O‘zbekistonda xorijiy kriptobirjalarning saytlariga kirish ularning faoliyat yuritish huquqi uchun litsenziyasi yo‘qligi sababli bloklandi, deb xabar berdi Istiqbolli loyihalar milliy agentligi matbuot xizmati. Eslatib o‘tamiz, ILMA kriptoaktivlar aylanmasi sohasi regulyatori hisoblanadi.
9 avgustdan boshlab, foydalanuvchilar mashhur kriptobirjalar, jumladan, Binance va FTX saytlarini ochishga uringanlarida, «ogohlantirish»ga duch kelishdi. Unda «Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 5 sentabrdagi 707-sonli «Butunjahon Internet tarmog‘ida axborot xavfsizligini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori asosida axborot resursiga cheklov o‘rnatilgani» qayd etilgan.
ILMA ma’lumotlariga ko‘ra, bloklangan platformalar O‘zbekiston hududida serverlarini o‘rnatish bo‘yicha qonunchilik talablariga javob bermagan. «Shu bilan birga, ular kriptoaktivlar bilan operatsiyalarni amalga oshirish uchun hech qanday yuridik javobgarlikni o‘z zimmalariga olmaydi, tranzaksiyalarning qonuniyligini, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining shaxsiy ma’lumotlarini to‘g‘ri saqlash va maxfiyligini kafolatlay olmaydi», — deya qayd etadi agentlik.
ILMA fuqarolardan O‘zbekistonda kriptoaktivlar bilan bog‘liq savdolarini amalga oshirayotgan yoki xizmatlarni tegishli litsenziyaga ega bo‘lmagan holda yoki noqonuniy maqsadlarda taklif etayotgan kompaniyalar haqida xabar berishlarini so‘radi.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekistonda kriptovalyutalarni sotish faqat ixtisoslashgan kriptobirjalar orqali amalga oshirilishi mumkin. Shu bilan birga, kriptovalyutalarda birja savdosi uchun elektron tizimlar O‘zbekiston hududidagi serverlarga joylashtirilishi kerak.
Prezidentning 2018 yil 3 iyuldagi «O‘zbekiston Respublikasida raqamli iqtisodiyotni va kripto-aktivlar aylanmasi sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarorida kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi faoliyat turlari etib, aynan: mayning va kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi xizmatlar provayderlari belgilangan.
Xizmatlar provayderlari qatoriga faoliyati litsenziyalanadigan va jismoniy yoki yuridik shaxslarga, shu jumladan ularning nomidan kriptoaktivlarni sotib olish, sotish va (yoki) ayirboshlash, saqlash, chiqarish, joylashtirish va boshqarish bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatadigan kriptobirjalar, mayning-pul, kriptodepozitariylar va kriptodo‘konlar kiritilgan.
Shuningdek, hujjat bilan 2023 yil 1 yanvardan boshlab O‘zbekiston fuqarolari va yuridik shaxslari kriptoaktivlarni sotib olish, sotish va (yoki) ayirboshlash bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali qonunchilik hujjatlarida belgilangan tartibda amalga oshirishlari mumkinligi belgilandi. Biroq ular ushbu sanaga qadar kriptoaktivlarni sotib olish, sotish, ayirboshlash va (yoki) saqlash bilan bog‘liq savdolarni amalga oshirish huquqiga ega emas.
2021 yil aprel oyida ILMA O‘zbekiston fuqarolariga kripto-birjalarda kriptoaktivlar va tokenlar bilan kriptobirja savdolarining barcha turlarini milliy va chet el valyutasida amalga oshirishga ruxsat berishni taklif etdi.

Доступ к сайтам зарубежных криптобирж заблокирован в Узбекистане из-за отсутствия у них лицензий на право деятельности, сообщила пресс-служба Национального агентства перспективных проектов (НАПП). Напомним, НАПП является регулятором сферы оборота криптоактивов.
Начиная с 9 августа пользователи при попытке открыть сайты популярных криптобирж, включая Binance и FTX, попадали на «заглушку», в которой говорилось, что «доступ к информационному ресурсу ограничен на основании постановления Кабинета Министров от 05.09.2018 г. №707 „О мерах по совершенствованию информационной безопасности во всемирной информационной сети Интернет“».
По данным НАПП, заблокированные платформы не выполнили требования законодательства о размещении серверов на территории Узбекистана. «Кроме того, они не несут никакой юридической ответственности за осуществление операций с криптоактивами, не могут гарантировать легитимность проведенных сделок, а также надлежащее хранение и сохранение конфиденциальности персональных данных граждан Республики Узбекистан», — отметили в агентстве.
В НАПП просят людей сообщать в агентство и правоохранительные органы о случаях работы подобных ресурсов в Узбекистане.
Напомним, согласно в Узбекистане продажа криптовалюты может осуществляться только через специализированные криптобиржи. При этом электронные системы биржевых торгов криптовалютой должны быть размещены на серверах внутри Узбекистана.
В постановлении президента от 3 июля 2018 года «О мерах по развитию цифровой экономики и сферы оборота криптоактивов в Республике Узбекистан» определены виды деятельности в сфере оборота крипто-активов, а именно: майнинг и деятельность провайдеров услуг в сфере оборота криптоактивов.
К провайдерам услуг, чья деятельность подлежит лицензированию, отнесены криптобиржи, майнинг-пулы, криптодепозитарии и криптомагазины, оказывающие услуги для физических или юридических лиц, в том числе от их лица, по покупке, продаже и (или) обмену, хранению, выпуску, размещению и управлению криптоактивами.
Этим же документом установлено, что с 1 января 2023 года граждане и юридические лица Узбекистана могут осуществлять операции по покупке, продаже и обмену крипто-активов исключительно через национальных провайдеров услуг. Однако у них нет права осуществлять торги криптоактивами на зарубежных электронных платформах по купле-продаже, обмену и хранению криптоактивов до этой даты.
В апреле 2021 года НАПП предлагало предоставить право резидентам Узбекистана осуществлять на криптобиржах все виды торгов криптоактивами и токенами за национальную и иностранную валюту.