Turkmanistonga rasmiy tashrif doirasida Shavkat Mirziyoyev ushbu mamlakat Parlamentining yuqori palatasi raisi Gurbanguli Berdimuhamedov bilan uchrashdi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar qildi.
Davlat rahbari Gurbanguli Berdimuhamedov tomonidan boshlangan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar kuchli Turkmanistonni barpo etish uchun mustahkam poydevor bo‘lganini alohida qayd etdi.
«Bugun qardosh Turkmaniston milliy birlikni va tarixiy-madaniy an’analarni saqlash asosida jadal rivojlanmoqda. Bu butun dunyoda o‘zining yuksak e’tirofiga sazovor bo‘ldi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Gurbanguli Berdimuhamedov birodar mamlakatlar va xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarini mustahkamlashga hamda ularni chuqur strategik sheriklik darajasiga olib chiqishga shaxsan hissa qo‘shgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston-Turkmaniston aloqalari o‘zaro hal bo‘lmagan masalalardan xoli davlatlararo sheriklikning haqiqiy namunasi ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama, mintaqaviy va xalqaro hamkorlik masalalarining keng doirasi muhokama qilindi.
Parlamentlar o‘rtasidagi muloqot xalqlarimizning yanada yaqinlashishida eng muhim omil ekani ta’kidlandi.
«Oliy darajada erishilgan kelishuvlarning bajarilishini monitoring qilish uchun parlamentlararo hamkorlik salohiyatidan bundan buyon ham samarali foydalanishimiz lozim», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Uchrashuv so‘ngida Gurbanguli Berdimuhamedov Shavkat Mirziyoyevga turkman xalqi alohida qadrlaydigan alabay zotli kuchuk sovg‘a qildi.

Председатель Верхней палаты парламента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов подарил щенка породы туркменский алабай президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, который посещает Ашхабад с официальным визитом. Как сообщает газета «Туркменистан. Золотой век», щенка назвали Алабай.
Как сообщила пресс-служба главы государства, Шавкат Мирзиёев заявил, что «широкомасштабные социально-экономические реформы, начатые Гурбангулы Бердымухамедовым, создали прочный фундамент для построения сильного Туркменистана».
«Сегодня братский Туркменистан динамично развивается на основе сохранения национального единства и историко-культурных традиций. Это получило высокую оценку во всём мире», — подчеркнул он.
Президент отдельно отметил личный вклад Гурбангулы Бердымухамедова в укрепление отношений дружбы и добрососедства между двумя странами и народами, а также вывода их на уровень углубленного стратегического партнёрства.
«Стороны с удовлетворением констатировали, что узбекско-туркменские связи поистине являются примером межгосударственного партнёрства, в котором отсутствуют нерешённые вопросы», — говорится в сообщении.
Гурбангулы Бердымухамедов и ранее дарил щенков алабая руководителям иностранных государств. В частности, в марте 2020 года такой подарок от туркменского лидера получил бывший премьер-министр России Дмитрий Медведев, в октябре 2017 года — президент России Владимир Путин, в мае 2021 года — президент Татарстана Рустам Минниханов.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев во время визита в Ашхабад получил в подарок от своего туркменского коллеги ахалтекинского жеребца и щенка туркменского тазы.