O‘zbekiton musson yomg‘irlari oqibatida suv toshqinlaridan aziyat chekkan Pokiston xalqiga insonparvarlik yukini jo‘natdi. Bu haqda «Dunyo» axborot agentligi xabar bermoqda.
Toshkentdan harbiy havo transporti orqali qariyb 40 tonna yuk yetkaziladi. Uning ichida oziq-ovqat mahsulotlari: o‘simlik yog‘i, un, guruch, go‘sht konservalari, qandolat va makaron mahsulotlari, shuningdek to‘qimachilik mahsulotlari va boshqa tovarlar bor.
Pokistonda musson yomg‘irlari va suv toshqinlari 30 mlndan ortiq kishining kundalik hayotini izdan chiqargan. Mamlakatning g‘arbi va janubidagi Balujiston va Sind provinsiyalari eng ko‘p zarar ko‘rgan. Yuz minglab odamlar boshpanasiz qolgan.
Keltirilishicha, mamlakat dunyo hamjamiyatiga yordam so‘rab murojaat qilgan. Kuchli yomg‘ir va keng ko‘lamli toshqinlar natijasida 1000 dan ortiq odam vafot etgan.
Bugungi kunga qadar Pokistondagi suv toshqinlari natijasida 500 mingga yaqin odam uy-joyini tark etgan, ularning aksariyati vaqtinchalik lagerlarda boshpana topgan. Bo‘ron millionga yaqin uyni vayron qildi, 700 ming bosh qoramol yo‘qoldi.
Transport infratuzilmasiga jiddiy yetgani gumanitar vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda. Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, qariyb 3500 km yo‘l va 150 ta ko‘prik shikastlangan. Ko‘plab jabrlanganlar chuqurliklarga tushib qolgan va xavfsizroq joylarga qochib qutula olmayapti. Bundan tashqari, ularga yordam berish qiyin.

Узбекистан отправил гуманитарную помощь в Пакистан, население которого пострадало от сильных наводнений, вызванных беспрецедентными муссонными дождями, сообщает ИА «Дунё».
По данным агентства, из Ташкента военным авиатранспортом в Пакистан будет доставлен груза весом почти 40 тонн. В его составе — продовольствие, в том числе растительное масло, мука, рис, мясные консервы, кондитерские и макаронные изделия, а также теплые одеяла и другие товары.
Беспрецедентные муссонные дожди и наводнения в Пакистане за последние несколько недель затронули примерно 33 миллиона человек. Сильнее всего пострадали провинции Белуджистан и Синд на западе и юге страны. Сотни тысяч людей остались без крова.
По данным ООН, Пакистан обратился к мировому сообществу с просьбой оказать помощь. В результате последствий проливных дождей и вызванных ими масштабных наводнений погибло свыше 1000 человек.
На сегодняшний день, в результате наводнений в Пакистане примерно 500 тысяч человек стали перемещенными лицами, многие из них нашли приют во временных лагерях. Стихия разрушила или повредила почти миллион жилых домов. Пропали 700 тысяч голов скота.
Гуманитарная ситуация усугубляется серьезными разрушениями транспортной инфраструктуры. Так, по предварительным оценкам, было повреждено почти 3500 км дорог и 150 мостов. Многие пострадавшие оказались в ловушке и не смогли бежать в более безопасные районы. К тому же им трудно доставить помощь.