AQSh prezidenti Jo Bayden «Al-Qoida» terrorchilik tashkiloti yetakchisi Ayman az-Zavohiriy Qo‘shma Shtatlarning Afg‘onistondagi aksilterror operatsiyasi chog‘ida o‘ldirilganini e’lon qildi. Uning nutqi Oq uy saytida e’lon qilingan.
AQSh rahbarining so‘zlariga ko‘ra, al-Zavohiriy o‘tgan shanba, 30 iyul kuni Kobulda havo hujumi natijasida yo‘q qilingan.
«Az-Zavohiriy bin Lodinning odami edi. U 11 sentabr teraktlari paytida «Al-Qoida»ning ikkinchi qo‘mondoni edi. U 11 sentabr teraktlarini rejalashtirishda faol ishtirok etgan va AQSh hududida 2977 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan hujumlar uchun javobgar bo‘lgan», — deya qayd etdi Jo Bayden.
AQSh prezidentining so‘zlariga ko‘ra, o‘nlab yillar davomida az-Zavohiriy amerikaliklarga qarshi hujumlar, jumladan, 2000 yilda 17 amerikalik dengizchining o‘limiga sabab bo‘lgan «Koul» samolyot tashuvchisining portlashi, Keniya va Tanzaniyadagi AQSh elchixonalarida 224 kishining o‘limiga sabab bo‘lgan portlashlar ortida turgan.
«AQSh 11 yil oldin bin Lodindan qasos olganidan beri „Al-Qoida“ yetakchisi az-Zavohiriy edi. U yashirinib, butun dunyo bo‘ylab „Al-Qoida“ bo‘limlari faoliyatini muvofiqlashtirgan, jumladan, ustuvor vazifalarni belgilagan va operativ boshqaruvni ta’minlagan», — dedi AQSh rahbari.
Shuningdek, u terrorchilik tashkiloti yetakchisini yo‘q qilish bo‘yicha aksilterror operatsiyasining tayyorgarliklari haqida gapirdi.
«Bizning razvedka Zavohiriyni shu yil boshida topdi. U o‘zining yaqin qarindoshlari bilan qayta birlashish uchun Kobul markaziga ko‘chib o‘tdi. Ushbu missiya puxta rejalashtirilgan va boshqa tinch aholiga zarar yetkazish xavfini qat’iy ravishda minimallashtirgan. Uning oila a’zolaridan hech kim jabrlanmadi, tinch aholi orasida qurbonlar yo‘q», — deya ta’kidladi Jo Bayden.
Uning qo‘shimcha qilishicha, u ushbu yangilik bilan missiyaning to‘liq muvaffaqiyatli yakunlangani tasdiqlangachgina o‘rtoqlashmoqda.
«Mening administratsiyam „Al-Qoida“ tahdidlarini, qayerdan kelgan bo‘lishidan qat’i nazar, hushyorlik bilan kuzatishda va bartaraf etishda davom etadi», — deya ishontirdi AQSh prezidenti.

Президент США Джо Байден заявил, что лидер террористической организации «Аль-Каида» Айман аль-Завахири убит в ходе контртеррористической операции Соединенных Штатов в Афганистане. Его выступление опубликовано на сайте Белого дома.
По словам американского главы, аль-Завахири был уничтожен авиаударом в Кабуле в минувшую субботу, 30 июля.
«Аль-Завахири был человеком бен Ладена. Он был [в «Аль-Каиде"] вторым человеком, его заместителем в период террористических атак 11 сентября. Он принимал активное участие в планировании терактов 11 сентября и ответственен за эти атаки, в результате которых на американской земле погибло 2977 человек», — заявил Джо Байден.
По данным президента США, на протяжении десятилетий аль-Завахири был вдохновителем атак против американцев, в том числе бомбардировки авианосца «Коул» в 2000 году, в результате которой погибли 17 американских моряков, взрывов посольств США в Кении и Танзании, в результате которых погибло 224 человека.
«С тех пор, как 11 лет назад Соединенные Штаты отомстили бен Ладену, аль-Завахири стал лидером „Аль-Каиды“. Скрываясь, он координировал деятельность отделений „Аль-Каиды“ по всему миру, в том числе устанавливал приоритеты и обеспечивал оперативное руководство», — сказал американский глава.
Он также рассказал о подготовке контртеррористической операции по устранению лидера террористической организации.
«Наша разведка обнаружила Завахири в начале этого года. Он переехал в центр Кабула, чтобы воссоединиться с ближайшими родственниками. Эта миссия была тщательно спланирована и строго сводила к минимуму риск причинения вреда другим гражданским лицам. Никто из членов его семьи не пострадал, жертв среди гражданского населения нет», — подчеркнул Джо Байден.
Он добавил, что делится этой новостью уже после подтверждения полного успеха миссии.
«Моя администрация продолжит бдительно отслеживать и устранять угрозы со стороны „Аль-Каиды“, откуда бы они ни исходили», — заверил президент США.