Butunjahon Expo ko‘rgazmalari — insoniyat duch keladigan asosiy muammolarga yechim topishga bag‘ishlangan tadbirlardir. Ko‘rgazmalarda ishtirok etuvchi davlatlar, shuningdek, mezbon davlat global muammolarni hal qilish bo‘yicha o‘z qarashlarini taklif qiladi.
sentabr oyida Butunjahon ko‘rgazma byurosi Expo 2030 ko‘rgazmasiga mezbonlik qilish uchun o‘z nomzodini taqdim etgan to‘rtta davlat nomini e’lon qildi. Qoidalarga ko‘ra, ular tadbir sanalari va uning asosiy mavzusini ham taklif qilishdi.
- Janubiy Koreya Pusan shahrini «Yorqin kelajakni ko‘zlagan holda dunyomizni o‘zgartirish» mavzusidagi ko‘rgazma o‘tkaziladigan joy sifatida tavsiya qilmoqda.
- Italiya Rimda tadbir tashkil qilishni taklif qilmoqda. Tadbirning mavzusi «Insonlar va hududlar: tiklanish. Inklyuziya. Innovatsiyalar».
- Ukraina Odessani Expo’ga nomzod sifatida ko‘rsatdi. Mavzu: «Uyg‘onish davri. Texnologiya. Kelajak».
- Saudiya Arabistoni poytaxt Ar-Riyodda markaziy mavzuda «O‘zgarishlar davri: ertangi kunga ishonch uchun birgalikda» ko‘rgazmasini o‘tkazishni taklif qilmoqda.
Mezbon davlat 2023 yilning noyabr oyidan boshlab ishtirokchi-davlatlarning yashirin ovoz berish yo‘li bilan tanlanadi. G‘olib o‘sha oyning o‘zida e’lon qilinadi.
Hozir mamlakatlar o‘z nomzodlarini faol ravishda ilgari surmoqda. Rimning Expo 2030 mezbonligiga nomzodini ilgari surish bo‘yicha maxsus elchi, professor Romeo Orlandi «Gazeta.uz» ga Italiya tomonidan taklif etilayotgan mavzu nimani nazarda tutayotgani, barqaror shahar nima va nega davlatlar bunday shaharlarni qurish zarurligini so‘zlab berdi.
— 14 sentabr kuni Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetining «Toshkent — barqaror shahar» deb nomlangan seminarida ishtirok etdingiz. Aytingchi, barqaror shahar nima?
— Barqaror shahar — bu tushuncha, bu sayyoramizda uni qutqara oladigan tarzda yashash zarurati. Buning uchun shahar aholisi o‘z atrof-muhitini hurmat qilishi kerak. Biz barqarorlik tanlovdan ko‘ra ko‘proq zarurat ekanligiga ishonamiz.
Men bu yerga Rimning Expo 2030 ko‘rgazmasiga nomzodini O‘zbekiston hukumatiga targ‘ib qilish uchun keldim. Bu Rimdagi ko‘rgazmaning tavsiya etilgan mavzusida biz foydalanadigan shiorlardan biri bo‘lgan barqaror shahar.
Biz Rim kabi yirik shaharlarda ham atrof-muhitni asrash, resurslardan oqilona foydalanish zarurati borligini aniqladik, chunki ular chegaralangan. Katta shaharlar ham kelajak avlodlar hayoti haqida o‘ylashga majbur. Shunday ekan, avlodlarimiz qanday yashaydi, degan savolga javob berishimiz, o‘zimizdan keyin yashash uchun qulay muhit qoldirishimiz kerak.
Megapolislar «yashil iqtisodiyot» deb ataladigan narsa oddiy iqtisodiy faoliyat uchun yuk emas, balki muvaffaqiyat va foyda uchun tramplin ekanligiga ishonch hosil qilishi kerak. Aks holda, bizning dunyomiz va sayyoramiz qulaydi. Biz bunga yo‘l qo‘ymasligimiz kerak.
— Sizningcha, Toshkent barqaror shaharmi?
— Bilishimcha, ha. Men bu yerda 20 yildan ortiq vaqt oldin bo‘lgan edim. Hayratlanarli farq. Trafik yanada qizg‘inlashgan, ammo bu ham samarali tarzda. Ko‘rayapmanki, bu yaxshi yoritilgan, obod shahar. Bu yerga kelganimga bir necha kun bo‘lgan bo‘lsada, atrof-muhitni sog‘lom va musaffo saqlashga hokimlik va fuqarolarning e’tibori sezilarli darajada oshganiga guvoh bo‘ldim.
— Ammo 20 yil oldin bizda tramvay bor edi.
— Balki tramvay tugatilganida Toshkentning ehtiyojlari boshqacha bo‘lgandir. Ammo ishonchim komilki, yaqin kelajakda tramvay shahringiz ko‘chalariga qaytadi, chunki u atrof-muhitni ifloslantirmaydi, elektr energiyasi qazilma energiya manbalaridan ancha arzon, ko‘mir va neftdan farqli o‘laroq, uni turli manbalardan ishlab chiqarish mumkin. Men tashrif buyurgan ko‘plab shaharlarda, jumladan, men yashayotgan Rimda tramvay uyg‘onish davrini boshdan kechirmoqda.
— Shaharlar barqaror bo‘lishi uchun nima qilishlari kerak?
— Jamoat transportini rivojlantirish, undan foydalanish shaxsiy transportdan foydalanishdan ustun bo‘lsin. Avtomobillar uchun, masalan, elektromobillar uchun muqobil yoqilg‘i manbalaridan foydalaning. Ular arzon va xavfsiz. Albatta, buning uchun shaharda zaryadlash stansiyalari tarmog‘ini qurish kerak bo‘ladi.
Shaharlarda qilish kerak bo‘lgan keyingi narsa qishloq xo‘jaligini shaharlarga integratsiya qilish va zavodlarni shaharlardan tashqariga ko‘chirishdir. Rim Yevropadagi eng yirik munitsipalitetlardan biri va qishloq xo‘jaligi rivojlangan eng yirik munitsipalitetdir. Rim nafaqat bog‘lar, balki ekinlar tufayli ham yashil rangga kirgan.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi besh yil ichida shahar aholisi birinchi marta qishloq aholisidan ko‘p. Ko‘proq odamlar shaharlarda yashaydi. Bu tirbandlik, avtoturargohlar va kommunal xizmatlardan foydalanish muammolariga olib keladi. Munitsipalitetlar aholi ehtiyojlari, iqtisodiyot va ifloslanmagan atrof-muhitni saqlash o‘rtasidagi to‘g‘ri muvozanatga intilishi kerak, deb hisoblayman.
— Siz elektromobillarga o‘tishni taklif qilasiz. Ammo akkumulyatorlarni qayta ishlash haqida nima deysiz?
— Men olim emasman, lekin yechimi borligiga aminman.
— Bugungi kunda barqaror rivojlanish shaharlar uchun juda qimmat yechimdek tuyulishi mumkin. Ushbu konsepsiyaning iqtisodiy samarasi darhol sezilmasligi mumkin. Yo‘llarni kengaytirish va ko‘plab avtotransportlar sotish bu bir lahzalik foyda ekanligi aniq. Lekin jamoat transporti rivoji, jamoat joylarini obodonlashtirish samarasi hammaga ham yaqqol ko‘rinmaydi. Agar biz barqaror rivojlanishga bugun sarmoya kiritsak, undan qachon va qancha daromad olishimiz mumkin?
— Barqaror rivojlanish siyosati samarasini 10 yildan keyin to‘liq his qilish mumkin. Bugun tabiatni asrab-avaylash, tabiiy resurslarni tejash uchun barqaror rivojlanishga o‘tish zarurligi mutlaqo ayon bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, buni tezda amalga oshira olmasligimiz aniq. Shu sababli, transport nuqtai nazaridan, ikkita haqiqatni — shaxsiy va jamoat transportidan foydalanishda murosa topish kerak. Jamoat transportini rivojlantirish, unga yo‘lovchilarni ko‘proq jalb qilish va asta-sekin shaxsiy transportni jamoat transportiga almashtirish maqsadi sari harakat qilish kerak.
— Barqaror rivojlanishning afzalliklari nimada?
— Birinchidan, yonilg‘i uchun ortiqcha sarf-xarajatlar bo‘lmaydi. Atmosfera ifloslanishidan kelib chiqadigan kasalliklar soni kamayadi. Hayot sifati yaxshilanadi, buni, ehtimol, pul bilan baholab bo‘lmaydi.
Agar unga ovoz berilsa, men sizga Rimda Expo 2030 ko‘rgazmasini o‘tkazishning barqarorlik foydasiga misol keltira olaman.
Biz pavilonlardan birini Rim yaqinida, universitet kampusi va antik davrlardan qolgan arxeologik joylar yaqinida qurishni rejalashtirganmiz. Biz Rimning yangi qismini — innovatsion va barqaror — bilim markazi va antik markaz o‘rtasida qurish g‘oyasidan ilhomlandik.
Taqdimotdan skrinshot «Insonlar va hududlar. Expo 2030 Rim.
Unga avtomobil, metro va boshqa jamoat transporti, shuningdek, velosipedda borish mumkin bo‘ladi. Velosiped yo‘lining masofasi 12 km bo‘lib, Qadimgi Rimning ko‘plab obyektlari, jumladan, akveduklari saqlanib qolgan ko‘chadan o‘tadi.
Rimda bo‘lib o‘tadigan Expo 2030 ko‘rgazmasining sub-mavzularidan biri sifatida qo‘shilish taklif qilinganligi sababli, biz «Insonlar va hududlar» asosiy mavzusi doirasida ishtirokchi mamlakatlarning har qanday nuqtai nazarini qabul qilishga tayyormiz. Biz barqaror shahar rivojlanishi bo‘yicha doimiy muhokama va fikr almashish uchun platformani taklif qilamiz. Biz mamlakatlarga ko‘rgazmada o‘zlarini taqdim etadigan loyihalarni ishlab chiqishda, barqaror rivojlanish bo‘yicha qarashlarini rivojlantirishda yordam berishga tayyormiz.
Masalan, O‘zbekiston o‘z mamlakatining go‘zalligini ko‘rsatmoqchi bo‘lsa, biz mamlakat taklif qilayotgan barqaror rivojlanish yechimlarini muhokama qilib, loyihani amalga oshirishni o‘z zimmamizga olishimiz — pavilon qurilishiga yordam berishimiz mumkin.
— Dubay Expo 2020 ko‘rgazmasini o‘tkazish uchun butun bir shahar qurdi. Ehtimol, Rim ham Expo 2030 uchun katta maydon ajratadi. Keyin bu hududlarga nima bo‘ladi? Zero, barqaror rivojlanish qurilishi uchun katta mablag‘ sarflangan maydonlardan foydalanishni nazarda tutadi.
— Rim nomzodi g‘alaba qozongan taqdirda yangi shahar qurishni rejalashtirayotganimiz yo‘q. Biz faqat mavjud shahar hududini biroz kengaytirmoqchimiz. Albatta, biz ushbu obyektlardan keyinchalik foydalanishimiz haqida o‘yladik. Biz butun tuzilmani qurilganicha qoldirishni rejalashtirmoqdamiz. Biz hech narsani buzmoqchi emasmiz.
Ko‘rgazma yakunida mamlakatlar o‘z brendini ilgari surish zarur deb hisoblasa, ushbu sohalardan foydalanishda davom etishlari mumkin bo‘ladi. Ular pavilonni sotib olishlari yoki ijaraga olishlari mumkin bo‘ladi. Yoki Rim munitsipaliteti kutubxonalar, idoralar, o‘quv va tibbiyot markazlarini joylashtirish uchun ushbu hududlardan foydalanish huquqini oladi.
— Toshkent Rimga musobaqada g‘alaba qozonishiga qanday yordam berishi mumkin?
— Hozirda O‘zbekiston hukumati e’tiborini Rimga ovoz berishga qaratish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda. Fuqarolar va korxonalarning pozitsiyasi ham yakuniy qarorga ta’sir qilishi mumkin.
Rimdagi ko‘rgazmada Toshkentning o‘z ko‘rgazmasini tashkillashtirishi qanchalik foydali bo‘lishi mumkin?
— Rimda 160 ta davlat vakillari qatnashadi. O‘zbekiston ularga o‘z boyligini, madaniy va tarixiy merosini ko‘rsatishi, shuningdek, iqtisodiyotning turli tarmoqlari, masalan, to‘qimachilik va avtomobilsozlikdagi salohiyati haqida ma’lumotlarni ochib berishi mumkin bo‘ladi.
Rim O‘zbekistonni yangi hamkor va sifatli tovarlar uchun yangi bozor sifatida qabul qilardi. O‘zbekiston esa Italiyani ilg‘or texnologiyalar sanoatiga ega hamkor sifatida qabul qilardi. Biz yuqori texnologiyali asbob-uskunalar, shuningdek, madaniy meros qiymatini oshirish, madaniy meros yordamida iqtisodiyotni o‘stirish, madaniy merosni tiklash va rekonstruksiya qilish bo‘yicha tajriba almashish, to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish, moda dizayni, mato ishlab chiqarishda yangi texnologiyalar kabi iqtisodiyot tarmoqlarida bilimlarni taklif qilishimiz mumkin.
Bizga ma’lumki, o‘zbek paxtasi dunyodagi eng yaxshi paxta hisoblanadi. Shuningdek, O‘zbekistonning ikat, xon-atlas va so‘zana kashta kabi milliy matolaridan Italiyada mashhur bo‘lgan zamonaviy liboslar dizaynida foydalanish mumkin bo‘ladi. O‘zbekiston uchun bu ham dunyoda tan olinishini oshirish yo‘lidir.
— Milanda Expo 2015 bo‘lib o‘tdi. Ushbu ko‘rgazmaning natijalari Italiyani yana ariza berishga undadimi?
— Milandagi Expo 2015 ham tashkilotchilar, ham ishtirokchilar uchun katta muvaffaqiyat bo‘ldi. Shunday ekan, biz yangi g‘oyalar va tushunchalarni joriy etish orqali bu muvaffaqiyatni oshirmoqchimiz. Ishonchimiz komilki, Butunjahon Expo ko‘rgazmasi iqtisodiy o‘sishga turtki berishi mumkin.
Oxirgi so‘rovlarga ko‘ra, italiyaliklarning katta qismi Rimda Expo 2030 ko‘rgazmasini o‘tkazishni qo‘llab-quvvatlaydi. Bu butun mamlakat uchun katta bozor. Fuqarolar bu rejalar haqida qayg‘urishmaydi, aksincha, optimistik qarashadi, chunki Butunjahon ko‘rgazma biz hozir kurashayotgan turli inqirozlardan keyin iqtisodiyot va xalqaro munosabatlarni tiklash uchun vosita bo‘lishi mumkin.
Expo 2030 ko‘rgazmasiga 160 ta mamlakatdan 30 million kishi tashrif buyuradi. Sayyohlardan tashqari biznes va hukumat vakillari, talabalar, ziyolilar va fikr yetakchilari keladi. Ular turli mamlakatlar o‘rtasidagi savdo va sarmoyalarning o‘sishiga turtki berishi, umuman olganda, do‘stlik va xalqaro hamkorlikni mustahkamlashi mumkin.

Всемирные выставки Expo — это мероприятия, посвященные поиску решений фундаментальных проблем, стоящих перед человечеством. Страны-участницы выставок, а также страна-организатор предлагают своё видение по решению глобальных вопросов.
В сентябре Бюро всемирных выставок назвало четыре страны, которые выдвинули свои кандидатуры на проведение Expo 2030. Согласно правилам, они также предложили даты проведения мероприятия и его основную тему.
Южная Корея рекомендует в качестве площадки город Пусан с выставкой на тему «Трансформируем наш мир, ориентируясь на лучшее будущее».
Италия предлагает организовать мероприятие в Риме. Тема события — «Люди и территории: Восстановление. Инклюзия. Инновации».
Украина выдвинула для проведения Expo кандидатуру Одессы. Тема — «Ренессанс. Технологии. Будущее».
Саудовская Аравия предлагает провести выставку в столице Эр-Рияде с центральной темой «Эра перемен: Вместе к уверенности в завтрашнем дне».
Принимающая страна будет выбрана посредством тайного голосования государств-участников, которое начнётся в ноябре 2023 года. Победителя огласят в том же месяце.
Сейчас страны активно промоутируют своих претендентов. Специальный посол по продвижению кандидатуры Рима на проведение Expo 2030, профессор Ромео Орланди рассказал «Газете.uz», что подразумевает тема, предложенная Италией, что такое устойчивый город и почему странам необходимо строить такие города.
— 14 сентября вы приняли участие в семинаре Туринского политехнического университета в Ташкенте, который назывался «Ташкент — устойчивый город». Скажите, пожалуйста, что такое устойчивый город?
— Устойчивый город — это концепция, это необходимость жить на нашей планете таким образом, чтобы спасти её. Для этого население урбанизированных территорий должно с уважением относиться к окружающей их среде. Мы считаем, что устойчивое развитие — это, скорее, необходимость, нежели выбор.
Я здесь, чтобы продвигать кандидатуру Рима на Expo 2030 правительству Узбекистана. Именно устойчивый город является одним из лозунгов, который мы используем в предлагаемой теме выставки в Риме.
Мы обнаружили, что у таких больших городов, как Рим, есть одинаковая потребность в сохранении окружающей среды, рациональном использовании ресурсов, ведь они не безграничны. Большие города также вынуждены размышлять о жизни будущих поколений не как о чем-то абстрактном и риторическом. Поэтому нам необходимо ответить на вопрос о том, как будут жить наши потомки, и оставить после себя среду, пригодную для жизни.
Мегаполисам необходимо убедиться в том, что так называемая «зелёная экономика» — это не бремя для нормальной экономической деятельности, а трамплин для успеха и получения прибыли. Иначе наши мир и планета рухнут. Мы не можем себе этого позволить.
— Как вы думаете, Ташкент — устойчивый город?
— Насколько я знаю, да. Я был здесь более 20 лет назад. Разница поразительна. Трафик стал интенсивнее, но он и более эффективный. Я вижу, что это отлично освещённый, процветающий город. Хотя я пробыл здесь лишь несколько дней, мне заметно, что внимание муниципалитета и горожан к поддержанию окружающей среды в благополучном и чистом состоянии значительно возросло.
— Но 20 лет назад у нас был трамвай.
— Может быть, когда трамвай ликвидировали, потребность Ташкента была другой. Но я уверен, что в ближайшем будущем трамвай вернется на улицы вашего города, потому что он не загрязняет окружающую среду, электричество намного дешевле ископаемых источников энергии и генерировать его можно из разных источников, нежели добывать уголь и нефть. Во многих городах, которые я посетил, включая Рим, где я живу, трамвай переживает второе рождение.
— Что города должны делать, чтобы быть устойчивыми?
— Развивать общественный транспорт, чтобы его использование превалировало над использованием личного. Использовать альтернативные источники топлива для машин, например, электромобили. Они доступные и безопасные. Конечно, для этого городу нужно будет построить сеть зарядных станций.
Следующее, что должны делать города, — это интегрировать сельское хозяйство в города и выносить заводы за пределы городов. Рим — один из крупнейших муниципалитетов в Европе и самый крупный муниципалитет, в пределах которого развивается сельское хозяйство. Рим зелёный не только из-за парков, но и из-за возделываемых культур.
По данным ООН, за последние пять лет численность городского населения впервые превысила численность сельского. Больше людей живут на урбанизированных территориях. Это приводит к проблемам пробок, парковок, использования коммунальных услуг. Я верю, что муниципалитеты должны стремиться к правильному балансу между потребностями населения, экономикой и поддержанием незагрязнённой окружающей среды.
— Вы предлагаете переходить на электромобили. Но как быть с утилизацией аккумуляторов?
— Я не учёный, но я уверен, что решение найдётся.
— Сегодня устойчивое развитие может показаться городам очень дорогим решением. Экономический эффект от этой концепции можно ощутить не сразу. Сиюминутная выгода от расширения дорог и продажи большого количества автотранспорта очевидна. Но выгода от развития общественного транспорта, развития общественных пространств отчётливо видна не всем. Когда и как много мы сможем заработать на устойчивом развитии, если инвестируем в него сегодня?
— Лет через 10 вполне можно будет ощутить результаты политики устойчивого развития. Сегодня уже абсолютно очевидно, что на устойчивое развитие переходить необходимо, чтобы сохранить природу и экономить природные ресурсы.
При этом понятно, что мы не можем сделать это быстро. Поэтому в части транспорта необходимо найти компромисс и привести к сосуществованию две реальности — использование личного и общественного транспорта. Необходимо развивать общественный транспорт, привлекать в него больше пассажиров и постепенно идти к цели замещения личного транспорта общественным.
— В чем будет выражаться выгода от устойчивого развития?
— Во-первых, не будет излишних трат на топливо. Снизится уровень заболеваемости недугами, которые провоцируются загрязнением воздуха. Улучшится качество жизни, которое, возможно, нельзя оценить деньгами.
Могу привести пример выгоды от устойчивого развития с проведением Expo 2030 в Риме в том случае, если его кандидатура будет выбрана на голосовании.
Один из павильонов мы планируем построить в окрестностях Рима близ университетского городка и археологических объектов античных времён. Нас вдохновляет идея строительства новой части Рима — инновационной и устойчивой — между центром знаний и античным центром.
Скриншот из презентации «Люди и территории. Expo 2030 Рим».
Добраться до него можно будет на машине, метро и другом общественном транспорте, а также на велосипеде. Дистанция веломаршрута составит 12 км и будет пролегать через улицу, где сохранилось множество объектов Древнего Рима, в том числе акведуки.
В связи с тем, что одной из подтем Expo 2030 в Риме предложена инклюзия, мы готовы принять любую точку зрения стран-участниц в рамках основной темы «Люди и территории». Мы предлагаем платформу для постоянного обсуждения, обмена мнениями в вопросах устойчивого городского развития. Мы готовы помочь странам придумать проекты, с которыми они представят себя на выставке, развить их видение устойчивого развития.
Например, если Узбекистан хочет показать красоту своей страны, мы можем обсудить решения устойчивого развития, которые страна предлагает, и взять на себя реализацию проекта — помочь со строительством павильона.
— Для проведения Expo-2020 Дубай построил целый город. Возможно, Рим также отведёт огромную площадь под Expo-2030. Что затем происходит с этими территориями? Ведь устойчивое развитие подразумевает использование площадей, на строительство которых потрачены значительные ресурсы.
— Мы не планируем строить новый город в случае победы кандидатуры Рима. Мы лишь хотим немного увеличить территорию существующего города. Конечно, мы задались вопросом о дальнейшем использовании этих объектов. Мы планируем оставить всю структуру в том виде, в котором она будет построена. Мы не хотим что-либо сносить.
По завершении выставки страны смогут дальше использовать эти площади, если посчитают это необходимым для продвижения своего бренда. Они смогут выкупить павильон или арендовать его. Или же муниципалитет Рима получит право использования этих площадей для размещения там библиотек, офисов, учебных и медицинских центров.
— Как Ташкент может помочь Риму выиграть конкурс?
— Сейчас ведётся работа над привлечением внимания правительства Узбекистана к тому, чтобы страна отдала свой голос за Рим. Позиция граждан и бизнеса также может повлиять на окончательное решение.
— Почему Ташкенту может быть выгодно представиться на Expo именно в Риме?
— В Риме будут представлены 160 стран. Узбекистан сможет показать им собственное богатство, культурное и историческое наследие, а также раскрыть информацию о своём потенциале в различных секторах экономики, например, в текстильной промышленности и автомобилестроении.
Рим нашёл бы в лице Узбекистана нового партнёра и новый рынок сбыта товаров хорошего качества. Узбекистан в лице Италии нашёл бы партнёра с индустрией продвинутых технологий. Мы можем предложить высокотехнологичное оборудование, а также знания в таких экономических секторах, как повышение ценности культурного наследия, рост экономики от культурного наследия, обмен опытом в реставрации и реконструкции культурного наследия, а также в развитии текстильной промышленности, дизайна одежды, новых технологий в производстве тканей.
Мы знаем, что узбекский хлопок — один из лучших в мире. Его, а также национальные ткани Узбекистана, такие как икат, хан-атлас и вышивку сюзане можно использовать в современном моделировании одежды, чем Италия знаменита. Для Узбекистана это также способ повышения своей узнаваемости в мире.
— Expo-2015 проводился в Милане. Какие результаты той выставки побудили Италию вновь подать заявку?
— Expo-2015 в Милане был большим успехом как для организаторов, так и для участников. Поэтому мы хотим приумножить этот успех, внеся при этом новые идеи и концепции. Мы уверены, что Всемирная выставка может придать динамику экономическому росту.
Согласно последним опросам, подавляющее большинство итальянцев поддерживают проведение Expo-2030 в Риме. Это витрина для всей страны. Граждане по отношению к этим планам настроены скорее оптимистично, нежели озабочены ими, потому что Всемирная выставка может быть инструментом для восстановления экономики и международных отношений после различных кризисов, с которыми мы сейчас боремся.
Expo-2030 посетят 30 миллионов человек из 160 стран. Помимо туристов, будут представители бизнеса и правительств, студенты, интеллектуалы и лидеры общественного мнения. Они могут зажечь искру для роста торговли и инвестиций между разными странами, а в более общем смысле — укрепить дружбу и международное сотрудничество.