24 avgust, chorshanba kuni Ukrainaning Dnepropetrovsk viloyatidagi poyezd va Chaplino vokzaliga raketa hujumi uyushtirildi. Bu haqda prezident Vladimir Zelenskiy BMT Xavfsizlik kengashi yig‘ilishidagi videoaloqa orqali so‘zlagan nutqida ma’lum qildi.
Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, u ushbu ma’lumotni murojaat bilan chiqmoqchi bo‘lib turgan vaqtida olgan.
«Hozir to‘rtta yengil avtomobil yonmoqda. Hozircha kamida 15 kishi halok bo‘lgan, 50 ga yaqin kishi jarohatlangan. Qutqaruvchilar ishlamoqda. Ammo, afsuski, o‘lganlar soni yana ortishi mumkin», — dedi Vladimir Zelenskiy BMT Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida.
Keyinroq prezident devoni rahbari o‘rinbosari Kirill Timoshenko stansiya va turar-joy sektoriga raketa hujumi qurbonlarining umumiy soni 25 kishini tashkil qilganini bildirdi. Ulardan ikki nafari bolalar — 11 yoshli bola uy vayronalari ostida, 6 yoshli bola esa temir yo‘l vokzaliga yaqin joyda vagondagi yong‘in natijasida halok bo‘lgan. Unga ko‘ra, 31 kishi jarohat olgan.
Rossiya Mudofaa vazirligi 25 avgust kuni tushdan keyin Chaplinoga qilingan hujumga izoh berdi.
«„Iskander“ raketasining Dnepropetrovsk viloyatidagi Chaplino temir yo‘l vokzalidagi harbiy eshelonga to‘g‘ri urilgani natijasida Donbasdagi jangovar hududga yo‘l olgan Ukraina Qurolli Kuchlarining zaxiradagi 200 dan ortiq harbiy xizmatchisi va 10 ta harbiy texnika yo‘q qilindi», — deya xabar beradi RIA Novosti Mudofaa vazirligi hisobotiga tayanib.

В среду, 24 августа, ракетный удар был нанесен по поезду и железнодорожной станции Чаплино в Днепропетровской области Украины. Об этом сообщил президент страны Владимир Зеленский во время своего выступления по видеосвязи на заседании Совета безопасности ООН.
По словам главы государства, он получил эту информацию, когда направлялся делать свое обращение.
«Четыре пассажирских вагона сейчас горят. По состоянию на сейчас убиты по меньшей мере 15 человек и около 50 человек ранены. Спасатели работают. Но, к сожалению, количество погибших еще может увеличиться», — сказал Владимир Зеленский на заседании Совбеза ООН.
Позже заместитель руководителя Офиса президента Кирилл Тимошенко сообщил, что общее число жертв ракетного удара по станции и жилому сектору составило 25 человек. Двое из них дети — 11-летний мальчик погиб под завалами дома, 6-летний ребенок — во время пожара в автомобиле возле железнодорожной станции. По его данным, пострадал 31 человек.
Министерство обороны России прокомментировало удар по Чаплино днем 25 августа.
«В результате прямого попадания ракеты „Искандер“ по воинскому эшелону на железнодорожной станции Чаплино в Днепропетровской области уничтожено свыше 200 военнослужащих резерва ВСУ и 10 единиц военной техники, следовавших в зону боевых действий на Донбассе», — сообщило РИА Новости со ссылкой на сводку Минобороны.