O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 24 avgust kuni Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va ushbu mamlakat xalqini Ukraina milliy bayrami — Mustaqillik kuni bilan tabrikladi. Tabriknoma 25 avgust kuni O‘zbekistonning Kiyevdagi elchixonasi saytida e’lon qilindi.
«Bu oyda biz ikki tomonlama munosabatlarimiz tarixidagi muhim sana — diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlaymiz. Hech shubha yo‘qki, an’anaviy do‘stlik va o‘zaro hurmat tamoyillariga asoslangan o‘zbek-ukrain munosabatlari birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz tufayli bundan keyin ham rivojlanib boradi», — deyiladi tabrikda.
«Sizga mustahkam sog‘lik, oilaviy baxt, mas’uliyatli davlat faoliyatingizda muvaffaqiyatlar, do‘st ukrain xalqiga esa tinchlik va farovonlik tilayman», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etish joizki, tabrik O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati saytida e’lon qilinmadi. Ayrim yillarda bu haqda bir satr bilan e’lon qilingan — masalan, 2020 yil (Vladimir Zelenskiy tabriklangan) va 2018 yilda (Pyotr Poroshenko).

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 августа поздравил президента Украины Владимира Зеленского и народ этой страны с национальным праздником Украины — Днём независимости. Поздравление опубликовано 25 августа на сайте посольства Узбекистана в Киеве.
«В этом месяце мы празднуем важную дату в истории наших двусторонних отношений — 30-летие установления дипломатических отношений. Нет сомнений в том, что узбекско-украинские отношения, традиционно основанные на принципах дружбы и взаимного уважения, благодаря нашим совместным усилиям будут и дальше развиваться», — говорится в послании.
«Желаю Вам крепкого здоровья, семейного счастья, успехов в Вашей ответственной государственной деятельности, а дружественному украинскому народу — мира и благополучия», — пожелал Шавкат Мирзиёев.
Отметим, что поздравление не публиковалось на сайте пресс-службы президента Узбекистана. В некоторые годы об этом сообщалось одной строкой — например, в 2020 году (поздравление Владимиру Зеленскому) и в 2018-м (Петру Порошенко).