Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekistonning to‘rtta o‘rta shaharlarida turmush sharoitini yaxshilash va iqtisodiy raqobatbardoshlikni oshirish uchun 59 million AQSh dollar miqdorida qarz va 500 ming AQSh dollar miqdorida grant ajratilishini ma’qulladi, deya xabar bermoqda bank matbuot xizmati.
OTBning Shaharlarni kompleks rivojlantirish loyihasi doirasida COVID-19 pandemiyasi va iqlim o‘zgarishi oldida himoyalanmanganlik tufayli o‘sishi orqada qolgan Jizzax, Xovos, Xiva va Yangiyer shaharlarida infratuzilma va xizmatlarga strategik investitsiyalar qo‘llab-quvvatlanadi.
Loyiha yashil, hamjamiyatlarga yo‘naltirilgan infratuzilmani, ya’ni Xovosda ko‘p funksiyali jamoatchilik markazini o‘z ichiga olgan va umumiy yashil yo‘lakchaga ega bo‘lgan yangi jamoat bog‘i, xamda Xivada Ipak yo‘li mavzuida O‘zbekistondagi birinchi raqamli muzey joylashgan ikki qavatli tashrif buyuruvchilar markazini barpo etishni qo‘llab-quvvatlaydi. Shuningdek, loyiha Jizzaxda ekologik xavfsiz suvni tejovchi texnologiyalar qo‘llanilgan suv tarmoqlarini rivojlantirish va barcha to‘rtta shaharda qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirishni qo‘llab-quvvatlaydi.
«Shaharlarning kompleks va iqlimga chidamli tarzda rivojlanishi u yerda yashovchi aholining hayot sifatini sezilarli darajada yaxshilash orqali o‘rta shaharlarning iqtisodiy raqobatbardoshligini oshirish imkonini beradi. OTB loyihasi ushbu shaharlarning oldingidan qo‘ra yaxshiroq darajagacha va tezroq tiklanishiga yordam berish uchun innovatsion yechimlarni qo‘llaydi va institutsional salohiyatni kuchaytiradi», — dedi OTBning Markaziy va G‘arbiy Osiyo bo‘yicha Bosh direktori Yevgeniy Jukov.
OTB shuningdek, to‘rtta shaharda barqarorlik va samaradorlikni oshirish va xizmatlar ko‘rsatishni yaxshilash uchun salohiyatni rivojlantirish dasturini taqdim etadi. Bank raqamli muzey tashkil etish uchun Yuqori texnologiyalar jamg‘armasi tomonidan birgalikda moliyalashtirish asosida taqdim etilayotgan 500 ming dollar miqdoridagi grantni boshqaradi.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил заём в размере 59 млн долларов и грант в размере 500 тысяч долларов для улучшения условий для жизни и экономической конкурентоспособности в четырёх городах Узбекистана, сообщила пресс-служба банка.
В рамках проекта по комплексному городскому развитию АБР окажет поддержку стратегическим инвестициям в муниципальную инфраструктуру и услуги в Джизаке (Джизакская область), Хавасте, Янгиере (Сырдарьинская область) и Хиве (Хорезмская область), в которых наблюдается отставание в росте из-за пандемии COVID-19 и уязвимости к изменению климата, говорится в сообщении.
Проект окажет поддержку в развитии зелёной, ориентированной на сообщества инфраструктуры, включая новый общественный парк с многофункциональным общественным центром в Хавасте и общественной зелёной дорожкой, а также двухэтажный центр для посетителей в Хиве с первым в Узбекистане цифровым музеем, посвящённым Шёлковому пути. Кроме того, проект окажет поддержку в развитии водопроводных сетей с экологически безопасными водосберегающими технологиями в Джизаке и улучшении управления твёрдыми бытовыми отходами во всех четырёх городах.
«Комплексное, устойчивое к изменению климата городское развитие может повысить экономическую конкурентоспособность средних городов, значительно улучшив качество жизни людей, которые в них проживают, — сказал генеральный директор АБР по Центральной и Западной Азии Евгений Жуков. — Проект АБР применит инновационные решения и укрепит институциональный потенциал, чтобы помочь этим городам восстановиться лучше, чем было, и быстро».
АБР также предоставит программу развития потенциала для повышения устойчивости, эффективности и улучшения предоставления услуг в четырёх городах. Банк будет управлять грантом в размере 500 тысяч долларов, который предоставляется в качестве софинансирования Фондом высоких технологий для цифрового музея.