«O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati 2024 yilgacha rejalashtirilgan aksiyalarni ommaviy joylashtirishni moliyaviy bozorlardagi vaziyat barqarorlashgan vaqtga ko‘chirishi mumkin, deb xabar berdi kompaniya matbuot xizmati.
23 iyul kuni «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyati rahbariyati va Rothschild & Cie investitsiya kompaniyasi IPO`ga tayyorgarlik jarayonini muhokama qildi.
«Kapital bozorlarining hozirgi o‘zgaruvchanligini hisobga olib, maslahatchilar asosiy e’tiborni tayyorgarlik jarayoniga qaratishni va moliya bozorlaridagi vaziyat barqarorlashgandan keyin IPO`ga chiqish rejalarini qayta ko‘rib chiqish zarurligini tavsiya etishdi», — deyiladi xabarda.
Tomonlar 2022 yil oxirigacha «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatining dastlabki va ijobiy fikrni shakllantirish uchun potensial to‘g‘ridan-to‘g‘ri investorlar bilan uchrashuv tashkil etish imkoniyatini ham ko‘rib chiqishdi.
Eslatib o‘tamiz, 2019 yil iyul oyida Shavkat Mirziyoyev tegishli idoralarga 2024 yilgacha «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatinining xalqaro bozorlarda IPO`sini tashkil etish bo‘yicha topshiriq bergan edi. Bunda jamiyat ustav kapitalidagi kamida 51 foiz ulush davlatda qoladi. Keyinroq prezident IPO`ga tayyorgarlikni 2022 yil oxirigacha yakunlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Компания «Узбекнефтегаз» может передвинуть публичное размещение акций, которое было запланировано до 2024 года, на более поздний срок, когда ситуация на финансовых рынках стабилизируется, сообщила пресс-служба предприятия.
В минувшую субботу, 23 июля, руководство «Узбекнефтегаза» и инвестиционной компании Rothschild & Cie обсудили процесс подготовки к выходу на IPO.
«Учитывая текущую высокую волатильность рынков капитала, консультанты отметили необходимость концентрации на реализации подготовительных процессов и пересмотреть планы по выходу к IPO на более поздний срок, когда ситуация на финансовых рынках стабилизируется», — говорится в сообщении.
Стороны также рассмотрели возможность организации встречи с потенциальными прямыми инвесторами к концу 2022 года для формирования предварительного и позитивного представления об «Узбекнефтегазе».
Напомним, в июле 2019 года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил профильным ведомства организовать до 2024 года для «Узбекнефтегаза» IPO на международных рынках. При этом государство сохранит в компании долю не менее 51% в уставном капитале. Позднее президент поручил завершить подготовку к IPO до конца 2022 года.