AQSh Kongressi Vakillar palatasi spikeri Nensi Pelosi 2 avgust kuni kechga yaqin rasmiy Xitoy o‘z hududi deb hisoblaydigan Tayvanga uchib keldi.
Samolyotlar harakatini kuzatib boruvchi FlightRadar24 xizmati orqali uning safarini 3 mln ga yaqin foydalanuvchi onlayn tomosha qildi.
Bunday qiziqish XXRning avvalroq Nensi Pelosining Tayvanga tashrifi «Tayvan bo‘g‘ozi hududidagi tinchlik va barqarorlikka jiddiy tahdid hamda Xitoy-Amerika munosabatlariga jiddiy zarar yetkazadigan Xitoyning ichki ishlariga qo‘pol aralashish, XXR suvereniteti va hududiy yaxlitligini jiddiy buzish, yagona Xitoy tamoyilining betakalluf poymol qilinishi bo‘lishini hamda juda jiddiy voqealar va og‘ir oqibatlarga olib kelishini» ma’lum qilgani bilan bog‘liq.
Sinxua axborot agentligining xabar berishicha, Xitoy tomoni tashrif oldidan AQShni XXR yuqori shay holatda ekanligi hamda armiya «hech qanday holatda befarq kuzatuvchi bo‘lib qolmasligi, mamlakat suvereniteti va hududiy yaxlitligini himoya uchun qat’iy va ta’sirchan qarshi choralar ko‘rishi» haqida ogohlantirgan.
«Qo‘shma Shtatlar yagona Xitoy tamoyili hamda uchta qo‘shma Xitoy va AQSh kommunikelari qoidalariga qat’iy rioya qilishi, AQSh prezidenti Jozef Baydenning „Tayvan mustaqilligi“ tarafdori bo‘lgan kuchlarni Qo‘shma Shtatlar qo‘llab-quvvatlamasligi haqidagi va’dasini bajarishi kerak», — deya ma’lum qildi Xitoy TIV rasmiy vakili Chjao Litszyan.
AQSh Kongressi delegatsiyasi Tayvan aeroportida. Foto: Nancy Pelosi / Twitter
Tayvanga kelgach, Nensi Pelosi «Kongress delegatsiyasining Tayvanga tashrifi Amerika Tayvanning jonli demokratiyasini qo‘llab-quvvatlashga sodiqligini ko‘rsatadi», deb bayonot berdi.
«Bizning tashrifimiz Hind-Tinch okeani mintaqasiga, jumladan Singapur, Malayziya, Janubiy Koreya va Yaponiyaga safarning bir qismi bo‘lib, o‘zaro xavfsizlik, iqtisodiy sheriklik va demokratik boshqaruvga qaratilgan», — deyiladi bayonotda.
«Tayvan rahbariyati bilan muzokaralarimiz hamkorimizni qo‘llab-quvvatlashni tasdiqlash va umumiy manfaatlarni, jumladan, erkin va ochiq Hind-Tinch okeanini rivojlantirishga qaratilgan. Amerikaning Tayvanning 23 mln aholisi bilan birdamligi bugun har qachongidan ham muhimroq, chunki dunyo avtokratiya va demokratiya o‘rtasida tanlov oldida turibdi», dedi Nensi Pelosi.
«Tashrif […] 1979 yildagi Tayvan munosabatlari to‘g‘risidagi qonun, AQSh-Xitoy qo‘shma kommyunikesi va oltita kafolatga asoslangan Qo‘shma Shtatlarning uzoq yillik siyosatiga hech qanday zid kelmaydi. Qo‘shma Shtatlar vaziyatni o‘zgartirish bo‘yicha bir tomonlama harakatlarga qarshi turishda davom etmoqda», — deyiladi bayonotda.
Amerikalik siyosatchi kelganidan keyin XXR TIV ham bayonot berdi, deya xabar beradi Sinxua.
«Bu yagona Xitoy tamoyili va uchta Xitoy-AQSh qo‘shma kommyunikelari qoidalarini jiddiy buzish, Xitoy-AQSh munosabatlarining siyosiy poydevoriga jiddiy putur yetkazish, Xitoy suvereniteti va hududiy yaxlitligini qo‘pol ravishda buzishdir. Tayvan bo‘g‘ozi hududida tinchlik va barqarorlikka zarar yetkazish, „Tayvan mustaqilligi“ deb ataluvchi uchun kurash olib borayotgan separatist kuchlarga mutlaqo noto‘g‘ri signal yuboradi», — deb ta’kidladi Tashqi ishlar vazirligi.
Xitoy ushbu tashrifni keskin qoraladi va Amerika tomoniga keskin norozilik bildirdi. «Dunyoda faqat bitta Xitoy bor, Tayvan esa Xitoy hududining ajralmas qismidir», — deyiladi bayonotda.
Uning yakuniy qismida Xitoy Vashingtondan Amerika rahbariyatining «yangi sovuq urush boshlashga intilmaslik, Xitoyning davlat tizimini o‘zgartirishga urinmaslik, ittifoqchilik munosabatlarini mustahkamlash orqali Xitoyga qarshilik qilmaslik, „Tayvan mustaqilligini“ qo‘llab-quvvatlamaslik, Xitoy bilan ziddiyatga kirishmaslik» haqidagi va’dasini amalda bajarishni talab qiladi. «AQSh noto‘g‘ri va xavfli yo‘ldan uzoqqa bormasligi kerak», deb xulosa qildi Xitoy TIV.
Xitoy Mudofaa vazirligi, Sinxuaning yozishicha, o‘z navbatida, mamlakat armiyasi yuqori shay holatda ekanligini va bir qator maqsadli harbiy harakatlarni amalga oshirishini, Xitoyning hududiy yaxlitligini himoya qilishini hamda «Tayvan mustaqilligi»ni targ‘ib qiluvchi separatistik kuchlarning urinishlarini to‘xtatishini ma’lum qildi.
Nensi Pelosi kelganidan ko‘p o‘tmay, Xitoy armiyasi 4−7 avgust kunlari dengiz hududlari va ularning Tayvan atrofidagi havo kengliklarida harbiy mashg‘ulotlar o‘tkazishi, jumladan, jangovar o‘q otishini e’lon qildi.
Manba: Sinxua
Bir vaqtning o‘zida, AQSh Kongressi Vakillar palatasi spikeri Tayvan prezidenti Say Inven bilan uchrashdi. Amerikalik siyosatchining so‘zlariga ko‘ra, ikki tomonlama uchrashuv chog‘ida hamkorlikni chuqurlashtirish imkoniyatlari muhokama qilingan. Ular orasida uchta asosiy yo‘nalish — xavfsizlik, iqtisodiyot va davlat boshqaruvi.
«Xavfsizlik: Kuchli munosabatlarga egamiz va biz uni qanday qilib yanada mustahkam va dolzarbroq qilishimiz mumkinligini muhokama qildik. Iqtisodiyot: Biz, ehtimol tez orada imzolanishi mumkin bo‘lgan savdo bitimi haqida gaplashdik. Davlat boshqaruvi: Boshqa narsalar qatori, men Tayvanga COVID-19 ga qarshi kurashda ko‘rsatgan yetakchiligingiz uchun minnatdorchilik bildirmoqchiman. Ehtimol, emlashning eng yuqori ko‘rsatkichlaridan biri va koviddan o‘limning eng kam soni [shu yerda], . Dunyo uchun haqiqiy model. Ilm-fan haqida, jamiyat tomonidan reja qabul qilinishi haqida ham gap ketmoqda. Bu yetakchilik deb ham ataladi. Shunday ekan, barchamiz uchun ushbu saboq uchun rahmat», dedi Nensi Pelosi.
Tayvan prezidenti Say Inven Vashington-Taypey munosabatlarini rivojlantirishdagi xizmatlari uchun Nensi Pelosiga faxriy «Xayrli bulutlar ordeni» topshirdi.
Foto: Tsai Ing-wen / Twitter
«Spiker Pelosi Tayvanning eng sodiq do‘stlaridan biri bo‘lib qolmoqda va bu yerda hozir bo‘lgan Vakillar palatasining barcha a’zolari Vashington va Taypey o‘rtasidagi munosabatlarda barcha sohalarda taraqqiyotni rag‘batlantirish uchun faol harakat qildilar. Tayvanga tashrifingiz uchun samimiy minnatdormiz, bu esa AQSh Kongressi orolni qo‘llab-quvvatlayotganini ko‘rsatmoqda», — deya Say Inven so‘zlaridan iqtibos keltiradi RIA Novosti.
Say Inven Nensi Pelosining orol bilan uzoq muddatli aloqalari borligini, u 1999 yil oktabr oyida kuchli zilziladan keyin Tayvanga tashrif buyurganini va so‘nggi o‘n yilliklarda orolning demokratik rivojlanishiga alohida e’tibor qaratganini ta’kidladi.
«Men uzoq vaqt davomida demokratiya va inson huquqlari bo‘yicha kuchli chempion bo‘lgan spiker Pelosiga qoyil qolaman… „Xayrli bulutlar“ ordeni spiker Pelosiga bo‘lgan minnatdorchiligimizni namoyish etadi, shuningdek, bizning yanada ko‘proq hamkorlik orqali Tayvantva AQSh aloqalarida taraqqiyotga erishishni davom ettirish istagimizni bildiradi», — dedi Say Inven.

Спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси поздним вечером 2 августа прилетела на Тайвань, который официальный Китай считает своей территорией.
За ее путешествием через сервис FlightRadar24, отслеживающий перемещения самолетов, наблюдали онлайн почти 3 миллиона пользователей.
Такой интерес был вызван тем, что КНР ранее заявляла, что визит Нэнси Пелоси на Тайвань «станет грубым вмешательством во внутренние дела Китая, серьезным нарушением суверенитета и территориальной целостности КНР, бесцеремонным попранием принципа одного Китая, весомой угрозой миру и стабильности в районе Тайваньского пролива и ощутимым уроном китайско-американским отношениям, приведет к очень серьезным событиям и тяжелым последствиям».
Как пишет ИА Синьхуа, китайская сторона перед визитом предупредила США, что КНР находится в состоянии повышенной готовности, а армия «никоим образом не останется безучастным наблюдателем и обязательно примет решительные и действенные контрмеры для защиты суверенитета и территориальной целостности страны».
«США должны строго соблюдать принцип одного Китая и положения трех совместных китайско-американских коммюнике, выполнять обещание президента США Джозефа Байдена о том, что Соединенные Штаты не будут поддерживать силы, ратующие за „независимость Тайваня“», — подчеркнул тогда официальный представитель МИД Китая Чжао Лицзянь.
Делегация Конгресса США в аэропорту Тайваня. Фото: Nancy Pelosi / Twitter
По прибытии на Тайвань Нэнси Пелоси сделала заявление о том, что «визит нашей делегации Конгресса на Тайвань свидетельствует о непоколебимой приверженности Америки поддержке динамично развивающейся тайваньской демократии».
«Наш визит является частью поездки в Индо-Тихоокеанский регион, включая Сингапур, Малайзию, Южную Корею и Японию, и направлен на взаимную безопасность, экономическое партнерство и демократическое управление», — поясняется в заявлении.
«Наши обсуждения с руководством Тайваня будут сосредоточены на подтверждении поддержки нашему партнеру и продвижении общих интересов, включая продвижение свободного и открытого Индо-Тихоокеанского региона. Солидарность Америки с 23-миллионным населением Тайваня сегодня важнее, чем когда-либо, поскольку мир стоит перед выбором между автократией и демократией», — подчеркнула Нэнси Пелоси.
«Визит […] никоим образом не противоречит давней политике Соединенных Штатов , основанной на Законе об отношениях с Тайванем 1979 года, совместных коммюнике США и Китая и шести заверениях. Соединенные Штаты продолжают выступать против односторонних усилий по изменению статус-кво», — отмечается в заявлении.
Министерство иностранных дел КНР после приезда американского политика также выступило с заявлением, сообщает Синьхуа.
«Это серьезное нарушение принципа одного Китая и положений трех китайско-американских совместных коммюнике, серьезный подрыв политического фундамента китайско-американских отношений, грубое посягательство на суверенитет и территориальную целостность Китая, что навредит миру и стабильности в районе Тайваньского пролива, подает сугубо ошибочный сигнал сепаратистским силам, выступающим за т. н. „независимость Тайваня“», — подчеркнули в МИДе.
Китай категорически осудил этот визит и выразил резкий протест американской стороне. «В мире существует только один Китай, а Тайвань является неотъемлемой частью территории Китая», — говорится в заявлении.
В его заключительной части Китай требует от Вашингтона претворять в жизнь обещание американского руководства о том, что они «не стремятся развязывать новую холодную войну, не пытаются изменить государственную систему Китая, не выступают против Китая путем укрепления союзнических отношений, не поддерживают „независимость Тайваня“, не намерены конфликтовать с Китаем». «США следует не заходить слишком далеко по неверному и опасному пути», — резюмировал МИД Китая.
Министерство обороны Китая, как пишет Синьхуа, в свою очередь заявило, что армия страны находится в состоянии повышенной готовности и предпримет ряд целенаправленных военных действий, будет защищать территориальную целостность Китая и пресекать попытки сепаратистских сил, выступающих за «независимость Тайваня».
Вскоре после прибытия Нэнси Пелоси армия Китая заявила о проведении военных учений, включающих боевую стрельбу, с 4 по 7 августа в морских районах и их воздушном пространстве вокруг Тайваня.
Источник: Синьхуа
Тем временем спикер Палаты представителей США провела встречу с президентом Тайваня Цай Инвэнь. По словам американского политика, в ходе двусторонней встречи они обсудили возможности для углубления партнерства. Среди них три основные сферы — безопасность, экономика и государственное управление.
«Безопасность: у нас крепкие отношения и мы обсудили, как можем сделать их еще сильнее и актуальнее. Экономика: мы говорили о торговом соглашении, которое может быть заключено и, возможно, скоро. Государственное управление: среди прочего, я хочу поблагодарить Тайвань за лидерство, которое вы проявили в борьбе с COVID-19. [Здесь,] наверное, один из самых высоких показателей вакцинации и самое низкое количество смертей от ковида. Настоящая модель для мира. Речь идет о науке, но также и о принятии плана сообществом. Это и называется лидерство. Так что спасибо за этот урок для всех нас», — сказала Нэнси Пелоси.
Президент Тайваня Цай Инвэнь вручила Нэнси Пелоси почетный «Орден Благожелательных облаков» за заслуги в продвижении отношений Вашингтона и Тайбэя.
Фото: Tsai Ing-wen / Twitter
«Спикер Пелоси остается одним из самых преданных друзей Тайваня, все присутствующие здесь члены палаты представителей прикладывали активные усилия для стимулирования прогресса в отношениях Вашингтона и Тайбэя во всех сферах. Мы искренне благодарны за ваш визит на Тайвань, который демонстрирует поддержку конгресса США в отношении острова», — цитирует Цай Инвэнь РИА Новости.
Она отметила, что Нэнси Пелоси на протяжении долгого времени поддерживает связи с островом, в октябре 1999 года она посещала Тайвань после сильнейшего землетрясения, и на протяжении последних десятилетий уделяла особое внимание демократическому развитию на острове.
«Я восхищаюсь спикером Пелоси, которая на протяжении долгого периода времени твердо защищала демократию и права человека… Орден Благожелательных облаков демонстрирует нашу благодарность спикеру Пелоси, а также выражает наше желание продолжать добиваться прогресса в отношениях Тайваня и США путем еще большего сотрудничества», — подчеркнула Цай Инвэнь.