Prezident Shavkat Mirziyoyev payshanba kuni davlat xizmatini isloh qilish va boshqaruvda natijadorlikni oshirish chora-tadbirlari yuzasidan yig‘ilish o‘tkazmoqda, deb xabar berdi uning matbuot kotibi Sherzod Asadov.
«Bugungi mavzu 30 yildan beri keyinga surilib kelayotgan masalalar yechimiga qaratilgan», — deya ta’kidladi davlat rahbari.
«Gap aholi hayotini yengil qiladigan, kayfiyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatadigan — davlat xizmatini isloh qilish hamda boshqaruvda natijadorlik va sifatni oshirish haqida borayapti», — dedi u.
Davlat boshqaruvi sohasida 118 ming kishi mehnat qilmoqda. 40 yoshgacha bo‘lgan xodimlar ulushi 61 foizga yetdi, ilgari bu ko‘rsatkich 37 foiz bo‘lgan.
O‘zgarishlarga qaramay, «hali davlat xizmati chinakam xalqni rozi qiladigan tizimga aylangani yo‘q», — dedi prezident.
Prezident quyidagi misolni keltirdi: o‘tgan yili Xalq qabulxonalariga vazirlik va hokimliklar xodimlarining bilimsizligi va mas’uliyatsizligi yuzasidan 25 mingta, ularning muloqot madaniyati yetishmasligi bilan bog‘liq 7 mingta shikoyat kelib tushgan.
Shikoyatlarning aksariyati Sog‘liqni saqlash, Xalq ta’limi vazirliklari, Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlari hokimliklari faoliyati bilan bog‘liq.
Qobiliyatlarni aniqlash, kadrlar tayyorlash va ishni to‘g‘ri yo‘lga qo‘yishni ta’minlaydigan yagona tizim mavjud bo‘lmagani uchun alohida rahbarlar o‘z zimmalariga yuklatilgan vazifalarni uddasidan chiqa olmayapti, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentning ta’kidlashicha, bilim va ko‘nikma yetarli bo‘lmagani uchun birinchi yarim yillikda 37 nafar tuman va shahar hokimi almashtirilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в четверг проводит совещание по реформированию государственной службы и повышению результативности в управлении, сообщил его пресс-секретарь Шерзод Асадов.
«Сегодняшнее обсуждение направлено на решение проблем, которые откладываются уже 30 лет», — заявил глава государства.
«Речь идёт о вопросе, который может облегчить жизнь нашего населения, который непосредственно влияет на его настроение, — реформе госслужбы и повышении результативности и качества управления», — отметил он.
В сфере госуправления работает 118 тысяч человек. 61% сотрудников — в возрасте до 40 лет, раньше этот показатель составлял 37%.
Несмотря на изменения, «государственная служба до сих пор не стала системой, которая действительно удовлетворяет народ», — сказал президент.
Он привёл такой пример: в прошлом году в народные приёмные президента поступило 25 тысяч обращений о неграмотности и безответственности сотрудников министерств и хокимиятов, а также 7000 жалоб на отсутствие у них культуры общения.
Больше всего жалоб связано с деятельностью системы Минздрава, Министерства народного образования, а также хокимиятов Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей.
В отсутствие единой системы, обеспечивающей выявление способностей, обучение и правильное выстраивание работы, отдельные руководители не справляются с возложенными на них задачами, отметил Шавкат Мирзиёев.
Он указал на то, что по причине нехватки знаний и навыков за первое полугодие были заменены 37 хокимов районов и городов.