O‘zbekiston erkaklar jamoasi Chennay (Hindiston) shahrida o‘tkazilayotgan 44-shaxmat olimpiadasining yettinchi turida Peru terma jamoasi ustidan yirik g‘alabaga erishdi. 5 avgust kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuv 4:0 hisobida yakunlandi.
Peru termasining o‘rtacha reytingi (2532) O‘zbekiston jamoasidan (2606) pastroq edi.
17 yoshli grossmeyster Nodirbek Abdusattorov (2688) qora donalarda 31 yoshli Emilio Kordova (2549) ustidan g‘alaba qozondi. Bu Kordovaning turnirdagi ilk mag‘lubiyati bo‘ldi.
20 yoshli Nodirbek Yakubbayev (2620) 31-harakatida ot bilan hujum qilib, 30 yoshli Kristyan Sanchesni (2579) taslim bo‘lishga majbur qila oldi.
27 yoshli Jahongir Vohidov (2564) va 23 yoshli Brayan Ramires (2496) 51 tadan harakatni amalga oshirgan bo‘lsa-da, o‘zbekistonlik shaxmatchi raqib xatosidan unumli foydalana oldi va uchrashuvni g‘alaba bilan yakunladi.
20 yoshli Shamsiddin Vohidov esa (2552) 30 yoshli Deyvi Siguenasni (2503) mag‘lub etdi.
Yettinchi tur yakunlariga ko‘ra, 12 ochko to‘plagan O‘zbekiston 188 ta jamoa ishtirok etayotgan turnir jadvalida ikkinchi pog‘onaga ko‘tarilib oldi. Terma jamoa musobaqada hali mag‘lub bo‘lmagan beshta davlatdan biri bo‘lib turibdi.
Keyingi turda shaxmatchilar 12 ochko (6 g‘alaba, 1 mag‘lubiyat) bilan 6-o‘rinda borayotgan Germaniya bilan to‘qnash kelishadi. Raqiblar bungacha Sudan (4:0), Finlyandiya (3:1), Irlandiya (2,5:1,5), Italiya (2,5:1,5), Serbiya (2,5:1,5) termalarini mag‘lub etib, Avstriyaga (1,5:2,5) imkoniyatni boy berishgan. Germaniya terma jamoasining o‘rtacha reytingi (2662) O‘zbekistonnikidan (2606) yuqoriroq.
O‘zbekiston ayollar terma jamoasi (1959) Serbiyaga (1736) 1,5:2,5 hisobida imkoniyatni boy berdi. Raqiblarning o‘rtacha reytingi (2297) terma jamoadan (2041) biroz yuqori edi.
21 yoshli Nilufar Yakubbayeva (2299) 22 yoshli Teodora Inyats (2372) bilan doskada faqat qirollarni qoldirib, durang o‘ynadi, 16 yoshli Umida Omonova (2195) esa 30-yoshli Erika Yovana (2271) bilan bahsda, 16 yoshli Maftuna Bobomurodova (1914) 24 yoshli Adela Velikich (2273) bilan bellashuvda murosa yo‘lini tanladi.
20 yoshli Marjona Malikova (1756) hal qiluvchi bahsda 21 yoshli Marina Gaychinga (2271) imkoniyatni boy berdi.
Terma jamoa 164 ta jamoa ichida 8 ochko bilan 45-o‘ringa tushib ketdi. Keyingi turda shaxmatchilar 67-o‘rinda borayotgan Shimoliy Makedoniya bilan dona surishadi.

Мужская сборная Узбекистана в седьмом туре 44-й шахматной Олимпиады в Ченнаи (Индия) одержала крупную победу над командой Перу. Матч, прошедший 5 августа, завершился со счётом 4:0.
Средний рейтинг перуанской сборной (2532) был ниже узбекистанской (2606).
17-летний гроссмейстер Нодирбек Абдусатторов (2688) чёрными фигурами нанёс первое поражение на турнире 31-летнему Эмилио Кордова (2549).
20-летний Нодирбек Якуббоев (2620) смог заставить сдаться 30-летнего Кристьяна Санчеса (2579) после атаки конём на 31-м ходу.
27-летний Жахонгир Вахидов (2564) и 23-летний Брайан Рамирес (2496) сделали 51 ход, но узбекистанец смог воспользоваться ошибкой соперника и дожать матч до победы.
20-летний Шамсиддин Вахидов (2552) превзошёл 30-летнего Дейви Сигуэнаса (2503).
По итогам седьмого тура Узбекистан c 12 очками поднялся на вторую строчку в турнирной таблице, где представлены 188 команд. Национальная команда входит в число пяти стран, которые ещё не проигрывали на соревнованиях.
В следующем туре шахматисты встречаются с Германией, которая также с 12 баллами (6 побед, 1 поражение) занимают 6-е место. Оппоненты ранее победили Судан (4:0), Финляндию (3:1), Ирландию (2,5:1,5), Италию (2,5:1,5), Сербию (2,5:1,5) и уступили Австрии (1,5:2,5). Средний рейтинг немецкой сборной (2662) выше узбекистанской (2606).
Женская сборная Узбекистана уступила Сербии со счётом — 1,5:2,5. Средний рейтинг соперниц (2297) был намного выше национальной команды (2094).
21-летняя Нилуфар Якуббаева (2299) сыграла вничью с 22-летней Теодорой Иньяц (2372), оставив на доске только королей, 16-летняя Умида Омонова (2195) разошлась с миром с 30-летней Эрикой Йованой (2271), 16-летняя Мафтуна Бобомуродова (1914) и 24-летняя Адела Великич (2273) также не выявили победителя, согласившись на ничью при ферзевых окончаниях.
20-летняя Маржона Маликова (1756) в решающем матче проиграла 21-летней Марине Гайчин (2271).
Национальная команда опустилась на 45-е место с 8 очками из 164 команд. В следующем туре шахматистки встретятся с Северной Македонией, которая идёт на 67-м месте.