaviy vositalardan foydalanishni nazarda tutmaydi», — dedi vazir.
Annalena Burbok fuqarolik jamiyati vakillari bilan ham uchrashishni rejalashtirgan. «Iqtisodiy rivojlanish va inson huquqlari bir tanganing ikki tomoni. Chunki kuchli qoidalar kompaniyalar uchun eng yaxshi sarmoyaviy himoyani ta’minlaydi hamda uzoq muddatli farovonlik va xavfsizlik faqatgina odamlarning huquqlari kafolatlangan taqdirdagina mumkin», — dedi u.

Рано утром во вторник в Ташкент с визитом прибыла делегация Германии во главе с министром иностранных дел Анналеной Бербок. Об этом сообщила пресс-служба МИД Узбекистана.
В аэропорту делегацию встретил министр иностранных дел Узбекистана Владимир Норов.
В ходе визита Анналена Бербок проведёт переговоры в МИДе и других ведомствах. Её также примет президент Шавкат Мирзиёев.
Как сообщил накануне пресс-секретарь президента Шерзод Асадов, на переговорах будут затронуты перспективы сотрудничества двух стран, вопросы торгово-экономического партнёрства и ситуация в регионе.
Немецкая делегация также посетит крупные предприятия Ташкентской и Самаркандской областей.
В преддверии визита глава МИД Германии заявила, что главной целью её визита в Казахстан (который она посетила до прибытия в Ташкент) и Узбекистан — «выслушать надежды и ожидания», которые эти страны возлагают на Европу в условиях кризиса, вызванного войной России против Украины и других мировых кризисов.
Она отметила, что визит в год 30-летия установления дипломатических отношений с двумя странами является сигналом того, что Германия остаётся надёжным партнёром как в плане культуры и экономики, так и в плане личных связей.
«Германия и Европа предлагают честные и открытые возможности, которые не подразумевают создание новых зависимостей или использования финансовых рычагов», — подчеркнула министр.
Анналена Бербок также планирует встретиться с представителями гражданского общества. «Экономическое развитие и права человека — две стороны одной монеты. Потому что надёжные правила обеспечивают лучшую защиту инвестиций для компаний и длительное процветание и безопасность возможны только если права людей гарантированы», — заявила она.